Venezuela Hükümeti Ülke İçinde Kripto Havale Düzenlemeleri Getirdi

Venezuela hükümeti, 7 Şubat’ta resmi medya kuruluşu Gaceta Oficial’da yayınlanan kararnameye göre, ülke içinde kripto havale düzenlemeleri getirdi.

Belgeye göre, artık Kripto Varlıklarının ve İlgili Faaliyetlerin Ulusal Sorumluluğu (SUNACRIP), kripto para birimlerinin gönderilmesi ve alınmasıyla ilgili vergilendirmeden sorumlu olacaktır. Yeni mevzuatın hem bireylere hem de tüzel kişilere uygulanacağı bildiriliyor.

Yeni şartlara göre devlet, SUNACRIP‘e ödenecek kripto para cinsinden aylık limit ve komisyonlar belirledi.

Kararnamede, transfer için azami ücretin %15 olarak, ayrıca kriptodaki bir işlem için asgari ücretin 0,25 Euro veya yaklaşık 0,28 ABD Dolarına eşit olarak belirlendiği belirtildi.

Aylık miktar 600 ABD Dolarını aşarsa, başka işlemlerin SUNACRIP’ten onaylanması gerekiyor. Düzenleyici, genel limitin 50 Petro veya yaklaşık 3.000 $ ‘ı geçmemesi gerektiğini belirtti.

Belgede, hükümetin vergilendirmeye devam etmek için “teknolojik bir platform” kullanması dışında, Bitcoin (BTC) gibi ademi merkeziyetçi kripto para birimlerinde işlem yapmak için kullanılan hizmetlerin nasıl kontrol edileceği açıklanmadı.

Bitcoin’in Venezuela’daki haftalık işlem hacimleri, aşırı yüksek enflasyon ve devam eden cumhurbaşkanlığı krizi arasında yüksek bir seviyeye ulaştı. Şubat ayının başında yalnızca p2p platformu LocalBitcoins’te hacimler haftada yaklaşık 7 milyon dolara yükseldi. Ayrıca, Venezuela ve Kolombiya, Latin Amerika’daki p2p borsasında işlem hacimlerinin yüzde 85’ini oluşturuyor.

Venezuela bu ayın başlarında kripto para birimleri ve ilgili teknolojiler için yeni bir yasal çerçeve getirmişti. Kararname, maden işletmeleri ve kripto borsaları için zorunlu lisanslar oluşturuyor ve lisanssız faaliyetler için para cezaları getiriyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Amazon Kendi Para Birimini Er ya da Geç Çıkartacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu