OpenSea vs Blur – OpenSea’nin Tahtı Tehlikede mi?

OpenSea vs Blur – Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi? OpenSea ve Blur NFT pazar yerleri arasında neden rekabet ortaya çıktı? Blur neden popülerlik kazanıyor?

NFT’ler, her türlü şeyin dijital olarak tokenize edilip blok zincirine benzersiz şekilde kaydedilebilmesini sağlayan teknoloji olarak geçtiğimiz senelerde pazar payını hızlıca artırdı. Bu piyasada her zaman birçok güçlü isim olsa da pazar yerleri arasında en dominant olanı hep OpenSea olarak kaldı. LooksRare, Rarible, Foundation ve daha birçok köklü pazar yerinin yanında bu piyasada artık OpenSea dahil herkesi tehdit eden yeni bir isim var: Blur.

Her platform, dijital sanat yaratıcılarına ve NFT tüccarlarına çeşitli avantaj ve dezavantajlar sunar. Sadece birkaç ay önce lansman yapan ve geçtiğimiz ay yerel tokenını piyasaya süren Blur, iddiası ve avantajlarıyla piyasayı sallamayı başardı. Öyle bir etki yarattı ki, ticaret hacmi bakımından tahtı sallanamayan OpenSea’yi üst üste birkaç hafta boyunca sürklase etti. Bu içerikte hangi pazar yerinin daha avantajlı olduğunu, konumunuza göre (içerik oluşturucu, alıcı, satıcı) hangisini kullanmanın size daha çok fayda sağlayabileceğini tartışacağız.

OpenSea vs Blur – Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi?

OpenSea vs Blur - Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi?

OpenSea, Ethereum tabanlı neredeyse her NFT koleksiyonunun bir kısmının veya tamamının yayınlandığı, kullanıcılara merkeziyetsiz bir NFT pazar yeri sağlayan köklü, güçlü bir platformdur. Kullanıcıların ETH ve çeşitli diğer kripto paralar ile NFT öğeleri ticareti yapmasını kolaylaştıran OpenSea, tokenize edilmiş geleneksel koleksiyon ürünlerini de destekler. OpenSea, 2017’de Alex Atallah ve Devin Finzer ortaklığında kurulmuştur.

Blur ise bundan yalnızca 5 ay önce, 19 Ekim 2022’de Ethereum ana ağında lansman yaptı. NFT tüccarları arasında hızla popüler hale gelen bu pazar yeri, diğer pazar yerlerinde farklı olarak kendi platformu içinde diğer tüm pazar yerlerini taraması, portföy yönetimini hızlı ve basit şekilde yapmaya olanak sağlaması gibi özelliklere sahiptir. Square, Twitch, Citadel ve daha birçok saygın kurumdan seçkin profesyonellerden oluşan bir ekibi olan Blur, güvenilirliğini de bu ekiple kanıtlamıştır.

Blur, hem yenilikçi tasarımı, hem araştırmalara dayanan geliştirme ve tasarım çabaları, hem de müşteri memnuniyetini ön planda tutma amacı ile kullanıcılar kadar Paradigm gibi dünyanın önde gelen risk sermayedarlarından bazılarının da ilgisini çekmiştir.

Benzersiz Özellikler

İki pazar yerinin tarihçesine kısa bir göz attıktan sonra kullanıcılara sağladıkları benzersiz özelliklere geçebiliriz. OpenSea, kullanıcılara NFT hediye etme, ücretsiz NFT basma ve yönlendirme programı gibi özellikler sunuyor.

NFT Hediye Etme: OpenSea kullanıcıları, istedikleri kişilerin cüzdan adreslerine veya kullanıcı adlarına NFT dijital hediyeleri gönderebiliyorlar.

Ücretsiz NFT Basmak: Kullanıcıların NFT’ler için sadece satıldıkları sırada basım ücreti ödemelerini sağlayan “lazy mint” özelliği ile ücretsiz NFT basma fırsatı sunuyor. Bu, kullanıcıların herhangi bir NFT oluştururken çekinmesinin önüne geçerek daha fazla NFT yayınlamanın önünü açıyor.

Yönlendirme Programı: OpenSea yönlendirme programı, bir kullanıcı tarafından yönlendirilerek bir NFT satın alan kullanıcıların NFT ücretinden %1 komisyon kazanmasını sağlar. Bu, güçlü bir NFT topluluğuna hitap eden influencer’lar için yeni bir gelir kapısı oluşturmuştur.

Blur ise özelliklerini daha iyi NFT analiz etmeye yönelik olarak geliştirmiştir.

NFT Snipe Özelliği: Blur, kullanıcıların bir keskin nişancı gibi ucuz NFT avlayabilmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, herhangi bir pazar yerinde, olması gerekenden daha ucuz fiyata listelenen NFT’lerin kullanıcılar tarafından hızlıca bulunabilmesini sağlar.

Tek Tıklamayla Taban Fiyattaki NFT’leri Satın Alma: Bir pazar yeri olmanın dışında hem portföy yöneticisi hem de NFT arama platformu olan Blur, kullanıcıların taban fiyattan listelenen NFT’leri  basitçe satın alabilmelerini sağlar Birçok pazar yerini kapsayan bu özellik, kullanıcıların her pazar yerine tek tek giderek NFT fiyatlarını karşılaştırmak için manuel olarak uğraşmasının önüne geçer.

İleri Seviye Analiz Araçları: Kullanıcılar için bir portföy takip aracı sağlayan Blur, portföyünüzdeki henüz gerçekleşmemiş kâr ve zararları bile anlık olarak takip edebilmenizi sağlar. Herhangi bir NFT’yi herhangi bir pazar yerinin işlem ücretleri dahilinde sattığınızda elde edeceğiniz işlem ücreti düşülmüş fiyatı bile hesaplayan Blur, telif hakkı için ödenecek tutarları da NFT’nin meta verilerinden çeker. Bu sayede tüccarlar herhangi bir NFT satışından ne kadar gelir elde etmeyi bekleyebileceklerini daha iyi hesaplarlar.

İşlem Ücretleri

OpenSea, sektör lideri konumunda olması ve en büyük topluluğa sahip olması dolayısıyla işlem ücretlerinde kullanıcılara karşı çok cömert bir platform değildir. Normal şartlarda herhangi bir koleksiyondaki herhangi bir NFT’nin satışından %2,5 işlem ücreti alan OpenSea, şu anda en popüler koleksiyonlardaki ticaretler için bir süreliğine ücret almayacak.

Bunun dışında bir NFT listelemesi yaparken kullandığınız blok zinciri ağına da bir gas ücreti ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

Blur ise NFT tüccarlarına %0 işlem ücreti önermesi ile övünmektedir. Kendisini işlem ücretsiz NFT pazar yeri olarak tanıtan Blur, özellikle ticaret amaçlı kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır.

Blur’da telif hakkı ücretleri de geniş bir yelpazede ayarlanabilir. Kullanılan blok zinciri ağının standart ücretleri dışında herhangi bir ücrete ihtiyaç duymayan platform, tüccarlar ve sanatçılar için maliyetleri taban fiyata düşürüyor.

İstatistikler

OpenSea, NFT koleksiyon öğeleri için yıllardır en büyük ticaret hacimlerini oluşturan pazar yeridir. 43 milyondan fazla işleme ev sahipliği yapan platform, yaklaşık 2,5 milyon kullanıcısı ile toplamda 45 milyar dolardan fazla ticaret hacmine ulaşmıştır. Dünyada NFT teknolojisinin, yatırımının ve ticaretinin kümülatif şekilde büyümesinde büyük payı olan OpenSea, dijital sahiplik ile yeni deneyim ve fırsatlara erişim için güvenilirliği kanıtlanmış bir alan sağlamaktadır.

Blur ise kısa sürede 1,6 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmıştır. 150 binden fazla kullanıcısı olan Blur, sektördeki rakipleri içinde bu seviyelere en hızlı ulaşan platform olarak dikkat çekmektedir.

OpenSea ve Blur NFT pazar yerleri arasında neden rekabet ortaya çıktı?

OpenSea ve Blur NFT pazar yerleri arasında neden rekabet ortaya çıktı?

Ekim ayında piyasaya sürülen Blur NFT pazarı, kullanıcılardan işlem ücreti talep etmediği ve NFT içerik oluşturucuları için düşük bir telif ücreti önerdiği için ilgi topladı. Bu hamleler, popüler NFT koleksiyonları için ücretlerini sıfıra indirirken tahtını Blur’a kaptıran NFT pazar lideri OpenSea için açık bir meydan okuma olarak görüldü.

DappRadar’dan alınan verilere göre, geçtiğimiz 30 gün içinde Blur NFT pazarı, OpenSea’nin 334 milyon dolarından beş kat daha fazla olan 1,69 milyar dolar işlem hacmi kaydetti. Haftalık toplam NFT satışları önceki hafta 301 milyon dolardan yedi gün içinde 774 milyon dolara yükseldi.

Yine DappRadar’dan alınan verilere göre, son yedi gün içinde Blur NFT pazarı 385 milyon dolarlık bir işlem hacmi kaydetti ve bu, 30 milyon dolarlık pazar lideri OpenSea’nin 12 katından fazla.

Blur, ilk olarak Şubat 2023’te BLUR token airdrop’undan sonra popülariteye ulaştı. Token, platform kullanıcılarına verildi ve bir milyon doları aşan bazı airdrop’larla bazı kullanıcılar inanılmaz derecede kazançlıydı. Token, pazar içindeki etkinliklerle doğru orantılı olarak dağıtıldığından, hacim oranları yapay olarak şişirildi, bu da Blur’un Şubat ayında ticaret hacminde OpenSea’yi neden yendiğini kısmen açıklıyor.

OpenSea, Blur tehdidine birkaç şekilde yanıt verdi. Başlangıçta, OpenSea’de basılan NFT’lerin, Blur’un tam içerik oluşturucu telif hakkı uygulamasına sahip olmaması nedeniyle Blur pazarında görünmesini yasakladılar. Ancak Blur, ticaret hacmi açısından OpenSea’yi geride bıraktıktan kısa bir süre sonra stratejilerini değiştirdiler ve isteğe bağlı içerik oluşturucu telif haklarıyla sıfır ücret modelini benimsediler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları 2022

Bu, Blur’un NFT içerik oluşturucularının OpenSea ve Blur arasında seçim yapması gerektiğini belirten bir blog gönderisi yayınlamasından ve koleksiyonların OpenSea’yi diğer pazar yerlerini seçmesini engellemesinden sonra geldi. OpenSea’nin hızlı yanıtı, Blur’u işleri için ciddi bir tehdit olarak algıladıklarını ve ticaret hacmi ve kullanıcılar için Blur ile rekabet edebilmek için kısa vadede gelirlerinden vazgeçmeye istekli olduklarını gösteriyor.

OpenSea veya Blur’un sıfır ücret modelleriyle nasıl gelir elde edeceği henüz belli değil. Blur’un airdropu göz önüne alındığında, kullanıcılara hacim oluşturmaları için para ödüyorlar; bu, kısa vadede işe yarayabilir, ancak uzun vadede kullanıcılar platformda kalmazsa boşunadır. Öte yandan, henüz token yayınlamayan ve belki de hiç çıkarmayabilecek olan OpenSea, kullanıcılar açısından zaten avantaja sahip ancak işlem hacmi açısından artık geride kalıyor. OpenSea’nin geniş kaynakları ve yerleşik tarihi göz önüne alındığında, bu savaşı kazanmak için açık favoriler, ancak bu, Blur’un büyümesi veya hatta OpenSea’nin boyutuna eşit olması ihtimalinin olmadığı anlamına gelmiyor.

NFT pazar savaşlarının tek bir gerçek kazananı var: kullanıcılar. Artık her iki büyük pazarın da ücreti olmadığına göre, her işlemde para kaybetmeden NFT ticareti yapmak için daha iyi bir zaman olamaz. İkili arasındaki bu mücadele sayesinde NFT pazarı daha verimli, akıcı ve zamana karşı test edilmiş bir hale gelecek.

Blur, Ethereum Gas Ücretlerinin Artmasına Neden Oldu

Blur, Ethereum Gas Ücretlerinin Artmasına Neden Oldu

Ethereum validatörleri, şu anda en büyük iki NFT pazar yeri olan OpenSea ve Blur arasındaki gas oranlarını artıran, giderek artan şiddetli rekabetten yararlanıyor. Zincir içi veri şirketi Glassnode’un verilerine göre, genellikle ağ blok alanı için artan talep olduğunda yükselen Ethereum gas ücretleri, özellikle NFT pazarlarından kaynaklanan son artışlarla yılın başından bu yana arttı.

Aslında Ethereum doğrulayıcıları, ağı korumak için ETH’lerini stake ederek gas ücretleri üzerinden ödüller kazanıyor. Ortalama işlem Ocak ayında 27 Gwei iken ve Şubat’ta 40 Gwei’yi aştı. Glassnode verileri, Haziran 2022’den bu yana en yüksek değeri gösterdi.

Ethereum işlemlerinde bu büyük artıştan faydalandıkları için validatörler şu anda açık ara kazananlar. İster cüzdanlar arasında bir miktar ETH gönderiyor ister bir NFT satın alıyor olun, her işlem yaptığınızda ücret ödersiniz. MetaMask’ta küçük uyarı beliriyor ve size ağın meşgul olduğunu söylüyor ve siz de validatörlerin ne kadar iyi durumda olduğunun farkına varıyorsunuz.

Blur neden popülerlik kazanıyor?

Blur neden popülerlik kazanıyor?

Başlangıç ​​olarak proje, Paradigm, Coinbase Ventures ve E-GIRL Capital dahil olmak üzere Web3 amiral gemilerinden fon aldı. Ayrıca, sıfır işlem ücreti ve sanatçı telif hakları gibi bazı kazançlı özellikler ve avantajlar sunuyor. Sıfır ticaret ücreti, alıcıların ve NFT proje sahiplerinin kendisini rahat hissetmesine de olanak tanır.

Profesyonel tüccarların Blur’a akın etmesinin en büyük nedenlerinden biri, kullanıcılara, bir sonraki airdrop sezonunda toplamda yaklaşık 300 milyon dolara ulaşan $BLUR token ile ödüllendireceklerine dair verilen sözdür. Yazım sırasında tokenın 234 milyon dolar piyasa değeri var ve Blur ekibi, NFT tüccarlarını onlara bağlı kalmaya ikna etmek için mali güçlerini dağıtmaya fazlasıyla istekli.

Platform, 15 Şubat’ta yerel token BLUR için bir airdrop gerçekleştirdi. $BLUR; ByBit, Coinbase, OKX, Uniswap vb. dahil olmak üzere birçok popüler kripto borsasında listelenmesinden bir gün sonra airdrop yöntemiyle dağıtıldı. Platform, en üretken kullanıcılarına toplamda 360 milyon BLUR token verdi. Airdrop, Blur’un piyasa hakimiyetini yeni zirvelere taşıdı.

Blur’un başarısını artıran bir diğer özellik de platformun hızıdır. Projenin geliştiricileri, yakın rakibi Gem’den 10 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Platform ayrıca fiyatları her dört saniyede bir güncelleyerek daha doğru analizlere ve daha bilinçli ticarete olanak tanır.

Sadakat puanları, Blur’un kullanıcı puanlama yöntemlerinden biridir. Platform, kullanıcıların NFT’lerini diğer pazar yerlerinde listelemelerine izin verirken, sadece Blur’da listeleyenler %100 sadakat puanı alacak. Daha fazla sadakat, gelecekte daha fazla ödül demektir.

BLUR Tokenın faydası nedir?

Şu anda, BLUR token, platform için bir yönetişim tokenı olarak hizmet vermektedir. Blur DAO, 180 gün sonra protokol, işlem ücreti oranının (%2,5’a kadar) belirlenmesi ve piyasanın gelecekteki büyümesine yardımcı olmak için hazine hibelerinin verilmesi gibi protokolün değer tahakkuku ve dağıtımı dahil olmak üzere BLUR kullanımının kritik yönlerini denetleyecek.

Bununla birlikte Blur merkezi bir şirket olduğundan, BLUR’a gerçek değer sağlamak için platformun kontrolünü BLUR DAO token sahiplerine bırakması gerekir.

BLUR Token Fiyatı Yükselir mi?

BLUR token, açık piyasaya 14 Şubat’ta $5 fiyatıyla girdi. İlk dakikalardaki ticaretlerin ardından fiyat hızlıca $0,60’a kadar düştü. Aslında $0,60, BLUR token lansman fiyatı olarak düşünülebilir. Token, 5 gün sonra $1,37 fiyatıyla yerel zirvesine ulaştı. İlk iki hafta boyunca BLUR tokenın hem fiyatı çok volatildi, hem de ticaret hacmi çok yüksekti.

19 Şubat tarihinden itibaren küçük zıplamalar haricinde sağlam bir düşüş trendi içinde olan BLUR token fiyatı, anlık olarak lansman fiyatının altına düşerek $0,58 oldu. Blur tokenın piyasa değeri, Rarible’ın native tokenı RARI’den 12 kat, LooksRare’in native tokenı LOOKS’tan yaklaşık 3 kat daha yüksek. Blur ne kadar piyasada hakimiyeti ele geçirmiş olsa da hala çok genç olması ve kanıtlayacak çok şeyi olmasından dolayı yatırımcılar gözünde güven kazanmış değil.

Öte yandan platform, yakın gelecekte yeni airdrop’lar ile token dağıtımlarını sürdürmeyi planlıyor. Bu, kullanıcıların platformda ticaret yapmalarının teşvik edileceği, ardından piyasaya yüksek oranda daha BLUR token sürüleceği ve tokenın satış başkısına uğrayacağı anlamına geliyor.

Satış baskısı altında kalacak BLUR token için kısa vadede yeni dip fiyatlar izleyebiliriz. Piyasanın genel momentumunun pozitife döndüğü noktada, BLUR’u $0,46 ve civarındaki fiyatlardan yakalamak, ileriye dönük olarak kazanç elde etme fırsatı doğurabilir.

Sonuç

Dijital varlık piyasasının popülaritesi artıyor ve bununla birlikte düşük ücretler sunan servis sağlayıcılara ihtiyaç duyuluyor. OpenSea ve Blur, NFT’ler için lider platformlar olarak ortaya çıktı ve kullanıcılara dijital varlıkların ticareti için güvenli ve uygun maliyetli bir yol sağladı. Cazip ücret yapıları, özelleştirilebilir telif ücretleri ve etkileyici hacim istatistikleriyle bu iki hizmet, dijital varlık pazarları için standardı belirliyor.

Blur, son birkaç ayda popülerlik kazandı. Platform, onu NFT tüccarları ve proje sahipleri arasında bir hit haline getiren çeşitli kullanıcı merkezli özellikler ve avantajlar sunar. Bu nedenle, pazar lideri OpenSea’yi devirip NFT Pazar yerleri arasında 1 numara olması an meselesiydi, ve oldu. Platformun işlem hacmi yalnızca Şubat ayında 420 milyon dolara ulaştı, bu Kasım 2022’ye göre %150’den fazla artış demek.

O zamandan beri, özellikle son birkaç hafta içinde birçok kullanıcı OpenSea’den Blur’a geçiş yaptı. Kaybedilen pazar payını yeniden ele geçirmek amacıyla OpenSea, ticaret ücretlerini geçici olarak kaldıracağını ve yaratıcı telif ücretlerini azaltacağını duyurdu. Ancak OpenSea, Blur etrafındaki hype sona erdikten sonra 1 numaralı konumunu geri kazanacak mı? Bunu sadece zaman gösterecek.

Portföylerini çeşitlendirmek için daha fazla insan dijital varlıklara yöneldikçe, bu hizmetler tekliflerini genişletmeye ve popülaritesini artırmaya devam edecek.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu