Spot Bitcoin ETF Onayı BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Endüstri liderleri, Amerika’da spot Bitcoin ETF onayı konusunda giderek daha umutlu bir tablo çiziyorlar. Özellikle, Grayscale davasında alınan kararın, spot ETF onay süreçlerinde önemli bir referans olabileceği düşünülüyor.

JP Morgan analistleri, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale Bitcoin ETF talebini onaylaması gerektiğini düşünüyor. Ancak, ETF başvuruları konusunda sektördeki devler olan Blackrock, Ark Invest ve Fidelity Bitwise gibi şirketlerin hangisinin harekete geçeceği henüz belirsiz.

Yeni Bir Dalga mı Geliyor?

Kripto piyasası uzmanları, ETF onayının, sektöre büyük bir yatırım dalgası getirebileceğini öngörüyor. Öne çıkan isimlerden Bitcoin yatırımcısı Lark Davis, eğer ETF onaylanırsa, Bitcoin’e 20 ile 30 milyar dolarlık bir fon akışı olabileceğini ifade ediyor. Bu, şu an piyasa üzerindeki tüm Bitcoin’lerin neredeyse yarısına denk geliyor.

“Bir spot Bitcoin ETF’nin onayı, Bitcoin ekosistemine 20-30 milyar dolar gibi büyük bir yatırım getirebilir. Bu, mevcut piyasa değerleriyle tüm borsalardaki Bitcoin’lerin yaklaşık yarısını temsil ediyor.”

Lark Davis

Geçmişte Amerika’da hükümet dışı varlıklarla desteklenen ETF’lerin başarılı bir grafik çizdiği görüldü. Örneğin, 2004’te piyasaya sürülen altın destekli SPDR Gold Trust ETF (GLD), büyük bir ilgi gördü ve altın fiyatları da bu lansmanın ardından artış gösterdi. Acaba Bitcoin için de benzer bir trend görülebilir mi?

BTC’nin Geleceği

Tahminlere göre, piyasaya yeni bir fon girişi, Bitcoin’in değerini şu anki seviyesinden en az %50 yükseltebilir. Bu konuda MicroStrategy’nin kurucu ortağı ve Bitcoin’in bilinen destekçilerinden Michael Saylor da, şirketin Bitcoin alımlarını artırmaya devam ederek sektördeki lider konumunu koruma niyetinde olduğunu belirtti. Bu durum, kurumsal oyuncuların kripto para piyasasına olan güveninin devam ettiğini gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   El Salvador, Yüksek Bitcoin Oynaklığı Ortasında 40 Milyon Dolar Kaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu