NFT Nadirliği Nasıl Belirlenir? NFT Puanlama Araçları

NFT çılgınlığına dahil olmak ve koleksiyonlar arasında dolaşıp bir NFT satın almak istiyorsunuz ama NFT’lerin nadirliğine nasıl karar verilebileceğini bilmiyor musunuz? NFT’ler için birçok araç, NFT’nin ne kadar nadir olduğunu, koleksiyon istatistiklerini, farklı hesaplama türlerini ve nadirlik puanlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu kılavuzu NFT’lerin özelliklerini nasıl karşılaştırıp nadirliklerini nasıl hesaplamanız gerektiğini göstermek için hazırladık.

Bir NFT’nin şimdi veya gelecekte size ne kadar kâr ettirebileceğini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey NFT’nin koleksiyon içindeki nadirliğidir. Çünkü piyasada yüzlerce popüler koleksiyon var ve koleksiyonlarda potansiyel olarak değerli olabilecek yüz binlerce NFT var. Peki bir NFT’nin nadir olup olmadığına nasıl karar verebilirim veya bir NFT diğerine kıyasla ne kadar nadirdir gibi sorular soruyor musunuz? Bazı NFT’ler yüz binlerce dollara alıcı bulurken aynı kolesiyondaki diğer NFT’lerden bazılarının $250’a satılması saçma geliyorsa iki NFT arasındaki temel farkın nadirlik olduğunu bilmeniz gerekiyor.

NFT Nadirliği Nedir?

NFT Nadirliği Nedir?

NFT’nin koleksiyon içinde ne kadar nadir olduğuna ve koleksiyonun toplam değerine göre nasıl bir değer elde edebileceğine karar veren şey NFT’nin nadirlik puanıdır. Koleksiyoncular ve yatırımcılar daha nadir NFT’leri satın almaya yatkındır. Çoğu zaman en az karşılaşılan özelliklere sahip NFT’ler en nadirlerdir. Ancak bazen özelliklerden ikisinin veya daha fazlasının uyumunun kombinasyonu veya bir özelliğin hiç olmaması gibi farklı şeyler de NFT’yi nadirleştirebilir.

NFT Nadirliği Nasıl Hesaplanır?

Genellikle çok tanınan ünlüler tarafından satın alınan ve satışa koyulan NFT’ler nadirliğine bakılmaksızın çok pahalı olacaklardır. Örneğin Eminem’in veya Steph Curry’nin sattığı bir NFT haliyle yüz binlerce potansiyel alıcının ilgisini çekebilir. Bunlar bir yanda dursun biz kendi konumuza dönelim. Bir NFT’nin barındırdığı her özelliğin nadirliği, NFT’nin genel nadirliğini belirler.

Bored Ape Yacht Club gibi çok popüler bir NFT koleksiyonunu ele alabiliriz. Koleksiyon, sıkılmış görünen ve her biri algoritmik ve rastgele olarak birden fazla özelliğe sahip maymunlardan oluşuyor. Koleksiyonda en nadir görülen özelliklerden bazıları, maymunun ağzında yatay şekilde bulunan bıçak, ağızda bulunan bir dilim sucuklu pizza, renk geçişli kürk, parlak altın renk, renk geçişli kaptan şapkası ve mavi bandana. Öte yandan siyah kürk ise yaygın bir özelliktir.

NFT Nadirliği Belirlemek

Bir NFT’nin nadirlik seviyesini belirlemek için birkaç hesaplama yöntemi kullanılır. Özelliklerin ortalama nadirliğini almak, en nadir özelliğe dayalı olarak nadirlik hesaplamak veya nadirlikleri istatistiksel olarak değerlendirmeyi içeren bu hesaplama yöntemleri, NFT’nin tüm özelliklerine odaklanmaktadır.

NFT Nadirlik Puanı

Birçok araç, koleksiyondaki NFT’leri nadirliklerine göre sıralama yöntemini seçerken bazı araçlar da nadirlik puanı yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Bir NFT’nin toplam nadirlik puanı, tüm özellik değerlerinin aldığı puanların birbiriyle toplanmasıyla elde edilir. NFT nadirlik puanı hesaplama formülü algoritmaya işlenmiştir ve genel özellik nadirliklerini hesaba katarak çarpma ve bölme işlemleri sonucunda elde edilir. Nadirlik Puanı, NFT nadirlik sıralaması için standart haline gelen bir yöntemdir.

NFT Nadirliği Hesaplamak İçin En İyi Araçlar

Birçok hesaplama ve puanlama yönteminden bahsettik. Ama hiçbirimiz her NFT için bu yöntemleri kullanarak hesap yapmakla uğraşmak istemeyiz. Çünkü sadece 5 NFT için puan hesaplamak veya sıralama yapmak muhtemelen bir saatten daha uzun sürecektir. Bunun yerine bunun için hazırlanmış ve çeşitli filtreler eklenmiş NFT nadirlik hesaplama siteleri listesini kullanabiliriz.

Uniq

NFT nadirlik hesaplama sitesi Uniq

25.000’den fazla NFT koleksiyonunu takip eden Uniq, en fazla veriye sahip ücretsiz NFT nadirlik araçlarından biridir. NFT yatırımcıalrına yardımcı olacak detaylı metrikleri içeren Uniq, NFT’lerin her biri hakkında fiyat, işlem sayısı, koleksiyondaki farklı sahip sayısı gibi verilere ek olarak anlık taban fiyatının altında satılan NFT’leri ve mint sürecinden sonra hiç satılmayan NFT’leri göstermek gibi özelliklere de sahiptir.

RarityMon

NFT nadirlik hesaplama sitesi RarityMon

RarityMon geliştiricilerine göre piyasadaki en doğru NFT nadirlik hesaplayıcı kendilerininki. NFT nadirliğini kontrol etmek için hem bir web sitesi hem de Discord botu kullanan RarityMon, NFT’nin hem nadirlik puanını hem de koleksiyon içindeki sırasını gösterebiliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Nano (XNO) Nedir? Nano (XNO) Geleceği ve Yorum 2022

Platformun diğerlerine göre en iyi noktası, Ethereum, Polygon, Solana, BNB Smart Chain ve Cardano ağlarının tümündeki NFT’ler için hizmet vermesidir.

LooksRare Rankings

NFT nadirlik hesaplama sitesi LooksRare Rankings

LooksRare, piyasadaki en yüksek hacimli NFT pazar yerlerinden biridir. Birçok metriğe sahip bu pazar yerinde çok detaylı filtrelemeler yapılabilir. Platformda herkes koleksiyon yayınlayabileceği gibi aynı zamanda sadece doğrulanmış koleksiyonlar da filtrelenebilir.

Platformda yer alan her koleksiyon için NFT nadirlik derecesi vardır. Piyasa trendlerini incelemek, NFT nadirliğini kontrol etmek ve NFT satın almak için en iyi platformlar arasında LooksRare yer almaktadır.

Icy.Tools

NFT nadirlik hesaplama sitesi Icy.Tools

Icy.Tools, trend NFT koleksiyonları hakkında analitik bilgiler almak için kullanışlı araçlardan biridir. Koleksiyonları birçok filtreleme seçeneğine göre sıralayabildiğimiz bu sitede her koleksiyon hakkında ayrıntılı veriler mevcuttur. Her NFT’nin altında hem NFT’nin kendisinin hem de barındırdığı özelliklerin nadirliği basitçe görülebilir.

NFTGo

NFT nadirlik hesaplama sitesi NFTGo

NFTGo, hepsi bir arada bir NFT analiz platformu olarak çalışmaktadır. NFT droplara, balina takibine, sıralamalara, nadirliklere ve daha birçok şeye ulaşabildiğimiz bu platformda 20’ye yakın NFT pazar yerinden 2.500’e yakın NFT koleksiyonunun verileri görülebilir.

NFTGo’nun nadirlik bölümünde her NFT için nadirlik puanı, nadirlik derecesi, koleksiyondaki en yüksek nadirlik puanı ve NFT’lerin son fiyatlarını görebiliyoruz. Platform ayrıca anlık piyasa analitiği verileri de sunuyor.

HowRare.is

NFT nadirlik hesaplama sitesi HowRare.is

Eğer yalnızca Solana NFT’leri ile ilgileniyorsanız sizin için en iyi seçeneklerden biri HowRare.is olacaktır. NFT’lerin fiyatlarının indirimde olup olmadığına dair bilgi verebilen bu site, diğer siteler gibi birçok filtreleme seçeneğine sahiptir. Her NFT’nin nadirlik derecesi, nadirlik puanı ve ek olarak nitelik ayrıntıları görülebilir ve son satışların hangi cüzdanlar arasında hangi fiyatlara gerçekleştiğini takip edebilirsiniz.

HowRare.is, yaklaşan yeni Solana NFT koleksiyonları hakkında ayrıntılar da barındırdığı için bu alandaki en iyi platformlardan biridir.

Traitsniper

NFT nadirlik hesaplama sitesi Traitsniper

NFT nadirliği ölçmek istiyorken bir yandan da tüm özelliklerin nadirlik seviyelerini ve puanlarını tek pencerede ayrı ayrı görerek karşılaştırmak istiyorsanız Traitsniper size göre. Üstelik herhangi bir yeni proje piyasaya sürüldüğünde ve Traitsniper’a eklendiğinde o koleksiyondaki NFT’lerin hepsinin nadirliğinin belirlenmesi 3 dakikadan kısa sürmektedir.

Traitsniper, kullanıcılara gerçek zamanlı bildirimler de göndermektedir ama bu özellik ücretlidir. Biraz karmaşık bir platform olan Traitsniper, bunun yanında daha fazla analitiğe göre analiz yapma fırsatı verir.

Rarity.Tools

NFT nadirlik hesaplama sitesi Rarity.Tools

Rarity.Tools, hem NFT koleksiyonları hem de NFT’ler için birden çok şekilde nadirlik hesaplama ve sıralama yöntemleri içermektedir. Aynı zamanda gelecek yeni projeler için de bilgiler edine bilinen sitede NFT nadirliği bulmak çocuk oyuncağıdır.

Herhangi bir koleksiyonun sayfasına gittiğinizde tüm özellikleri ve nadirlik puanını ayrıntılandıran gösterge panelleriyle karşılaşacaksınız. Hesaplama yöntemlerini dilediğiniz gibi değiştirebilir ve sizin için en doğru olan yöntemle koleksiyonlardaki en nadir NFT’leri arayabilirsiniz.

NFT Nadirlik Uzantısı

RarityRanks uzantısı gibi nadirlik aracı uzantıları, bir NFT’nin nadirliğini belirlemek için başka bir seçenektir. Bu araç, Doge Studios NFT projesini oluşturan ekip tarafından geliştirilmiştir. Bu araç size bir koleksiyondaki her bir NFT’nin nadirlik sıralamasını sunar. OpenSea ve Immutable X kullanıcıları, NFT’lerinin nadirlik sıralamasını görüntülemek için bu uzantıya doğrudan erişebilir. Diğer kullanıcılar, favori koleksiyonlarına göz atmak için bu uzantıyı Mozilla Firefox ve Google Chrome aracılığıyla yükleyebilir.

Birçok nadirlik hesaplama aracı ücretsiz olduğundan, bir NFT satın almaya veya elde tutmaya karar vermeden önce birden fazla siteyi kontrol etmenin zararı olmaz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu