Meta 11.000 Çalışanını İşten Çıkardı, Şirket Metaverse’e Odaklanacak

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Meta çalışanları ile işten çıkarma kararına ilişkin bir mesaj paylaştı. Mesajda, ekip büyüklüğünü yaklaşık %13 oranında küçültmeye karar verdiğini ve bu da dünya çapında 11.000’den fazla çalışan anlamına geldiğini belirtildi. 

İşten çıkarmaları “Meta’nın tarihinde yapılan en zor değişiklikler” olarak nitelendirdi. Ayrıca, teknoloji şirketi işe alım dondurmasını ilk çeyreğe kadar uzatacak.

İşten çıkarma kararının merkezinde, Covid çevrimiçi etkinliği hızlandırdığı için agresif yatırım stratejisinin geri tepmesi var. Mark Zukerberg, pandeminin sona ermesinden sonra bile hızlanmanın devam etmesini beklediğini söyledi. 

“Maalesef bu beklediğim gibi olmadı.”

Mark Zukerberg

Metaverse Vizyonu

Zuckerberg, şirketin sermaye açısından verimli olma ihtiyacını vurguladı. Şirketin daha fazla kaynağı, biri Metaverse olan yüksek öncelikli büyüme alanlarına kaydırdığını da sözlerine ekledi. Teknoloji devi için diğer odak alanları arasında AI keşif motoru, reklamlar ve iş platformları yer alıyor. 

11.000 işten çıkarma, hem Uygulama Ailesi hem de Reality Labs genelindeki tüm kuruluşlara yayılıyor.

“Kaynaklarımızın çoğunu, AI keşif motorumuz, reklamlarımız ve iş platformlarımız ve metaverse için uzun vadeli vizyonumuz gibi daha az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanına kaydırdık.”

Mark Zukerberg

Ayrıntılı bir açıklamada CEO, şirketin önümüzdeki haftalarda akıcı operasyonuyla ilgili ayrıntıları paylaşacağını söyledi. Ayrıca Zuckerberg, şirketin iş ekiplerinin dahili bir yeniden yapılandırılmasından geçeceğini söyledi. 

İşten çıkarmalar, şirketin Metaverse bölümüne yaptığı son büyük ölçekli yatırım bağlamında ortaya çıkıyor. Daha önce, Elon Musk liderliğindeki Twitter, işgücünün %50’sini maliyetleri düşürmek için eksilttiğini duyurdu.

Son zamanlarda, şirket Instagram’da NFT’lerin oluşturulmasını ve satılmasını sağlıyor. Şirketin bir Metaverse inşa etmek için uzun vadeli vizyonunun önümüzdeki gelecekte nasıl sonuçlanacağı göreceğiz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Facebook'un Stabilcoinine Bir Engel Daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu