Joe Biden, Gary Gensler'ı SEC Başkanı Olarak Onayladı - BTC MAGAZİN

Joe Biden, Gary Gensler’ı SEC Başkanı Olarak Onayladı

  • Goldman Sachs’ın eski ortağı Gary Gensler, Kasım ayında Biden’ın geçiş ekibinin bir parçası oldu.
  • Gary Gensler’in SEC’i devralmaya hazır olduğu haberleri geçen hafta ortaya çıktı.
  • Gary Gensler, SEC’e liderlik etmek için muhtemelen kripto konusunda en bilgili kişidir.

ABD Başkanı seçilen Joe Biden bugün Gary Gensler’in yeni SEC Başkanı olarak atandığını doğruladı .
Mayıs 2017’den itibaren SEC’i yöneten Jay Clayton’ın 23 Aralık’ta istifa etmesinden sonra Gensler, Başkan Elad Roisman’ın yerini alıyor.

Gensler, Clinton yönetimine Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak katılmadan önce, 1980’lerde ve 1990’larda Goldman Sachs’ta yaklaşık 20 yıl geçirdi. Daha sonra eski Başkan Barack Obama için önemli bir mali düzenleyici olarak görev yaptı.

2009’dan 2014’e kadar CFTC’nin Başkanı olarak, 2010 yılında başka bir mali krizi önlemeyi amaçlayan Dodd-Frank yasasının çıkarılmasına öncülük etti.
Son aylarda Gensler, kripto endüstrisinin ülke çapında düzenleyici gözetimini savundu.

Gensler , 2018’de bir Bloomberg TV röportajında ,

“Geniş bir şekilde benimsenirse, kripto dünyasının geleceğin bir parçası olacağını gerçekten düşünürsek, kamu politikası zarfının içine girmesi gerekir. Yasadışı faaliyetlere karşı yatırımcıları korumamız gerekiyor. Coinbase gibi büyük borsaların, kripto borsalarının SEC veya CFTC içinde olması gerekiyor.” dedi.

Gensler, XRP karşıtı açıklamalarıyla da tanınıyor, bu da SEC’in token’ın arkasındaki şirket olan Ripple’a karşı davaya devam edeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bazı uzmanların önerdiği gibi, gelişi Bitcoin ETF’leri için iyi bir haber olabilir.

“Gary Gensler, kriptoyu derinden anlıyor ve bitcoin’i yıllardır güçlü bir şekilde destekledi. SEC başkanı olarak seçilmesi, Bitcoin ETF lehine bir politika değişikliğine işaret ediyor. Ayrıca 2018’de XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna dair “güçlü bir durum” olduğunu ve bu konuda herhangi bir değişiklik olmadığının sinyalini verdi.”

2018’de Gensler, MIT’de Bitcoin ve blockchain’in finansta nasıl kullanılabileceği konusunda bir kurs verdi. Daha sonra Coindesk için kripto para birimini “değişim katalizörü” olarak tanımlayan bir yazı yazdı.

“Paylaşılan blok zinciri uygulamaları, tarihsel olarak parçalanmış veya değişime dirençli alanlarda çok taraflı ağ çözümlerinin hızlı bir şekilde başlatılmasına yardımcı olabilir… Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi şimdiden gerçek değişime yol açtı ve bunu yapmaya devam edebilir.”

Şu anda Gensler, Global Ekonomi ve Yönetim Uygulaması Profesörü, MIT Sloan School of Management, MIT’nin Fintech @ CSAIL Eş Direktörü ve MIT Digital Currency Initiative Kıdemli Danışmanı, yapay zeka, blok zinciri teknolojisi ve yeni finansal teknolojilerini araştırıyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu