2008 Krizi Öngören Michael Burry, Bitcoin ve Kriptodaki Düşüşü Değerlendirdi

Kripto para piyasası bugün sert bir şekilde çöküyor. Bitcoin son derece düşüş eğilimi gösteriyor. Son 24 saatte %6’dan fazla düştü ve şu anda 18.727 dolardan işlem görüyor. Kripto çöküşü, uzman yatırımcı Michael Burry’yi 2008 düzeyinde bir ekonomik krizi tahmin etmeye sevk etti. 

Burry, 2008 konut ve yüksek faizli ipotek krizini öngören birkaç uzmandan biriydi. 

Michael Burry Neden Ekonomik Bir Kriz Öngörüyor?

Burry’nin ekonomik kriz tahmini, birden fazla faktöre dayanıyor. Tahmini kripto pazarındaki çöküşün hemen ardından geldi. Son 7 gün içinde, Bitcoin %8’den fazla düştü. Ethereum Merge başarılı bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, ETH fiyatı son derece düşüş eğilimi gösteriyor. ETH son 24 saatte %10’a yakın düştü.

Dogecoin, Solana, Polkadot, MATIC ve Ethereum Classic gibi diğer altcoinler de %8 ila %17 düştü.

Kripto çöküşü, Burry’nin tahminini besleyen faktörlerden sadece biri. Ayrıca SPAC pazarındaki çöküşe dikkat çekti . Ayrıca meme stoklarındaki çöküşe değindi.

Tahminindeki en önemli faktörlerden biri mevcut enflasyon krizi. ABD Tüketici Fiyat Endeksi enflasyonun rekor seviyelerde olduğunu ortaya koyuyor. Federal Rezerv, enflasyonla mücadele için niceliksel sıkılaştırma ve faiz artırımları yapıyor. 

Son Jackson Hole konuşmasında, Fed başkanı Jerome Powell, hane halklarından ve işletmelerden Fed enflasyonla savaşırken acıya hazırlanmalarını istedi. 

Ekonomi için Sırada Ne Var?

ABD ekonomisi zorlu bir süreçten geçiyor. Sadece rekor enflasyonla uğraşmakla kalmıyor, aynı zamanda bir resesyon tehdidi de ortaya çıktı. Piyasa, yaklaşmakta olan TÜFE açıklamasına dikkat edecek. Arka arkaya enflasyon verileri soğutma enflasyonunu gösterdi. 

CME Fed Watch aracı şu anda 75 baz puanlık başka bir faiz artırımı için yüzde 75’lik bir şans öngörüyor. Bir başka olumlu TÜFE verisi de Fed’in agresif duruşunu yumuşatabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'in Yeşil Enerji Kullanımı Yüzde 50'yi Aştı. Tesla Ödemelere Devam Edecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu