Rus Deniz Taşımacılığı Şirketi Blockchain Sistemine Geçiyor

Rus deniz taşımacılığı şirketi Infotech Baltika, faaliyet gösterdiği limanlar için Blockchain tabanlı bir sistem geliştirecek.

Şirket, Edge adlı Blockchain tabanlı çözümü geliştirmek için Moskova merkezli Blockchain startup olan Iconic ile ortaklık kurdu.

Ağın, liman faaliyetinde bulunan katılımcıların gerekli tüm belgeleri bir Blockchain üzerinde saklamalarına izin verileceği bildiriliyor. Morvesti’ye göre, gemi park etme ve römorkör kiralama da dahil olmak üzere limandaki tüm hizmetler, zaman alan evraklar olmadan sistem üzerinden çevrimiçi olarak sipariş edilip izlenebilecek.

Infotech Baltika, Edge’nin liman operasyonlarında harcadığı zamanı dört saatten 25 dakikaya indirmesini sağlayacağını söyledi.

Dahası, gemi boşaltılırken Blockchain kullanımının bir saat kadar tasarruf ettirebileceği iddia edildi. Sonuç olarak, genel liman kapasitesi yüzde 3 ila 5 artabilir.

Infotech Baltika, Rusya’nın dört bir yanındaki 14 limand, İtalya ve Kıbrıs’da dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiğini iddia ediyor. Her yıl 3.000’den fazla gemi işletilen şirket, 2017’de, işlenen malların değeri, 100 milyar ruble (yaklaşık 1.5 milyar dolar) değerinde mal taşınması açısından St. Petersburg’da en iyi kargo nakliye şirketi seçildi.

Blockchain şu anda denizcilik endüstrisinde hem liman operatörleri hem de lojistik şirketleri tarafından yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Ağustos 2018’de, IBM ve Danimarka’nın nakliye ve lojistik devi Maersk, global bir Blockchain etkin nakliye çözümü başlattı. Girişim 94 kuruluşu kapsıyor ve lansman sırasında 154 milyon nakliye gerçekleştirdi.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın