ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Elon Musk Resesyon Uyarısında Bulundu, Bitcoin Yine Düşecek mi?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve iş adamı Elon Musk, ABD ekonomisinin ciddi bir resesyon riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu. 

En son enflasyon ve istihdam verilerinin resesyon olasılığının daha düşük olduğunu göstermesine rağmen, Janet Yellen yüksek faiz oranlarının resesyon riskini artırdığına inanıyor. Bu arada Elon Musk, ciddi bir resesyonun aylarca sürebileceğini ve şirketlerin büyük maliyet düşürmelerine neden olabileceğini iddia ediyor.

Janet Yellen ve Elon Musk Resesyon mu Bekliyor?

Hazine Bakanı Janet Yellen, 27 Ocak’ta verdiği bir röportajda, daha iyi enflasyon ve istihdam verilerine rağmen resesyon riskinin devam ettiğini söyledi. Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğine ve yüksek faiz oranlarının resesyon korkularını artırdığına inanıyor.

ABD 4. Çeyrek GSYİH raporu da, beklenen %2.6’ya karşı %2.9 olarak geldi. Bu, düşüşe, resesyon korkularına ve soğuyan enflasyona işaret ediyor. Ancak, satın alma gücünü etkileyen yüksek faiz oranları nedeniyle tüketici ve işletme harcamaları Aralık ayında düştü.

“Şu ana kadar gördüğüm verilerden makul ölçüde memnunum, ancak Federal Rezerv ekonomiyi yavaşlattığı için resesyon riskini göz ardı etmek istemiyorum.”

Janet Yellen

Yellen, enflasyonu düşürürken güçlü bir işgücü piyasasının sürdürülmesinin ekonomik büyümede yavaşlamaya işaret ettiğine inanıyor.

Bu arada Elon Musk, şahin faiz artırımı yaklaşımıyla Federal Rezerv’i artan resesyon risklerine karşı sürekli uyardı. Fed, art arda dört kez 75 baz puanlık faiz artırımının ardından son FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı açıkladı.

Musk, güçlü bir 4. Çeyrek kazanç raporuna rağmen bir resesyonla başa çıkmak için Tesla ile ilgili her şeyin maliyetlerini düşürmeyi planlıyor. Tesla CEO’su, şirketlerin yüksek faiz oranları nedeniyle işten çıkarmalara ve maliyet düşürmeye devam edeceğine inanıyor.

Ayrıca JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, enflasyon yüksek kalmaya devam ederken faiz oranlarının %5’in üzerine çıkmasını bekliyor. CME FedWatch Tool’a göre 25 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %98,4.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Elon Musk'ın Ekonomi Uyarısı Bitcoin İçin Daha Fazla Soruna mı İşaret Ediyor?

Resesyonun Kripto Pazarına Etkisi

Kripto piyasası bir resesyon sırasında düşme riski taşır. Kripto şirketleri tarafından yapılan son işten çıkarmalar, yatırımcı güvenini etkiledi. Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraların artan şekilde benimsenmesine rağmen, bu kripto paralar en volatil olmaya devam ediyor ve yatırımcılar kripto fiyatlarında daha fazla düşüş görebilirler.

Yazım anında, Bitcoin fiyatı 23.000 $ civarında işlem görüyor ve Ethereum fiyatı 1.590 $ seviyesinde işlem görüyor. Her iki büyük kripto para birimi de, 1 Şubat’taki Fed faiz artırım kararı öncesinde yatay işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu