2023’te Zirveye Yükselmesi Potansiyel En İyi 7 Metaverse Projesi

En iyi metaverse projeleri hangileri? Metaverse projeleri 2023’te yükselecek mi? Hangi metaverse projeleri 2023’te daha iyi performans gösterecek?

İnternetin yeni nesli olarak beklenen metaverse için yatırımcıların büyük umutları var. Ancak bu yeni sanal alem hayatımızı değiştirebilecekse de, hâlâ büyük ölçüde yanlış anlaşılıyor.

Metaverse, birlikte sosyalleşebileceğiniz, çalışabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve oyun oynayabileceğiniz, bağlantılı 3D dünyaların sanal bir gerçekliğidir. Gerçek hayat ile dijital hayat arasındaki farkı azaltan metaverse, sanal, artırılmış ve fiziksel gerçekliği, bir avatar aracılığıyla etkileşime girdiğiniz çözünürlük ve kalite açısından zengin bir evrende birleştirir.

Gerçek bir teknoloji olmadığı için bir metaverse tanımını tamamen yapmak hala zordur. Bunun yerine metaverse, teknolojiyle nasıl etkileşim kurduğumuzdaki yeni değişiklikleri temsil eder. Bu yeni etkileşimli dünyayı keşfetmeye ve geliştirmeye devam ettikçe, anlamı da projelerle birlikte kaçınılmaz olarak değişecektir.

Şu anda metaverse, oyun dünyasında zaten yaygın olan sanal ve artırılmış gerçeklik, avatarlar ve dijital mülkiyetin kullanımına odaklanıyor. Metaverse bir bakıma, çevrimiçi bir topluluktaki diğer avatarlarla etkileşime giren özelleştirilebilir bir avatar tarafından temsil edildiğiniz, internet ile video oyunları arasında bir birleştiricidir.

Metaverse şu anda sanal ve artırılmış gerçekliğe odaklanmış gibi görünse de bu teknolojiler metaverse kavramının kendisi için gerekli değildir. Mevcut tasarım olarak metaverse, şu anda bildiğimiz şekliyle mobil internetin yerini alabilecek açık, birbirine bağlı bir ağa genişleyebilir.

Metaverse, son derece sürükleyici oyun dünyasında zaten var olduğundan, teknik olarak metaverse’e geçiş tarihi yoktur. Ancak yeni gelişmeler, metaverse’ü şekillendirmeye ve genişletmeye şimdiden yardımcı oluyor. Özellikle etkileşimli eğlence, sanal toplantılar ve eğitim alanlarının tümü, Decentraland, The Sandbox ve Illuvium gibi projelerle geliştirilmektedir.

Şimdi 2023’te VR ve AR teknolojilerinin de gelişimi ve entegrasyonuyla yükselmesi beklenen metaverse kripto projeleri listesini birlikte inceleyelim.

ApeCoin (APE)

ApeCoin (APE)

NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) yerel tokenı olan Apecoin (APE), 2022’de piyasaya sürülmesinden bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra birçok rakibini sürklase ederek piyasa değerine göre en büyük metaverse kriptosu oldu. Apecoin (APE), 17 Mart 2022’de APE ekosisteminin merkeziyetsiz gelişimine yardımcı olmanın bir yolu olarak APE Vakfı’nı da oluşturan BAYC NFT koleksiyonunun kurucuları Yuga Labs tarafından piyasaya sürüldü.

Blok zincirinde sanatın, oyunun, eğlencenin ve etkinliklerin merkezi olma hedefiyle oluşturulan APE Vakfı, ApeCoin Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonun (DAO) yönetiminden ve geliştirilmesinden sorumlu. APE token da yeni Web3 uygulamaları ve hizmetleri oluşturabilmesini sağlamak için gerekli yönetim, ekonomi, proje yönetimi ve diğer şeylerden sorumlu olacak.

ApeCoin’in ana odak noktası Otherside metaverse’tür. Ekip tarafından geliştirilmesi süren metaverse’ün arazi satışları yapıldığı sırada Ethereum ağında 2022’nin en büyük talebi ve dolayısıyla tıkanıklığı yaşanmıştır. Şu anda APE Vakfı mevcut üyeleri şunlardır:

  • Animoca Brands’in kurucu ortağı ve başkanı Yat Siu
  • FTX girişim ve oyun başkanı Amy Wu
  • Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian
  • Sound Ventures müdürü Maaria Bajwa
  • Horizen Labs başkanı ve genel danışmanı Dean Steinbeck.

APE, diğer hizmetlere, oyunlara ve projelere dahil edilebilir. APE sahipleri; özel oyunlar, ürünler, etkinlikler ve hizmetler gibi ekosistemin başkaları tarafından kullanılamayan belirli bölümlerine erişim sağlayabilir.

ApeCoin, 23 Kasım 2022’de kendi NFT pazarı yerini de başlattı. Topluluk üyeleri, 2022 yazında, Rarible veya Magic Eden gibi önemli endüstri markaları yerine NFT altyapı şirketi Snag Solutions’a pazar yeri oluşturması için yetki verdi.

Bu yeni pazar yeri, NFT yatırımcılarının Yuga Labs koleksiyonlarında NFT alıp satmalarına olanak tanıyor. Bunlar arasında BAYC, Bored Ape Kennel Club ve Mutant Ape Yacht Club bulunmaktadır.

Özel pazar yeri, APE staking ve NFT metaverse entegrasyonları dahil olmak üzere BAYC ve Otherside toplulukları için özel olarak oluşturulmuş benzersiz özellikler içeriyor.

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA)

2015 yılında Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından piyasaya sürülen Decentraland, Ethereum blok zincirinde bir 3D sanal gerçeklik platformudur. Üzerinde yapı inşa etmek, işleterek para kazanmak veya sadece keşfetmek için arazi parçaları satın alabilirsiniz. Kullanıcılar burada içerik, oyun ve uygulamalar oluşturabilir, deneyimleyebilir ve ticaretini yapabilir. Merkezi olarak sahip olunan ve yönetilen sanal dünyaların aksine, hem platform hem de içerik topluluğa aittir.

Decentraland toplam üç katmandan oluşur: konsensüs katmanı, arazi içeriği katmanı ve gerçek zamanlı katman. Bir algoritma aracılığıyla kullanıcılara pikseller tahsis eden pikselli bir harita olarak başlayan şey, daha sonra 3 boyutlu bir sanal dünyaya dönüştü. Decentraland, çoğunlukla 2003 yılında piyasaya sürülen popüler bir çevrimiçi oyun ve sanal dünya olan Second Life’a benzetilir. Ancak, kullanıcılara keşfetmeleri için daha fazla güç ve kontrol sağlayarak tipik bir sanal gerçeklik oyununun kapsamının ötesine geçer.

2017’de Decentraland, bir saatten biraz fazla bir sürede 26 milyon dolar toplanan bir ICO organize etti. Resmi olarak Şubat 2020’de halka açılan proje, kar amacı gütmeyen Decentraland Foundation tarafından denetleniyor.

MANA, Decentraland’ın ERC-20 tokenıdır. Decentraland kullanıcıları, dijital arazi parçaları satın almak ve diğer kullanıcılardan mal ve hizmetler satın almak için ödeme yaparken MANA harcar. LAND satın almak için kullanılan MANA yakılarak yok edilir. Örneğin, bir dijital arazi parçası için 3000 MANA ödediğinizi varsayalım. 3000 MANA daha sonra özel anahtarları olmayan çöplük adresine gönderilir. Bundan sonra tokenlar sonsuza kadar kaybolur ve toplam MANA arzından çıkarılır.

Her dijital arazi parseli 16 metre x 16 metre boyutlarındadır ve benzersiz bir koordinatta bulunur. Bir arazi ne yeniden yaratılabilir ne de kopyalanabilir. MANA ile LAND alıp satabilir ve uygulamalar, oyunlar, dinamik 3D sahneler, eğlence merkezleri ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, Axie’leri bir savaşı kazandığında oyuncuları kripto tokenlarla ödüllendiren bir oyna – kazan oyundur. Oyuncular ayrıca oyunun kripto para birimi Axie Infinity Shards’ı (AXS) kullanarak NFT pazar yerinde Axie isimli canavar NFT’lerini takas edebilirler.

2021’de 100 dolar fiyatını aşan AXS sayesinde kullanıcılar sadece oyun oynayarak istikrarlı bir gelir elde edebilme yöntemini öğrendi. Ancak Ronin Köprüsü’nün hacklenerek istismar edilmesinden sonra bu seviyeden çok uzaklaşıldı.

Axie Infinity, dünyaya blok zinciri teknolojisini tanıtmanın eğlenceli ve eğitici bir yolu olarak başladı. Pokemon’dan ilham alan NFT oyunu, Vietnam merkezli bir oyun stüdyosu olan Sky Mavis tarafından oluşturuldu. Orijinal Sky Mavis ekibinin çoğu, başka bir NFT oyunu olan CryptoKitties’i oynarken bir araya gelmiştir.

Axie Infinity, Ethereum blok zincirini oyna – kazan konseptiyle birleştirerek bir video oyunu fenomeni yarattı. Bu, oyunculara zamanları ve yatırımları karşılığında kripto ödülleri verildiği en iyi örneklerden biridir.

Oyuncuların Axie Infinity ile kazanmalarının iki ana yolu vardır. Kullanıcılar, diğer oyuncularla savaşarak oyunun tokenları üzerinden ödüller kazanabilir. Oyun, oyuncuların Axie’leri ile farklı kartlar kullanarak birbirlerine saldırdığı sıra tabanlı bir strateji kullanır. Ödül olarak iki farklı kripto para birimi var: Small Love Potion (SLP) ve AXS. SLP daha yaygındır ve daha düşük bir değere sahipken, AXS daha yüksek bir fiyata sahiptir ve daha nadir bir kriptodur.

Her Axie, vücut organlarından saldırı stillerine kadar benzersizdir ve bunlar onlara blok zinciri aracılığıyla işlenen bireysel değer verir. Her Axie ve her ekipman, pazarda alınıp satılabilen birer NFT’dir. Bu, kullanıcıların Axie’lerini yükseltip savaşlara katılarak kripto kazanmalarına olanak tanır ve bu da Axie’lerin pazardaki değerlerini artırır. Oyuncular ayrıca tokenları yeni Axie’ler üretmek için de kullanabilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Trend Web3 Tokenları (30 Mayıs - 5 Haziran)

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND)

Sandbox, blok zinciri teknolojisini oyun sektörü ile birleştirme fikrinde öncüdür. 2011’de oluşturulan The Sandbox, kullanıcıların oyun içi varlıklarından SAND token kazanma becerisiyle hem yaratıcı olmalarına hem de eğlenmelerine olanak tanıyan bir oyna – kazan oyunudur.

SAND token, Sandbox’taki tüm işlemler ve etkileşimler için temel para birimi görevi görür. SAND token; oyun oynayarak, Sandbox Pazar Yerinde dijital varlıklar satarak, yarışmalara katılarak veya bir borsa aracılığıyla satın alarak elde edilebilir.

Sandbox, oyuncuların dünya içi varlıkları ve oyun deneyimleri oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum tabanlı bir P2E oyun ekosistemi ve metaverse’tür. Platform, merkeziyetsiz özerk kuruluşların (DAO), DeFi’ın ve NFT’lerin güçlerini bir araya getiriyor. Sandbox metaverse, oyunculara birbirleriyle ve yarattıkları oyunlarla etkileşim kurmaları için bir sanal alan sağlamıştır.

Korumalı Alanı oluşturan üç temel bileşen vardır:

  • Sandbox Game Maker: Kullanıcıların ücretsiz olarak 3D oyunlar oluşturabilmesini sağlar.
  • VoxEdit: Kullanıcıların metaverse’te 3D nesneler (örneğin hayvanlar, insanlar, araçlar vs) oluşturmasına ve canlandırmasına olanak tanır. Bunlar Asset (varlık) olarak bilinir ve NFT basılmasına izin veren ERC-1155 token standardını kullanır.
  • Sandbox Pazar Yeri: Asset oluşturan kullanıcılar bunların NFT’lerini SAND token karşılığında pazar yerinde satabilir.

İlk olarak 2011 yılında Pixowl tarafından bir mobil oyun platformu ismiyle geliştirilen The Sandbox’ın amacı Minecraft’a rakip olmaktı. Hızla çok popüler oldu ve kısa sürede dünya çapında 45 milyondan fazla yüklendi. 2018’de kurucu ortaklar Arthur Madrid ve Sebastien Borget’in, blok zincirinde bir 3D metaverse havuzu oluşturma potansiyelini keşfetmesiyle oyun Ethereum’a taşındı.

Yeni ve geliştirilmiş platform, kullanıcıların yarattıkları şeylere NFT biçiminde gerçekten sahip olmalarına ve ekosistemde etkileşim yaparken ödüller kazanmalarına olanak tanır. Sandbox ekibi, 2020’de yeni The Sandbox projesini tanıttı ve Axie Infinity ve Decentraland ile birlikte kripto para dünyasının en hızlı büyüyen metaverse oyunlarından biri haline geldi.

Magic (MAGIC)

Magic (MAGIC)

MAGIC, Treasure DAO ekosisteminin yerel tokenıdır. Treasure DAO, Arbitrum blok zincirinde geliştirilen, metaverse evrenleriyle ilgilenen bir blok zinciri projesidir. Proje, kendisini merkeziyetsiz bir oyun konsolu ve yayıncı evi olarak tanımlıyor.

Treasure’ün üç temel bölümü vardır: topluluk, kartuşlar ve altyapı. Kartuşlar, Treasure tarafından sıfırdan oluşturulmuş ve MAGIC ile güçlendirilmiş oyunlar ve metaverse’lerdir. Topluluk, loncalar, kaynaklar ve MAGIC yoluyla birbirine bağlanan birçok küçük topluluğun bileşimidir. Altyapı, ekosisteme güç sağlayan, paylaşılan ekonomik motordur.

Treasure’ün en iyi protokollerinden biri, Arbitrum’da bir NFT pazarı olan Trove olarak bilinir. Bu platform, insanların Treasure DAO’da NFT ticareti yapmasını mümkün kılar. MAGIC ile ticaret yapmayı sağlayan Trove’da 400 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdi.

Treasure ayrıca, kullanıcıların minimum bir ücret karşılığında tokenlarını kolayca takas edebildiği bir DeFi protokolü olan MagicSwap’ı de çalıştırır.

Magic, oyunculara tek bir yerde bir dizi oyna – kazan oyunu ve metaverse sunmak için tasarlanmıştır. Sistemin teknik incelemesinde belirtildiği gibi: “Treasure, özellikle metaverse projeleri için oluşturulmuş, Arbitrum üzerinde merkeziyetsiz bir NFT ekosistemidir.”

FLOKI (FLOKI)

FLOKI (FLOKI)

Meme tokenların çoğundan farklı olarak, FLOKI gerçek dünyada yardımcı program sunar. CryptoCart (CC) ile ortaklığı aracılığıyla 1550’den fazla mağazadan ürün satın almak için kullanılabilir. FLOKI sahipleri, yakında piyasaya sürülecek olan XCUR platformunda fiziksel ürünler için de ödeme yapabilirler. Gelecekteki diğer yardımcı programlar, NFT satın alma, oyun oynama ve hizmetler ve mallar için ödeme yapma gibi birçok özelliği içerecektir.

FLOKI, ERC-20 ve BEP-20 uyumlu bir tokendır. Bu, hem Ethereum hem de BNB Smart Chain (BSC) blok zincirlerinde çalışan çok zincirli bir token olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar, ETH  – BSC köprüsünde kolayca 1:1 FLOKI takası gerçekleştirebilir.

FLOKI token alım satımında %3’lük bir vergi var ve Floki Inu, verginin Floki Inu hazinesine gittiğini söylüyor. Hazine fonları, ekosistemlerini geliştirmek ve FLOKI’nin daha geniş çapta benimsenmesi için teşvik etmek için kullanılır. Teknik inceleme, Floki Inu’nun yeterli fonu topladığında verginin düşürüleceğini vurguluyor, ancak hedeflerinden veya ücretin ne kadar düşürüleceğinden özel olarak bahsedilmiyor.

Meme token Floki Inu, gerçek dünyada faydalı ve hayırsever olmaya gayret ediyor. Kripto para, bir NFT Metaverse oyunu, bir dijital varlık saklama protokolü, bir NFT pazar yeri ve sahiplerini blok zinciri hakkında eğitmeyi amaçlayan bir FLOKI Üniversitesi dahil olmak üzere çeşitli ürünler üzerinde çalışıyor.

Floki Inu, 2021’de boğa piyasasının etkisiyle değerini defalarca kez katladı. Potansiyel olarak, 2023’te piyasa durumu tekrar düzeldiğinde, Floki Inu hak ettiği başarıyı elde edecektir. Bir meme tokendan daha fazlası olduğunu defalarca kanıtlayan FLOKI, Floki Inu ekosisteminde ve hatta gerçek dünyada birçok kullanım alanına sahip. Hayırsever hareketi, önde gelen kripto firmaları ve pazarlarıyla güçlü ortaklıkları ve olağanüstü pazarlama çabaları, tüm dünyada benimsenmiş bir para birimi olma kararlılığını vurguluyor. Projeleri olgunlaştıkça ve FLOKI’nin faydası arttıkça, piyasadaki diğer tüm köpek temalı tokenları gölgede bırakma potansiyeline sahip olabilir.

Illuvium (ILV)

Illuvium (ILV)

Illuvium, kripto dünyasında kendine hızla yer edinen nispeten yeni bir metaverse oyunudur. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, 2022’de Mac ve PC’de piyasaya sürülen bir açık dünya bilim kurgu rol yapma oyunu (RPG) olan Illuvium, oyna – kazan modeline sahiptir. Oyuncular, yarışmalara ve görevlere katılarak oyun içi kripto ödülleri kazanabilirler. Oyun içi öğelerin sahipliğini garanti etmek ve işleyen bir dijital ekonomi yaratmak için blok zinciri teknolojisi kullanılır.

Oyuncular açık dünya ortamında gerçek zamanlı, karakter odaklı oyun için 3B karakterler oluştururlar. Illuvium’un uzaylı dünyasını dolaşan oyuncular, gezegenin gizemlerini ortaya çıkarmak, Illuvial adlı yerli yaratıkları avlayıp yakalamak, oyun içi ödüller kazanmak ve varlıklarını merkeziyetsiz ve sıfır ücretli bir pazarda kullanmak için oyunu oynayabilir.

Illuvium’da oyuncular, eşyalar ve Illuvial’lar ile etkileşime girebilir. Görünümler, öğeler, ifadeler ve koleksiyon öğeleri dahil olmak üzere bu oyun içi varlıklar, oyuncu cüzdanlarında saklanan NFT’ler olarak dizayn edilmiştir. Oyuncuların Illuvium oynayarak elde ettikleri NFT’ler, oyun içinde veya Illuvium’un merkeziyetsiz borsası IlluvDEX’te ve OpenSea gibi üçüncü taraf platformlarda alınıp satılabilir.

Oyuncuların Illuvium oynamak için ILV ERC-20 tokenı tutmasına gerek yoktur. Oynaması ücretsiz olan bu oyun, likidite madenciliği ile de ilgilenir. Illuvium’u diğer metaverse oyunlarından ayıran şey, muazzam keşfedilebilir bir haritaya, yüksek üretim değeri olan NFT’lere ve oyuncular ilerledikçe olay örgüsünün bazı kısımlarını kademeli olarak ortaya çıkaran özenle hazırlanmış hikaye anlatımına sahip 3D açık dünyasıdır. Video oyunu meraklılarına ve yüksek bütçeli AAA oyunların keyfini çıkaran oyunculara hitap etmek için özel olarak tasarlanmıştır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu