XRP Yeni Yaşına Giriyor, İşte Ripple’ın 10 Yılı

Ripple’ın kripto para birimi XRP, 10 yaşına girdi. XRP, Bitcoin ve Dogecoin dışında, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimleri arasında kalmayı başaran tek OG kripto para birimidir.

Ripple Labs’ın kurucu ortakları Arthur Britto, David Schwartz ve Jed McCaleb, XRP Ledger üzerinde çalışmaya 2011’de başladı. Schwartz’ın ilk taahhüdü Kasım 2011’e kadar uzanıyor.

Britto, 2 Haziran 2012’de 100 milyar yaratan kod satırlarını gönderdi. Daha sonra tokenlar “XNS” olarak adlandırıldı.

Bununla birlikte, hatalar nedeniyle defter birden çok kez sıfırlandığından, tartışmalı kripto para biriminin en eski işlem geçmişi silindi.

XRP Ledger’ın mevcut versiyonu Aralık 2012’de başladı.

Bugün itibariyle, XRP Ledger’da 72 milyondan fazla ledger onaylandı ve toplam işlem sayısı 807.000’i aştı.

100 milyar tokenin önemli bir kısmı (%20) Britto, McCaleb ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’e hediye edildi. İkincisi, NewCoin adlı yeni bir şirket kurduktan sonra mühendislere dağıtıldı (lansmanından kısa bir süre sonra OpenCoin olarak yeniden adlandırıldı). OpenCoin daha sonra 2013 yılında Ripple olarak yeniden markalandı. Şirket, önceden kazılmış tokenlerin büyük çoğunluğunu (%80) aldı.

Merkezileşme suçlamalarına rağmen, XRP 2017’de büyük bir ralli yaşadı, %32.000’den fazla yükseldi ve kısaca ikinci kripto para birimi oldu.

2017’nin sonunda, Ripple toplam arzın %55’ini elinde tuttu. O zamanlar, satış baskısını kontrol etmek için tokenleri 55 ay boyunca emanette tutacağını açıklamıştı.

2020’nin sonlarında Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından XRP’yi yasa dışı yollardan sattığı iddiasıyla dava edildi. Düzenleyici, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor.

Tüm sektör için büyük yankı uyandırması beklenen dava henüz sonuçlanmış değil.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Apex Legends Ekibi XRP Cinsinden Maaş Alacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu