Yeni ABD Hazine Bakanı: Kripto Paralar Endişe Vericidir - BTC MAGAZİN

Yeni ABD Hazine Bakanı: Kripto Paralar Endişe Vericidir

ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Janet Yellen, bugün senatoda adaylığı ile ilgili konuştu ve kriptonun terör finansmanı ve kara para aklamadaki rolü hakkında da birtakım önemli açıklamalarda bulundu.

Yellen, “kripto para birimlerinin suç faaliyetlerini kolaylaştırmadaki rolünün özel bir endişe kaynağı olduğunu” ve bunu yakından takip edeceğini söyledi.

New Hampshire Senatörü Maggie Hassan’ın Yellen’in Hazine Departmanının kripto ile finanse edilen suçları ve özellikle de terör finansmanını dizginlemek için nasıl çalışacağına ilişkin bir sorusuna yanıt olarak Yellen, “Bu konularla, teknoloji-terör finansmanıyla mücadele etme yöntemlerimizin değişen teknolojiyle birlikte değiştiğinden emin olmalıyız” dedi.

Yellen sözlerine şöyle devam etti:

“Kripto para birimleri özellikle endişe vericidir. Birçoğunun, en azından işlem anlamında, esas olarak yasadışı finansman için kullanıldığını düşünüyorum. Ve bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları gerçekten incelememiz ve kara para aklamanın önlenmesinin bu kanallar aracılığıyla gerçekleşmemesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum.”

2014 yılından 2018’e kadar ABD Merkez Bankası’na başkanlık eden Yellen, geçmişte kripto paraları ve özellikle de Bitcoin’i eleştirmişti.

Yellen, 2018 yılındaki bir fintech konferansından Bitcoin hayranı olmadığını söyledi. 2017 yılında ise Bitcoin’in istikrarlı bir değer deposu olmadığını ve yasal statü oluşturmadığını söyledi.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin dostu bir Hazine bekleyenler, beklemeye devam etmek zorunda kalabilir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu