Mt. Gox, 142 Bin BTC’nin Geri Ödemesine Başlayacak; Bitcoin Fiyatı Tehlikede mi?

Japon merkezli kripto şirketi Mt. Gox, 9 yıl önce, Şubat 2014’te iflas etmesiyle batan kripto borsalarının ilkleri arasında yer almıştı. Şirketin iflası sonrasında kripto alacaklılarına geri ödeme yapılabilmesi için ödeme bilgilerinin girilmesi gerekiyordu ve bu sürenin sona ermesiyle birlikte ödemeler yapılmaya başlanacak.

Son altı ay boyunca, dünya genelinde 10.000’den fazla kripto alacaklısı, ödemenin kripto para birimi veya fiat para birimi olarak yapılmasını ve ödemenin hangi kripto para borsasına, adresine, banka hesabına veya hatta PayPal hesabına yapılacağını seçmek zorunda kaldı. Mt. Gox müdürüne göre, 6 Nisan’da sona eren sürenin ardından ödemeler, 31 Ekim’e kadar yapılacak.

Mt. Gox’un kayyumu Nisan ayında gönderdiği bir mektupta, kripto borsasının alacaklılarına ödemeleri yapmak için çeşitli finansal kuruluşlarla koordinasyon içinde olduğunu belirtti. Bu işlem, ödemelerin doğru alacaklılara ulaştırılması için ödeme platformlarına yapılacak transferleri içerecek.

Kayyum, işlemin karmaşıklığı ve birden fazla kuruluşun dahil olması nedeniyle işlemin başlaması için bir süre gerekebileceğini belirtti. Ayrıca, Tokyo Bölge Mahkemesi’nin izniyle yukarıdaki sürenin çeşitli nedenlerle uzatılabileceğini de belirtti.

Bitcoin Fiyatı Tehlikede mi?

Borsanın 2014 yılında 850.000 Bitcoin kaybettiğini raporlamasına rağmen, firma yaklaşık 142.000 BTC, 143.000 Bitcoin Cash (BCH) ve 69 milyar Japon Yeni (510 milyon dolar) toplam saldırının yaklaşık %20’sini geri kazandı. Ödemeler fiat para birimi ve kripto para birimleri (özellikle Bitcoin ve Bitcoin Cash) kombinasyonu kullanılarak yapılacak. Her alacaklının ilk 200.000 yenlik ($1520) talebi Yen olarak ödenecek. Ancak, talep ilk tutarı aşarsa ve kullanıcı hem kripto para hem de nakit olarak ödenmek istenirse, kullanıcı %71 kripto para ve %29 nakit olarak ödeme alacak.

Bu, müşterilerin BTC yerine fiat veya BCH gibi alternatif ödeme yöntemlerini tercih etmesi nedeniyle Bitcoin üzerindeki baskının azalacağına inanılmasına yol açtı. Bununla birlikte, geri ödeme süreci, flagship dijital varlığın fiyatını yanlışlıkla etkileyebilecek yeni Bitcoin arzında marjinal bir artışa neden olabilir. Bitcoin fiyatında volatilite beklenebilirken, gerçekten felaketle sonuçlanacak bir şeyin olma olasılığı çok daha az.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Analisti: Blackrock Bitcoin Spot ETF, 30 Trilyon Doların Kilidini Açabilir

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu