Avrupa Birliği Kendi Dijital Para Birimini mi Çıkarıyor?

Avrupa Birliği , Facebook’un Libra adlı kripto para birimine rakip olabilecek kendi dijital para biriminin geliştirilmesini düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen taslak belgeler AB’yi Bitcoin gibi merkezi olmayan para birimlerinden Çin’de halen devam eden devlet destekli kripto para birimi çabalarına kadar tüm kripto para birimleri için tutarlı bir yaklaşım sergilemeye davet etti.

Şimdiye kadar, AB kripto para birimleri ile ilgili herhangi bir önemli düzenlemeyi uygulamada başarısız oldu. Ancak bazı Avrupa ülkeleri kendi kurallarını uyguluyor.

Reuters tarafından aktarılan belgede, “ECB ve diğer AB merkez bankaları, bu etki için somut adımlar göz önünde bulundurularak merkez bankası dijital para birimleri çıkarmanın zorluklarının yanı sıra fırsatları da keşfedebilir” denildi.

Taslak, gelecek hafta kabul edilmeden önce maliye bakanları tarafından bu hafta sonu tartışılabilir.

Facebook, bu yılın başlarında Libra adlı kripto para birimini gelecek yıl başlatmayı planladığını duyurdu. Libra, dünyadaki milyarlarca insan tarafından kullanılan Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi Facebook’un sahip olduğu uygulamalar aracılığıyla ödeme yapmalarını ve almalarını sağlamak için tasarlandı.

Ancak, açılışından bu yana Libra, ABD ve Avrupa’daki finansal düzenleyiciler tarafından önemli bir dirençle karşılaştı. Btcmagazin tarafından bildirildiği gibi Eylül ayında, Fransa ekonomisi ve maliye bakanı Bruno Le Maire , “parasal egemenlik” için bir tehdit oluşturduğu için Libra’nın Fransa’da gelişimini engelleyeceğini söyledi.

İngiltere’deki politikacılar da benzer çekinceleri dile getirdiler. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı Damian Collins, Libra projesinin, Facebook’un “kendi para egemenliğini kurma girişimini” temsil ettiğini iddia ediyor.

Libra’nın Mastercard ve Visa gibi gelişiminin erken aşamalarında birlikte çalıştığı ödeme firmalarının birçoğu da yakın zamanda projeden ayrıldı.

Çin‘de ise, devlet merkez bankası tarafından devlet destekli kripto para planının ilerlediği görünüyor.

Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bitcoin‘in altında yatan Blockchain teknolojisini “önemli bir atılım” olarak nitelendirerek ülkenin kripto para birimindeki resmi duruşunda bir dönüşe işaret etti.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın