Yapay Zeka Teknolojisiyle Eşsiz Dijital Sanat Koleksiyonu Oluşturma Rehberi – En İyi 5 AI NFT Oluşturucu

Yapak Zeka ile Nasıl NFT Oluşturulur? En İyi Yapay Zeka NFT Oluşturucuyu Nasıl Seçerim? En İyi Yapay Zeka NFT Oluşturucular

Yapay zeka teknolojisinin sınırları NFT entegrasyonu ile uzak diyarlara doğru genişliyor. Yapay zeka destekli NFT koleksiyonları, kişilerin kendilerini ifade etmeleri için yeni yollar sunuyor. Blok zinciri teknolojisi aracılığıyla dijital sanat satışı yapmak üzere benzersiz sanat eserleri yaratmak için yapay zeka (AI) teknolojisini kullanabilirsiniz.

Bu, yapay zeka ve NFT gibi iki gelişen teknolojinin en basit kullanım durumunu yansıtıyor olsa da aslında iki teknolojinin entegrasyonu hayalimizin ötesinde çıktılar verebilir. Bu yazıda hem iki teknoloji ile nerelere varabileceğimizi ve dijital sanat eseri üretmek için gereken doğru AI araçlarını nasıl bulabileceğinizi konuşacağız.

Yapak Zeka ile Nasıl NFT Oluşturulur?

Yapak Zeka ile Nasıl NFT Oluşturulur?

Yapay zeka NFT’leri, bir yapay zeka yazılımı aracılığıyla üretilen benzersiz dijital öğelerdir. Bu, kullanıcıların yazılıma ondan istedikleri şeyi birkaç kelime veya cümle ile tasvir etmesi ile oluşturulabilen NFT’lerden çok daha fazlasına kadar gidebilen bir teknolojiyi yansıtır. Yapay zeka kullanarak oluşturulan görseller, özellikle Dall-E ve Midjourney piyasaya sürüldüğünden beridir çok rağbet görüyor.

Artık yapay zeka ile görsel, metin, işitsel ve video içerikleri oluşturmada hızlı büyümeler görüyoruz. Benzersiz bir dijital sanat eseri oluşturmak, eskiye kıyasla çok daha kolay.

Örneğin, SuperRare’de 1,3 milyon dolara satılan bir yapay zeka algoritması olan Botto’nun oluşturduğu NFT’ler, Monet ve Van Gogh gibi ünlü ressamların ünlü sanat eserlerini AI teknolojisi ile yeniden yorumluyor. Ünlü eserler, VQGan (Vector Quantized Generative Adversarial Network) makine öğrenimi sisteminin yaratıcı fikirleriyle yeniden tasarlanıyor, öğrenerek insanların görmeyi daha çok tercih edeceği görseller oluşturmayı sürdürüyor.

Botto’ya benzer birçok AI NFT oluşturucu var ve artık herkes birkaç anahtar kelime kullanarak koca bir NFT koleksiyonu oluşturabiliyor. Bu NFT’lerin her biri, soyut ve benzersiz sanat eseri oluyor.

Yapay zeka teknolojisi ile NFT oluştururken aslında makine öğrenimi teknikleri kullanılır. Birçok açık kaynak makine öğrenimi yazılımı olduğu ve hepsi birkaç ana kaynağı beslediği için yapay zekalar çok hızlı öğreniyorlar. Yapay zeka algoritmaları, sanki senelerdir pratik yapan sanatçılar gibi sürekli eğitimden geçerek benzersiz görseller oluşturuyorlar.

Yazılımlar, milyonlarca sanat eserini gelişmiş algoritmalar kullanarak analiz eder. Kişilerin uygulamaya tarif ederek oluşturmasını istediği görüntüler, her seferinde evrilir ve daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlar. Sürecin sonunda kullanıcılar daha önce görülmemiş soyut sanat eserleri üretirler. İsteyen herkes, bir NFT pazar yerinde bu görüntüleri mint ederek NFT haline getirebilir.

En İyi Yapay Zeka NFT Oluşturucuyu Nasıl Seçerim?

En İyi Yapay Zeka NFT Oluşturucuyu Nasıl Seçerim?

Aşağıda da listelediğimiz gibi piyasada onlarca farklı uygulama ve platform, AI NFT’ler oluşturmayı destekliyor. Kendi ihtiyaçlarınız için en iyisini bulmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle, eğer bu alanda yeniyseniz, uygulamanın kullanıcı dostu ve basit bir ara yüze sahip olduğundan emin olmalısınız. Yeni başlayanlar için bile basit bir kullanıma sahip olan bir uygulama, ilerleyen düzeylerde daha profesyonel çalışmalar yapabilmeniz için sizi eğitecektir.

Uygulamayı değerlendirirken sıfırdan mı görsel oluşturduğuna, yoksa sizden bir referans mı istediğine de dikkat etmelisiniz. Diğer önemli detay ise programın verdiği çıktıdaki görsel çözünürlüğüdür. Eğer BAYC veya CryptoPunks gibi avatar NFT’leri oluşturmak istiyorsanız çözünürlük çok önemli değil ama detaylı, büyük bir fotoğraf veya resim oluşturmak istiyorsanız yüksek çözünürlüklü çıktı almak isteyeceksiniz.

Uygulamada değerlendirmeniz gereken bir şey de NFT oluştururken yaratıcılığınızı artırabilmeniz için sunduğu ne kadar şablon ve araç olduğudur. Tek yönlü AI uygulamaları, yalnızca benzer şablonlarda içerik üretebilmenizi sağlar.

Uygulamanın fiyatlandırması da önemlidir. Bol rakibi olan uygulama, müşteri dostu, rekabetçi bir fiyatlandırma sunmalıdır.

Son olarak, dijital sanat eserinizi kaydettiğinizde uygulamanın otomatik olarak filigran uygulamadığından emin olmalısınız. Üretilen sanat eseri yalnızca size ait olmalıdır, eğer uygulamaya ait bir filigran eklenirse NFT’nin değeri onu inceleyenlerin gözünde düşecektir.

10.000 Adet Yapay Zeka NFT’si Oluşturabilir miyim?

10.000 Adet Yapay Zeka NFT'si Oluşturabilir miyim?

Sıfırdan başlayarak tek tek 10.000 adet NFT oluşturmak, tam anlamıyla göz korkutucu bir iştir. Bunu yapmak için en iyi yöntem, yapay zeka destekli NFT oluşturucu kullanmaktır. Minimum çabayla kolay ve hızlı şekilde yüksek kaliteli görüntüler üreterek koleksiyonunuzdaki dijital eserleri çeşitlendirebilirsiniz. Birçok AI NFT üretici, üretilen görsellerin rengini değiştirme veya onlara metin ekleme gibi özellikleri yerleşik olarak sunmaktadır.

En İyi Yapay Zeka NFT Oluşturucular

WOMBO Dream

WOMBO Dream

Bir Kanada şirketi olan WOMBO’nun girişimi olan Dream AI NFT oluşturucu, 2021 gibi bu sektörde nispeten erken bir tarihte hayata geçirildi. İlk günden itibaren başarı elde eden uygulama, piyasanın en popüler yapay zeka NFT oluşturucusu uygulamalarından biri oldu.

Yapay zeka dijital sanat oluşturucu, ifadelerden ve kelimelerden türünün tek örneği sanat oluşturmak için karmaşık ve öğrenen algoritmalar kullanır. Görüntüleri filtreleyebilen Dream, istendiği takdirde üzerinde değişiklikler yapmak için baz fotoğraflar kullanılabilmesini de sağlar.

Dream, birçok geleneksel ve yenilikçi sanat stili arasından istediğinizi seçebilmenizi sağlamaktadır. Fütüristik seçenekler, fotoğrafın farklı ve eğlenceli şekillerde işlenebilmesini sağlar. Ücretsiz kullanımda gayet yeterli seçenekler sunan Dream’in ücretli bir premium paketi de vardır. Uygulamanın tek kötü yanı, oluşturulan görselin yüksek çözünürlüklü olmamasıdır.

Appy Pie

Appy Pie

Appy Pie, giriş seviyesindekiler de dahil olmak üzere herkesin yapay zeka NFT’leri oluşturabilmesine ve NFT koleksiyonlarını çeşitlendirebilmesine olanak tanır. Herhangi bir kodlama bilgisine gerek duymadan 10.000 adede kadar NFT oluşturabildiğiniz Appy Pie, şablon tabanlı bir AI sistemi kullanır.

Appy Pie’ın avantajlarından biri, kullanıcıların grafikleri içe aktararak tasarımlarına farklı katmanlar ve özellikler ekleyebilmesidir. Kullanıcı dostu ara yüz sayesinde tasarımlar iyileştirilebilir. Uygulamanın yeterince çeşitli şablon seçeneği vardır.

Appy Pie, ücretsiz bir uygulamadır. Binlerce benzersiz yapay zeka NFT’si oluşturmak için Appy Pie’ı mutlaka denemelisiniz.

DALL-E 2

DALL-E 2

Piyasanın ilk ve en iyi bilinen yapay zeka görsel oluşturucusu DALL-E 2’dir. Kullanıcılardan bir tarif alarak onu gerçekçi çizim ve görüntülere dönüştüren uygulama, kullanması en basit uygulamalardan biridir. Oluşturmak istediğiniz şeyi yazmanız yeterlidir ve sistem görseli hemen oluşturur. Ayrıca, DALL·E 2 yalnızca bir görüntü sağlamaz, her bilgi istemi için dört görüntü verir.

Oluşturulan görüntülerin stili farklıdır ve bu nedenle, tek bir girdiden çok çeşitli görüntüler elde edersiniz. Daha da iyisi, belirli bir ortamda bir görüntü arıyorsanız, bunu isteminizde belirtebilirsiniz (örn. pastel boya, çizgi çizme, boyama, vb.).

Sadece bu değil, DALL-E 2 ayrıca görüntüden görüntü oluşturucu gibi ek özelliklere de sahiptir. Bu özelliği kullanarak, görüntünün bir bölümünü vurgulayabilir ve DALL-E 2’nin onu başka bir şeyle değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, DALL-E 2’nin gölgeleri, yansımaları ve dokuları hesaba kattığını bilerek bir görüntünün öğelerini kaldırabilirsiniz. Ayrıca DALL-E 2, daha büyük bir arka plan oluşturmak için bir görüntüyü genişletebilir ve hatta bir görüntüyü alıp orijinalinden esinlenerek farklı versiyonlar oluşturabilir.

DALL-E 2, kullanıcılara her ay ücretsiz kredi verir ve bir istek (metin istemi, bir düzenleme isteği veya bir değişiklik isteği) bir krediye mal olur. İlk ay için 50 krediniz olacak ve sonraki her ay 15 krediniz olacak. Krediler bir sonraki aya devretmez, dolayısıyla biriktiremezsiniz. Ancak, 15 dolar fiyatla 115 ekstra kredi satın alabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Gelişim Gösterebilecek Fan Tokenları (4 - 10 Temmuz)

Tüm şartlara uyarsanız, tüm görüntü haklarına sahipsiniz. İçeriğin, hiçbir kullanıcının makul bir şekilde gözden kaçıramayacağı veya yanlış anlayamayacağı şekilde yapay zeka tarafından oluşturulduğunu belirtmelisiniz.

NightCafe

NightCafe

Kullanımı kolay bir yapay zeka sanat oluşturucu olan NightCafe, sanat yaratmayı zahmetsiz ve kolay hale getiren olağanüstü bir uygulamadır. Bu araç, inanılmaz görseler oluşturmak için diğer yararlı özellikler ve algoritmalarla doludur. Çarpıcı görseller üretmenin harika bir yolunu istiyorsanız, o zaman NightCafe listenizde olmalı, buna hiç şüphe yok.

HotPot AI

HotPot AI

HotPot AI, gelişmiş sanatsal yeteneğiniz olmasa bile NFT’ler oluşturmanın mükemmel bir yoludur. Gelişmiş AI sistemi, kelimelerinizi veya cümlelerinizi dakikalar içinde benzersiz bir NFT’ye dönüştürebilir. Ana sayfadaki “Yapay zeka ne çizmeli?” metin kutusuna aklınıza gelen her şeyi ekleyebilir ve eserin şekillenmesini izleyebilirsiniz.

Fikirler için biraz ilhama ihtiyacınız varsa, insanların ne yazdıklarını ve yapay zekalarının ne tür sanatlar ürettiğini daha iyi anlamak için kullanıcı tarafından oluşturulan galeriye göz atın. Daha fazla rehberlik için HotPot’ta ayrıca, gelecek vadeden NFT yaratıcılarında yaratıcılığı geliştirmeye yardımcı olan AI Spark yazıları vardır.

En önemlisi, hem deneyimli hem de acemi sanatçılar HotPot’un sınırsız yaratıcı üretiminden uygun fiyatlı bir aylık üyelikle yararlanabilirler, bu nedenle denememek ve keşfetmemek için hiçbir mazeret yok.

Yapay Zeka Sanatının Geleceği

Yapay Zeka Sanatının Geleceği

Yapay zeka ve sanatın geleceği sınırsızdır. Yapay zeka sayesinde sanatçılar, kompozisyonlarında daha fazla derinlik ve çeşitlilik içeren benzersiz, karmaşık kreasyonlar yaratabilirler. Üretken tasarım alanında devam eden gelişmeyle birlikte, sanat endüstrisi de dahil olmak üzere birçok endüstri dönüşüyor. Aslında, şu anda piyasada bulunan en iyi NFT içerik oluşturucu uygulamaları, gerçek olan ile mümkün olan arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran tamamen orijinal AI NFT’ler oluşturmak için üretken teknolojideki gelişmeleri kullanıyor.

Geleneksel sanat varlığını sürdürürken, giderek daha fazla insan yapay zeka sanatı yaratmak için en iyi NFT oluşturucuları kullanmaya başlayacak. Teknolojide devam eden ilerlemelerle, yapay zeka sanatı yakında sanat piyasasını ele geçirecek ve günümüzün birçok hizmetine benzer şekilde ana akım haline gelecek.

Ancak, ilerleyen NFT ortamında görebileceğimiz yapay zekanın tek uygulaması sanat mı? Nasıl NFT’ler sanattan çok daha fazlasını kapsıyorsa, NFT alanında yapay zeka kullanımı da öyle.

Örneğin, Alethea ve Altered State Machine gibi, kullanıcıların mevcut NFT’lerini bir yapay zeka ile birleştirmelerine olanak tanıyan projeler var. İlgili web sitelerine göre bunu yapmak, bir kullanıcının NFT’sine öğrenme ve zaman içinde büyüme kapasitesi vermenin yanı sıra, kullanıcılara metaverse aracılığıyla NFT’leriyle etkileşim kurmaları için daha anlamlı yollar sağlar. Ek olarak, yapay zekaya gömülü bu NFT’ler evrim, öğrenme ve kendini değiştirme yolculuğunda ne kadar ilerlediği ile alakalı olarak da değer kazanıyor.

Akıllı AI NFT nedir?

Akıllı AI NFT nedir?

AI NFT’ler, “Generative Pre-trained Transformer 3” dil modeli tarafından desteklenen, takas edilemez tokenlerdir ve dijital sanattan çok daha fazlası olmalarını sağlar. Sadece zekaya değil, aynı zamanda bugün hala geliştirilmekte olan animasyon, etkileşim ve diğer üretken yeteneklere de sahipler.

Yapay Zeka NFT’leri üretken evrimin gücünü açığa çıkararak onların kendi başlarına düşünmelerine ve öğrenmelerine olanak tanır. Örneğin, kendi kendine öğrenme yetenekleri sayesinde otonom olarak yeni içerik üretebilir ve dinamik deneyimleri akıllı sözleşmelerinde sorunsuz bir şekilde birleştirebilirler. Bir AI NFT, belirli bir ortam veya kullanıcı tabanıyla ne kadar çok etkileşime girerse, bilgi edinmek ve kendini daha da geliştirmek için veri biriktirebilir. Bu, NFT’leri yalnızca akıllı değil, aynı zamanda yükseltilebilir, uyarlanabilir ve ölçeklenebilir hale getirir. Sohbet ederken yanınızda büyüyen bir tane NFT olduğunu hayal edin, yol boyunca giderek daha karmaşık şekilde ve zaman içinde gelişen bir NFT harika olmaz mıydı?

AI NFT nasıl kullanılabilir?

AI NFT nasıl kullanılabilir?

NFT’lere AI nitelikleri eklemek, diğer teknolojilerin başaramadığı kişiselleştirilmiş deneyimler yaratabilir. Bu birleşimin potansiyeli olağanüstü!

AI NFT’leri etkileşimli deneyimler, oyunlar ve hatta simülasyonlar oluşturmak için kullanılabilir. Zaman içinde yeni öğeler veya hareketler getirmenin yanı sıra renkleri veya stilleri değiştirmek gibi mevcut dijital sanat eserine dinamik öğeler getirebilirler. Yapay zeka NFT’lerini sanal dünyalarda da hikaye anlatımı amacıyla kullanmayı amaçlayan projelerle birkaç uygulama halihazırda yapım aşamasındadır.

Yapay zeka destekli NFT’lerin potansiyel uygulamaları neredeyse sonsuzdur. Markalar, yapay zekanın sunabileceği muazzam avantajlardan yararlanmak için bu NFT’leri denemek isteyebilir, örneğin:

  • Erişimlerini yeni, kullanılmayan kitlelere genişletmek,
  • İçerik oluşturmak ve dağıtmak için yaratıcı yaklaşımların kilidini açmak,
  • Anlık reaksiyonları ve dış etkenlere yönelik ayarlamaları etkinleştirmek.

Yapay Zekayı NFT’lerde Kullanmayla İlgili Endişeler

Yapay Zekayı NFT'lerde Kullanmayla İlgili Endişeler

Her yeni teknolojide olduğu gibi, NFT’lerde yapay zeka kullanımı söz konusu olduğunda etik ve güvenlik kaygıları vardır. Örneğin, NFT’ler, kötü niyetli aktörler tarafından, onlar hakkında yeterince bilgisi olmayan kullanıcıları manipüle etmek veya istismar etmek için kullanılabilir. Ek olarak, yanlış bilgi yaymak veya bir kişinin itibarına ciddi şekilde zarar verebilecek derin sahte bilgiler oluşturmak için kullanılabilirler. Son olarak, özellikle sanatçılar, çalışmalarının izinsiz olarak nesil modellerini eğitmek için kullanılmasından endişe duyuyorlar.

Bu endişelere rağmen yapay zeka NFT’leri, NFT pazarına yepyeni bir etkileşim ve kişiselleştirme katmanı ekleyerek eğlence ve dijital sanat endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak, bu NFT’lerin yakın gelecekte giderek daha popüler hale gelmesi muhtemeldir. Nasıl benimsenip kullanıldıklarını yalnızca zaman gösterecek, ancak AI NFT’lerin büyük bir potansiyele sahip olduğu açık.

Son Düşünceler

Yapay zeka alanının sunduğu en büyük fayda, teknolojinin demokratikleşmesi ve gerçek insanlara yapay zeka ile ilgili ürünlere erişim sağlamasıdır. NFT’ler giderek daha popüler hale geliyor ve bu modern zaman varlıklarını ve sanat eserlerini yaratmak için kullanılan birçok NFT sanat oluşturucu da öyle.

NFT’ler ve yapay zeka, her ikisi de altyapı teknolojileridir. Her ikisi de tamamen yeni teknoloji yığınları, yeni pazar yerleri, yeni şirketler ve yeni çözümler yaratıyor. NFT’lerin hikayesinin henüz başındayız ve yapay zekayı yalnızca son birkaç yıldır ciddiye alıyoruz.

Tıpkı 2000’lerin başında internet ve cep telefonlarının ilk günlerinde Instagram veya Getir’i tahmin etmenin imkansız olması gibi, bu iki temel teknolojinin gelecekte birleştirilebileceği sayısız yolu tahmin etmek imkansız.

DALL-E 2 gibi metinden resme NFT oluşturuculardan Dream gibi daha gelişmiş NFT sanat oluşturuculara kadar, en iyi AI NFT oluşturucu uygulamasını ararken bir dizi seçenek vardır. Hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, birkaç deneme yapın ve bugün kendi NFT’lerinizi basmaya başlayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu