Uzmanlar Olağandışı Büyük Faiz Artışından Korkuyor, Bitcoin Piyasasında Çöküş Kaçınılmaz mı?

Fed başkanı Jerome Powell, yıllık Jackson Hole konuşmasında agresif bir duruş sergiledi. Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen yıllık konferans, Fed’in ekonomi politikasını belirlemek için saygın ekonomistlerin bir araya geldiği bir toplantıdır. Fed başkanının agresif duruşu birçok uzmanın kripto çöküşünden korkmasına neden oldu.

BubbaTrading.com’un kurucusu Todd Horowitz, Federal Rezerv’in faiz oranını 100 baz puan artıracağına inanıyor. Böyle bir durumda kripto piyasaları kan gölüne dönebilir.

Faiz Oranları Kripto Piyasalarını Çökertecek

Son veriler son derece yüksek enflasyonu ortaya çıkardı. Federal Rezerv, agresif politika oluşturma yoluyla enflasyonu düşürmekten sorumludur. Bunu yapmanın yollarından biri faiz oranlarını yükseltmektir.

Beklenenden daha büyük bir faiz artırımı da piyasada kan gölüne dönüşüyor. ABD’de son kırk yılın en yüksek enflasyonunu gösteren Haziran ayı TÜFE verisinin ardından Fed, faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Sonuç olarak, kripto piyasası da dahil olmak üzere piyasalar düştü. 

Son TÜFE verileri, yüksek enflasyon seviyeleri zaten fiyatlandığı için benzer bir oynaklığa neden olmadı. Beklenti, enflasyonun eninde sonunda soğuyacağı için Fed’in yön değiştireceği yönündeydi. Arka arkaya olumlu enflasyon verileri bu anlatıyı güçlendirdi.

Ancak, kilit Fed yetkilileri agresif bir duruş sergiledi. Louis’den James Bullard ve Minneapolis’ten Neel Kashkari, Fed’den Volcker benzeri bir duruş talep etti. Jerome Powell gelecekte hanelere ve işletmelere acı vaat ederken, büyük bir faiz artışı yakın görünüyor. 

Fed’in agresif duruşuna rağmen 100 baz puanlık bir artışın fiyatlanması pek olası görünmüyor. Sonuç olarak, böyle bir hareket büyük oynaklığa ve kripto para çöküşüne neden olabilir.

Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin beklenenden daha düşük olduğu ortaya çıktı. Yakın zamanda yayınlanan PCE verileri de soğutma enflasyonunu gösterdi. Fed’in fiyatlanma şansı daha yüksek olan 75 baz puanlık bir artışa bağlı kalması mümkün olabilir. 

CME Fed İzleme aracı şu anda 75 baz puanlık artış için %61 ve 50 baz puanlık artış için %39 şans gösteriyor. 100 baz puanlık bir faiz artışı ihtimalini göstermiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance Saldırganların Hedefi Oldu: Kayıp 7000 Bitcoin

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu