Terra, Ethereum’dan Sonraki En Büyük İkinci Blok Zinciri Oldu

Terra’nın TVL’si 7 gün içinde %17 artarak 31 Milyar Dolara ulaştı. Terra (LUNA) merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi son zamanlarda bir faaliyet merkezi haline geldi. Son yedi gün içinde, Terra’nın DeFi ekosisteminin kilitli toplam değeri (TVL) %17 artarak 31 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Terra, çok yönlü DeFi hakimiyeti için oynuyor

DefiLlama’dan elde edilen verilere göre, Terra, TVL tarafından en büyük ikinci blok zinciri olarak yer alıyor ve şu anda yalnızca Ethereum’un arkasında yaklaşık %11,88’lik bir paya sahip.

Terra, Ethereum'dan Sonraki En Büyük İkinci Blok Zinciri Oldu 2

Kaynak: DefiLama

Bireysel olarak, Terra’nın DeFi protokolleri etkileyici bir performans sergiliyor. Anchor Protocol (ANC), bu dönemde Ethereum tabanlı Aave’yi (AAVE) geçerek blok zinciri endüstrisindeki en büyük borç verme protokolü haline geldi. Anchor Protocol’ün TVL’si, %20’lik yüksek APR’si ile mevduat çektiği için 15.73 milyar dolar civarında bulunuyor.

Ayrıca Terra’nın TVL artışını tetikleyen, Terra USD’dir (UST). Terra, Bitcoin’i stablecoin için yedek para birimi olarak benimsedi. LUNA Foundation Guard (LFG), kısa bir süre içinde 1,4 milyar doların üzerinde Bitcoin satın aldı. LFG’nin uzun vadede 10 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip olmak gibi yüksek bir hedefi var.

Terra’nın kurucusu ve Terraform Labs’ın (TFL) CEO’su Do Kwon, UST’nin tüm kripto endüstrisinde fiili merkezi olmayan stablecoin olacağını öngördüğünü açıkladı.

Sonuç olarak, seri blok zinciri girişimcisi yakın zamanda Ethereum tabanlı borsa likidite havuzu Curve’de yeni bir likidite havuzu ortaya çıkardı. 4pool olarak adlandırılan, TFL üyesi Ezaan’ın bir blog gönderisinde belirtildiği gibi UST, FRAX, USDC ve USDT’den oluşur. Terra, Frax ile ittifak kurarak DAI karşısında rekabet avantajı elde etmeyi umuyor.

LUNA yeni ATH’ye yükseldi

Terra blok zincirinin yerel tokeni LUNA, büyüyen DeFi ekosistem hakimiyetinden yararlandı. CoinMarketCap’e göre LUNA dün 117.91 $’lık yeni bir ATH’ye ulaştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Nijerya, CBDC'sini Piyasaya Süren İlk Afrika Ülkesi Oldu

LUNA şu anda son 24 saatte %2,24 düşüşle 112$ civarında işlem görüyor. Ancak LUNA’nın son yedi günlük verileri %18,65’lik yükselişe işaret ediyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu