Ripple Avukatı: SEC, Kripto Varlıklarını Zayıflatarak Geleneksel Finansı Koruma Peşinde

XRP destekçisi avukat John E. Deaton, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto sektörüne karşı tavrının, aslında yatırımcıları koruma amacından ziyade kurumsal kapitalizmi koruma amacını taşıdığını ifade etti.

Deaton, SEC’in Coinbase ve Ripple’a karşı tutumunu ele alarak, kripto paralara yönelik bir saldırı olduğunu düşündüğünü belirtti. Deaton’ın yorumları, akredite yatırımcı kurallarından, SEC’in kripto düzenlemelerine yaklaşımına ve Ripple davasındaki perakende yatırımcılar üzerine olan duruşuna kadar çeşitli konuları kapsıyor.

Deaton’ın Gözlemleri

Deaton, Amerika’nın gerçek bir kapitalist sistemden ziyade kurumsal bir kapitalizm sistemine sahip olduğuna inanıyor. Mevcut finansal ortamın birçok yönünü, bu iddiasını desteklemek için öne sürüyor.

Hukuk uzmanına göre, SEC’in sınırlı kaynaklarını Bölüm 5 davalarına ve borsalardaki ikincil piyasaya saldırmak için harcaması, kripto alanındaki dolandırıcılığa odaklanmaması, yanlış önceliklerin bir göstergesi olabilir. Bu yaklaşımın, yeni doğan kripto sektöründeki yenilikleri ve büyümeyi engelleyebileceğini savunuyor.

Ayrıca, Deaton, Ripple davasında perakende yatırımcıların amici curiae (mahkemenin dostu) olarak hareket etmesine SEC’in itirazını işaret ediyor. SEC’in bu tutumu, perakende yatırımcı perspektiflerini dikkate almadığını ve büyük finansal kurumların çıkarlarını ortalama bir yatırımcının çıkarları üzerinde öncelikli tuttuğunu düşündürüyor.

Kripto Düzenlemesinde Çifte Standart mı?

Deaton’ın dile getirdiği başka bir önemli endişe, kripto düzenlemesinde algılanan çifte standarttır. SEC’in, düzenlemelere uymak için çaba gösteren Coinbase gibi büyük oyuncularla diyalog kurmayı reddetmesini eleştiriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple 300 Milyon XRP'nin Taşınmasına Katılırken XRP Fiyatı Yükseliyor

Deaton, SEC Başkanı Gary Gensler’in, kullanıcıları dolandırdığı iddia edilen off-shore kripto borsası FTX’nin eski CEO’su Sam Bankman-Fried ile birçok kez buluştuğunu, ancak Coinbase’in yöneticileriyle görüşmediğini belirtiyor.

Bu farklı tutum, düzenleyici kurumun etkinliği ve dijital varlıklar için daha geniş çerçevenin adil olup olmadığı hakkında soru işaretleri yaratıyor. SEC’in sektördeki farklı oyunculara yaklaşımı, yenilikçi girişimlerin büyümesini engelleyebilirken, daha kuruluş aşamasında olan kurumları potansiyel olarak destekleyebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu