En Çevre Dostu 9 Kripto Para – Blok Zinciri ile Çevresel Sürdürülebilirlik

Kripto Paralar Çevre İçin Bir Tehdit mi? Kripto Paralar Nasıl Çevre Dostu Olur? En Çevre Dostu 9 Kripto Para Hangisi? Neden Yeşil Kriptolara Yatırım Yapmalıyım?

Güncel olarak yaklaşık 1 trilyon dolar değere sahip kripto para piyasası, çevreye olumlu veya olumsuz etkileri sebebiyle çeşitli yorumlara maruz kalmakta. Dünyada finansın ve aslında tüm sektörlerde devrim yaratmanın geleceği olarak görülen bu alan, ilk kripto para Bitcoin piyasaya sürüldüğünden beri katlanarak büyüyor.

Dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizi, birçok farklı sektör gibi kripto para sektörünü de eleştirilerle karşı karşıya bırakıyor. Şirketlerin ve bireylerin atmosfere CO2 gazı salınımı, sera etkisi, buzulların erimesi, ormanların yok olması ve kuraklık, özellikle son birkaç senede dikkatimizi toplamamız gereken birçok felaketten yalnızca birkaçı.

Kripto Paralar Çevre İçin Bir Tehdit mi?

Kripto Paralar Çevre İçin Bir Tehdit mi?

Kripto paraların ve blok zincirlerinin işleme algoritmasında “madencilik” ve “validatörlük” kavramları yatıyor. Kripto paralar bir yandan finansta aracıları ortadan kaldırarak hızlı, uygun maliyetli ve güvenli eşler arası işlemler sunarken diğer yandan da çevresel sürdürülebilirliği sağlayabilecek mütabakat mekanizmaları geliştirmeye odaklanıyor.

Bitcoin’in proof of work, yani çalışma kanıtı konsensüs mekanizması, çok yüksek bilgi işlem gücüne sahip makinelerin sürekli olarak elektrik kullanarak tam kapasitede çalışmasını ve ağı güvence altına alarak yeni bloklar oluşturmasını içeriyor. Madenciler, bunun karşılığında BTC ile ödüllendiriliyor. Bu süreç, oldukça yüksek maliyetlidir ve Bitcoin madenciliği için harcanan elektrik dünyadaki birçok ülkenin toplamından daha fazla kaynak tüketmektedir.

Çevreciler, Bitcoin madenciliği yapmak için gerekli bilgi işlem gücü düzeyinin bu kadar yüksek olmasının çevreye birçok şekilde zarar verdiğini düşünüyor:

  • Karmaşık algoritmaları çalıştırmak için gerekli çok yüksek miktarda elektrik kullanımı,
  • İşlemleri doğrulamak için birbirleriyle rekabet eden yüksek güçlü bilgisayarlar kullanmak,
  • Çevreye en zararlı fosil yakıt olan komür ve benzeri yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı.

Kripto Paralar Nasıl Çevre Dostu Olur?

Kripto Paralar Nasıl Çevre Dostu Olur?

Kripto para madenciliğinin elektrik tüketimi ve karbon ayak izi üzerindeki etkileri, eleştiri yağmuruna tutulmaktan öte birçok ülkenin ve yargı bölgesinin baskılarına da sebep oluyor. Neyse ki daha az enerji yoğun doğrulama sistemleri ortaya çıktı. Eylül 2022’ye kadar en büyük piyasa değerine sahip ikinci kripto para olan Ethereum da PoW konsensüs mekanizmasını kullanıyor olsa da, o tarihteki The Merge yükseltmesi ile Proof of Stake, yani hiss kanıtı konsensüs mekanizmasına geçmiştir.

Proof of Stake, PoW’a kıyasla çok büyük ölçüde enerji verimliliği olan bir mekanizmadır. İşlemleri doğrulamak ve blok zinciri verilerini tutmak için PoW’da harcanan enerjinin yüzde birinden daha az enerji harcayan bu sistem, şu anda çok fazla kripto para blok zinciri tarafından kullanılmaktadır. Ethereum gibi doğrudan Proof of Stake mekanizmasını baz alan blok zincirleri olduğu gibi, bu mekanizmayı baz alarak geliştiren veya değiştiren blok zincirleri de vardır.

Hem kripto para ekosistemini güvenen hem de çevresel sürdürülebilirliğe önem vererek iklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirmek isteyen geliştiriciler, Crypto Climate Accord gibi çevre dostu kuruluşların 2025 yılına kadar tüm blok zincirlerinin yenilenebilir enerji ile desteklenmesi hedefine doğru çalışmasını da sağlıyor.

Neden Yeşil Kriptolara Yatırım Yapmalıyım?

Neden Yeşil Kriptolara Yatırım Yapmalıyım?

İnsanlar, yatırımcılar, regülatörler, vakıflar ve hükümetler, kripto para madenciliği için kullanılan kaynak miktarı hakkında endişe içindeler. Bu, kripto ekosisteminde kalmak isteyen ve blok zinciri teknolojisine güvenen kişilerin çevre dostu kripto paralara eğilimini artırarak yatırım stillerini değiştirmelerine neden oldu.

Eğer finansal yatırım seçenekleriniz içinde madencilik süreçlerinin çevresel etkilerini azaltmak yer alıyorsa, karbon ayak izinizi dengelemek ve iklim krizinin aşılmasına yönelik çalışmalar geliştiren projeleri tercih etmek için bunlara yatırım yaparak çevresel sürdürülebilirliğe destek olabilirsiniz. Kripto para piyasası uzaktan derin bir kuyu olarak görülüyor olsa da aslında bir kripto paraya yatırım yapmak oldukça kolaydır.

En Çevre Dostu 9 Kripto Para

Çevre dostu kripto paralar, madencilik veya validasyon süreçlerinde çevreye zarar veren yüksek enerji kullanımının aksine hem minimum düzeyde enerji kullanırlar, hem bu enerjinin birçoğunu yenilenebilir kaynaklardan elde ederler, hem de iklim değişikliğine karşı önlem alan vakıf ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirirler.

Hem dünyanın sürdürülebilirliğini korumak hem de kripto yatırımı yapmak isteyenler için en çevre dostu kripto paraların bir listesi ve neden çevre dostu oldukları aşağıda yer alıyor.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA)

Cardano, Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından geliştirilen, akademisyenler ve bilim adamları tarafından geliştirme aşamaları her daim incelenen, hakemli bir kripto para blok zinciridir. Cardano, saniyede 1000 adede kadar işlem işleyebilirken bunu oldukça enerji verimli şekilde yapabilir. Bitcoin’in saniyede 7 işlem işleyebildiğini düşündüğümüzde ulaşılabilen 1000 rakamı çok yüksek.

Piyasanın en iyi bilinen ve en yüksek piyasa değerine sahip kripto paralarından biri olan Cardano, Ouroboros isimli bir Delegated Proof of Stake konsensüs mekanizmasını kullanır. Kullanıcılar, ağa katılarak söz hakkına sahip olmak için ADA coin satın alırlar, daha sonra bir kesinti veya darboğaz yaşamadan ağı çalıştırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için ADA coin’lerini stake ederler.

Ouroboros konsensüs mekanizması, her ikisi de enerji tüketiminde önemli pay sahibi olan güvenlik ve sürdürülebilirlikten ödün vermez. Artan talebi ve küresel gereksinimleri karşılamak üzere ölçeklenebilen ilk hakemli blok zinciri tabanlı protokol olan Ouroboros, Cardano’yu en çevre dostu kripto paralar arasına sokmuştur.

Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT)

Polkadot da Cardano gibi Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan Gavin Wood tarafından geliştirilmiş bir blok zinciri projesidir. Enerji verimliliğini artırmak için PoS protokolünü kullanan Polkadot, Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI) tarafından en çok kullanılan akıllı sözleşme platformları içinde en az elektrik tüketen olarak belirlenmiştir. Polkadot’un kullandığı enerji, 7 ABD hanesinin kullandığı enerji miktarından daha azdır.

Polkadot, DOT coin’lerini stake edenlere cömert yıllık getiri oranları sunar. Bu, staking’i teşvik ederken blok zincirinin hesap ağını denetleyen Relay Chain’in de güvenliğini sağlar. Kendi blok zinciri ekosistemlerini geliştirip bir yandan da Polkadot’un güvenliğinden faydalanmak isteyenler, blok zincirindeki Parachain’leri kiralarlar. Parachain’ler de belirli dönemlerde kitle oylaması açık artırmasına çıkarılır. Polkadot’un birçok rakibine kıyasla enerji kullanımı bakımından büyük faydaları bulunur.

Nano (XNO)

Nano (XNO)

Nano, en çevre dostu kripto para birimlerinden biridir ve işlem başına 0,11 Wh enerji kullandığı tahmin edilmektedir. Nano daha önce, kullanıcıların captcha bulmacalarını (Aşağıdaki görseller arasından bisiklet içerenleri seçin gibi) çözerek kripto para kazanabilecekleri bir platform olan RaiBlocks olarak biliniyordu. 

Nano ağı, Açık Temsilci Oylaması adı verilen Delegated Proof of Stake (DPoS) varyasyonunu kullanır. Bu konsensüs mekanizması, Nano’nun blok zincirinin tasarımını desteklemek için tasarlanmıştır. Nano ağında blok, bir grup işlem yerine tek bir işlemdir ve her hesabın kendi blok zinciri vardır. 

Signum (SIGNA)

Signum (SIGNA)

Signum kendisini ilk tamamen sürdürülebilir blok zinciri olarak adlandırıyor. İşlemlerin ağ kullanıcılarının SSD alanı kullanılarak doğrulanması açısından başka bir proje olan Chia’ya benzer. Signum, bir hisse kanıtı algoritması yoluyla, madencilik gerekmeden fikir birliğine ulaşabilir. Merkeziyetsiz yönetişim tabanlı ağ, token oluşturma, akıllı sözleşmeler ve mesajlaşma gibi günlük uygulamalar için kullanılabilir. Signum topluluğu, çeşitli eko-girişimleri organize etmeye adanmıştır.

Near Protocol (NEAR)

Near Protocol (NEAR)

Near Protocol, PoS ve sharding’i birleştiren Nightshade adlı bir konsensüs algoritması uygulayan yüksek performanslı bir blok zinciridir. Yerel coin’in ismi NEAR’dır.

Near Protocol, yılda 176 ton CO2 üretiyor ve bu da onu BTC’den 200.000 kat daha verimli hale getiriyor. Near Protocol, önde gelen bir proje geliştiricisi ve küresel iklim projesi olan South Pole ile bir işbirliğine sahip.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Dikkate Değer Metaverse Projeleri (16 - 22 Mayıs)

Algorand (ALGO)

Algorand (ALGO)

Algorand, harika işlem hızları, düşük ücretler ve erişilebilirlik ile bir PoS konsensüs mekanizması ile çalışır. Ağ, akıllı sözleşmeler yürüttüğü için Ethereum’un birkaç rakibinden biridir.

Algorand, karbon negatif bir ağ oluşturarak blok zinciri sürdürülebilirliğinde öncü olmaya çalışıyor. Nisan 2021’de ağlarının tamamen karbon nötr olduğunu duyurdular. Başından itibaren enerji verimli olacak şekilde yaratılmış olan Algorand, çevresel etkisini daha da azaltmak için her türlü emisyon açığını kapatmayı taahhüt etmiştir.

Algorand ağı, 0,0002 kWh enerji tüketimi ile daha erişilebilir, ölçeklenebilir ve enerji verimli hale geliyor. Algorand ayrıca işletmelerin sürdürülebilirlik raporlarını iyileştirmelerine yardımcı olmaya adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ClimateTrade ile ortaklık kurdu. Ağ ücretlerinin bir kısmını, ClimateTrade aracılığıyla karbon kredisi satın almak için kullanıyor.

SolarCoin (SLR)

SolarCoin (SLR)

SolarCoin, gerçek dünyadaki çevresel faaliyetleri harekete geçirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. SolarCoin Foundations, 2014 yılında oluşturdu. Güneş teknolojisi kullanılarak üretilen her megavat-saat için bir token üretilir. 

SolarCoin, PoS konsensüs algoritmasını kullanır. Kullanıcı ağı büyüdükçe, daha da verimli hale gelmesi gerekiyor. Kullanıcılar, güneş teknolojisi tarafından üretilen her Megavat saat için 1 SolarCoin alır. Şu anda sistem, belgeleri yükleyen kullanıcılarla çalışıyor, ancak yakında güneş sisteminden otomatik güncellemeler yapmak için IoT kullanılacak.

Nüfusu güneş enerjisi kullanmaya ve üretmeye teşvik ederek tüm gezegene fayda sağlayan SolarCoin sistemi sadece enerji açısından verimli olmakla kalmıyor, aynı zamanda projeyi destekleyenler tarafından üretilen güneş enerjisi ağın ihtiyaç duyduğundan daha fazla olduğu için sıfır karbon ayak izine sahip olmaya da yaklaşıyor.

Hedera (HBAR)

Hedera (HBAR)

Hedera, dağıtılmış defter teknolojisinin değiştirilme ve istismar olmaksızın sabit verileri toplamak için harika bir araç olduğunun farkındadır. Yüksek işlem hızları (saniyede 100.000) ve düşük sabit ücretler sunan Hedera, mümkün olan en düşük toplam elektrik tüketimi için çalışır. Tamamen karbon nötr olan ve karbon negatif olmaya söz veren Hedera, kuruluşundan itibaren gözünü net sıfır emisyona dikti.

IOTA (MIOTA)

IOTA (MIOTA)

Nesnelerin İnternetindeki (IoT) cihazlar arasındaki mikro dönüşümleri yönetmek için tasarlanan IOTA, daha düşük enerji gereksinimlerini sağlamak için alternatif bir teknoloji biçimi kullanan ‘Tangle’ adı verilen benzersiz bir sistematik süreç aracılığıyla daha küçük ve enerji verimli cihazlar tarafından sürdürülür.

IOTA, bir blok zincirine güvenmek yerine, madenciler gerektirmeyen ve işlemler ile doğrulamalar arasında gerçek zamanlı uyum için hesaplar gerektirmeyen Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG) adı verilen kriptografi tabanlı bir doğrulama yöntemi kullanır.

Bir kripto parayı sürdürülebilir kılan nedir?

Bir kripto parayı sürdürülebilir kılan nedir?

Gelişmekte olan kripto paralar, Proof of Work (PoW) mekanizmalarından kabaca %99,95 daha az enerji tüketen Proof of Stake (PoS) olarak bilinen, enerji açısından verimli bir konsensüs mekanizması kullanmaya başlıyor. Madencilerin aynı anda rekabet etmesi yerine, ağdaki katılımcılar, stake edilen kripto para birimi miktarına göre yeni bloklar oluşturmak üzere seçilir.

Zamanla, blok zincirleri kimin enerji açısından en verimli olabileceği ve en düşük karbon ayak izini üretebileceği konusunda birbirleriyle rekabet ediyor. Bu, yeni fikir birliği mekanizmalarının, yeni teknolojilerin ve sürdürülebilir kripto para birimlerinin geliştirilmesine yol açtı. 

Tesla, 2021 senesinde çevresel etkisi ve enerji yoğun doğası nedeniyle Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını durdurdu.

Hangi Kriptonun Çevre Dostu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Hangi Kriptonun Çevre Dostu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Teknik açıdan hangi kripto paranın çevre dostu olduğunu belirlemenin birçok yolu vardır:

  • Kripto tokenın bir PoS blok zincirinde çalışıp çalışmadığı,
  • Tüm düğümlerdeki toplam yıllık elektrik kullanımı,
  • Her bir blok zinciri düğümünün yıllık elektrik tüketimi.
  • İşlem başına Watt-saat hesaplaması,
  • Algorand’ın ClimateTrade ile çalışması gibi sektördeki ortaklıkları.

Birçok kripto projesi ve bunların temelleri (Cardano ve Near Protocol dahil olmak üzere), iklim değişikliği ve ormansızlaşma ile mücadelede yer aldı. Diğer projeler, Kızıl Haç gibi hayır kurumlarına bağış yapmayı seçer.

Kripto para birimlerinin sürdürülebilir bir geleceği var mı? 

Kripto para birimlerinin sürdürülebilir bir geleceği var mı? 

Kripto para madenciliğinde yoğun enerji tüketimi, çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili endişeleri ortaya çıkardı. Yaklaşan ve mevcut çok sayıda kripto para birimi sürdürülebilirliğe odaklanmıştır. Enerji verimliliğini artırmaya ve karbon ayak izini azaltmaya çalışan yeni teknoloji ve metodoloji sürekli olarak ortaya çıkıyor ve sonuçlar etkileyici. Sürdürülebilir kripto para birimleri, işlem başına 1,5 Wh enerji kullanan Visa gibi büyük ödeme işlemcilerine rakip olmaya başlıyor. 

İkinci en büyük kripto para birimi Ethereum, sürdürülebilir bir geleceğe gözlerini dikti ve çevresel etkilerini azaltmak ve ölçeklenebilirliği artırmak için Proof of Work’ten Proof of Stake blok zincirine geçti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik küresel geçiş, kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin gibi Proof of Work blok zincirlerinin karbon ayak izini doğrudan etkiliyor. Bitcoin Madencilik Konseyi’nin geçtiğimiz yıl yayınladığı bir rapora göre, tüm Bitcoin madenciliği 2021’in dördüncü çeyreğine kadar %58,8 yenilenebilir enerjiyle yapılıyordu. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla Bitcoin madenciliğinin karbon nötrlüğü sağlamadığını ancak çok daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunu unutmayın. Ayrıca 250’den fazla şirket ve birey, kripto para endüstrisinin karbon ayak izini azaltmaya odaklanan, Paris İklim Anlaşması’ndan ilham alan bir girişim olan Kripto İklim Anlaşmasına katıldı.

Sürdürülebilir Kriptoya Doğru Hızla İlerleyen Bir Endüstri

Sürdürülebilir Kriptoya Doğru Hızla İlerleyen Bir Endüstri

Kripto para ticaretinin çevresel etkisini azaltmak için yapılacak çok şey olmasına rağmen, çevre bilincine sahip yatırımcılar bu yönde kayda değer ve devam eden bir hareket olduğu konusunda kendilerini iyi hissedebilirler. Kripto İklim Anlaşması çalışmalarını sürdürürken ve kripto para ticaretinin çevresel etkisi inceleme altında kalırken, ilgili tüccarların kripto paralarıyla oy kullanmanın birçok yolu var.

Çevre dostu yatırımcılar, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının artık dikkatlerini sürdürülebilir dijital varlıkların geliştirilmesine çevirmesinden de cesaret alabilirler. Birincisi, IBM, Verde ve Carbon Credits dahil olmak üzere çok sayıda çevre dostu dijital tokenın piyasaya sürülmesinin arkasındaki itici güç olmuştur. Bunlar, kripto para endüstrisinde sürdürülebilirlik çağrısını dikkate alan birçok projeden sadece iki örnek.

Daha fazla yatırımcı çevre dostu seçenekler talep ettikçe, önümüzdeki yıllarda bu alanda daha da fazla yenilik görmemiz muhtemeldir. Dolayısıyla, daha gidilecek çok yol olmasına rağmen, kripto para endüstrisinin daha çevreci bir yöne doğru hızla ilerlediği açık.

Son Düşünceler

Kuruluşlar ve bireyler, çevresel etkiyi azaltmaya odaklanmaya başlıyor. Kripto paralar, verimliliği artırmak ve enerji kullanımını azaltmak için yeni teknolojilerle optimize ediliyor. Ethereum’un Proof of Work ağından Proof of Stake’e geçişi, kripto para ekosistemi alanındaki en büyük eko-girişimlerden biridir.

Bitcoin’in madencilik sürecinin büyük bir çevresel etkiye sahip olduğu tartışılmaz. Tek bir işlemi hesaplamak için muazzam miktarda enerji kullanan süreç son derece verimsizdir. Yenilenemeyen enerji kaynaklarından yavaşça uzaklaşma, Bitcoin madenciliğinin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı oluyor, ancak madencilik ekipmanlarından kaynaklanan büyük miktardaki elektronik atığın hala ele alınması gerekiyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu