Singapur Bankası: Kripto Paralar Altınla Rekabet Edebilir - BTC MAGAZİN

Singapur Bankası: Kripto Paralar Altınla Rekabet Edebilir

Singapur Bankası’nın baş ekonomisti tarafından kaleme alınan bir rapora göre, kripto para birimleri bir gün bir tür elektronik değer deposu görevi görebilir.

Düzenleyici engellerin üstesinden geldikten sonra, kripto para birimleri eninde sonunda bir değişim aracı, bir hesap birimi ve bir değer deposu olarak yerel para birimlerine rakip olabilir.

Singapur Bankası’nın baş ekonomisti tarafından kaleme alınan bir rapora göre, kripto para birimleri bir gün bir tür elektronik değer deposu görevi görebilir.

Rapor Singapur Bankası baş ekonomisti Mansoor Mohi-uddin tarafından yazıldı.

Mohi-uddin, kripto para birimlerinin büyük olasılıkla değer depoları olarak daha yaygın kabul görmeye başladığını yazdı. Ekonomistin belirttiği gibi:

“Dijital para, gelecekte potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak altınla rekabet edebilir.”

Yine de raporda Mohi-uddin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir değişim aracı olarak büyük bir rol üstlenme olasılığının düşük olduğunu belirterek bu tartışmadaki görüşünü şöyle ifade etti:

“Bitcoin’in şaşırtıcı rallisi, 1970’lerde altın, 1980’lerde Japon hisse senetleri, 1990’larda internet hisse senetleri, 2000’lerde petrol fiyatları ve 2010’larda teknoloji şirketleri dahil olmak üzere son birkaç on yılın büyük yatırım patlamaları ile aynı seviyede. Ancak kripto para birimleri hala herhangi bir ekonominin temel değişim aracı olarak ulusal para birimlerinin yerini alması pek olası değil. Bunun yerine, dijital para zamanla altının yerini fiziksel yerine elektronik bir değer deposu sunarak kısmen değiştirebilir.”

Singapur Bankası baş ekonomistinin iddia ettiği gibi, kripto para birimlerinin yatırımcı portföylerinde önemli bir varlık olarak algılanması için güven, oynaklık ve düzenleyici kabul dahil olmak üzere birçok engeli aşması gerekiyor.

Mansoor Mohi-uddin, ABD’nin düzenleyici alanındaki son değişikliklerin de kripto para biriminin benimsenmesi için olumlu olabileceğini iddia etti. Düzenleme açısından, ABD düzenleyicileri kripto para birimlerini daha fazla kabul edebilir. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı Gary Gensler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir sonraki başkanı olarak görev yapmak üzere aday gösterildi.

Rapora göre, Gensler’in gelişi, kripto para birimlerine daha geniş yatırımın yanı sıra, bitcoin veya başka bir kripto para birimi için borsa yatırım fonu (ETF) gibi kripto merkezli ürünlerin onaylanmasıyla sonuçlanabilir.

Raporda Mohi-uddin, “Bu, güvenilir ve güvenilir bir yatırım aracı sunacak, yeni katılımcıların dijital para birimlerine girmesine olanak tanıyacak, likiditeyi artıracak, oynaklığı azaltacak ve itibar riskleriyle başa çıkmaya yardımcı olacaktır” tahmininde bulundu.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu