Algorand: İleri Nesil Blokzincir Teknolojisi

Önceki yazılarımda detaylıca Algorand’ı incelemiş, bazı önemli özelliklerinden bahsetmiş ve Algorand’ı anlamanıza yardımcı olmaya çalışmış; ayrıca bazı noktalarda size rehber olmasını umduğum içerikleri paylaşmış ve Algorand’ın hangi ülkeyle çalıştığından bahsetmiştim. Önceki yazılarıma bu makalenin son kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca bundan sonraki makalelerimde, son bölüme, Algorand’ın en son ki önemli güncel haberlerini ekleyeceğim.


Bu makalemde ise sizlere, Algorand’ın ileri nesil (yeni nesil) blokzincir teknolojisini nasıl inşa ettiği, bunun neler içerdiği gibi konulara değinmek istiyorum. Gelin birlikte Algorand’ın sunmuş olduğu “blokzincir teknolojisinin” diğer tüm blokzincir teknolojilerini hangi alanda ve nasıl geride bıraktığını hep birlikte inceleyelim!

Verim

Özellikle geçtiğimiz birkaç aylık dönem içerisinde DeFi sektörünün büyük bir patlama yaparak piyasa giriş yapması ile Algorand’ın blokzincirinin verimi/performansı daha da öne çıktı.

Bu konuyu en başından ele alacak olursam: DeFi sektörü, kripto sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Çoğunluğumuz daha neyin ne olduğunu çözmeye çalışırken, DeFi popülaritesi tavan yaptı, milyonlarca dolarlık fon kripto sektöründen DeFi sektörüne kaydı, çeşitli DeFi tokenlerinin, özellikle önde gelen borsalarda, net olarak bir çok kullanıcı neyin ne olduğunu anlamamışken, asi bir şekilde listelendiğine tanıklık ettik; binlerce dolarlık airdroplar dağıtıldı, kimilerimiz dudak uçuklatacak miktarda kâr elde ederken kimilerimiz varını yoğunu kaybetti. Ancak şuan için bizi ilgilendiren asıl konu, tüm bunlar olurken ETH ağındaki ücretlerin (gas ücretleri) aşırı derece yükseldi (ETH ağı, DeFi sektöründe, 60$a varan gönderim/işlem ücretlerine tanıklık etti) ve işlemlerin/transferlerin gecikmelere-tıkanmalara tanıklık etmesidir. Şuanda ise DeFi sektörünün de kan kaybetmesiyle, ETH ağının yoğunluk yaşandığı zamanlarda vasat kalmasıyla ve işlem ücretlerinin aşırı olmasıyla birlikte; birçok DeFi projesi gözünü daha ölçeklenebilir diğer blokzincirlerine çevirdi. Elbette işte tamda bu noktada Algorand blokzincir devreye girmektedir.

Algorand blokzinciri, teknolojisi, ölçeklenebilirliği ve altında yatan temelleri sayesinde saniyede 1000 adet kadar işlemi işleyebilmektedir. Bununla birlikte bu blokzincirde blok (oluşma) süresi yalnıza 5 saniye kadardır. Tüm bunlardan hareketle Algorand blokzinciri, başka bir deyişe ağı, işlem yükünün çok olduğu DeFi uygulamalarını barındırma görevi, şüphesiz ki öncelikle Algorand blokzincirine düşmektedir. Üstelik en can alıcı nokta ise herhangi bir işlem için ödenmesi gereken “işlem ücreti” çok ama çok (0.0036 cent yada 0.01 ALGO) düşüktür.


Bu konu başlığını kapatmadan önce size ek bir bilgi vermeden edemeyeceğim, çoğumuz kripto para transfer edeceğinde genellikle bizlere XRP ile göndermemiz tavsiye edilir, çünkü bu tavsiyeyi verenler bu yolun en hızlısı ve en ucuzu olduğunu sanarak, Algorand blokzincirinden habersiz olan kimselerdir. Ben para transferlerinde, vaktin önemli olduğu zamanlarda fonlarımı ALGO ile taşımaktayım. Her şekilde ALGO gerek işlem ücreti, gerekse hız bakımından XRP’den çok ama çok daha iyidir. Çoğunlukla fonlarımız yerel borsalar ile global borsalar arasında taşındığı için neredeyse ALGO desteklemeyen yerel borsamız kalmadı. ALGO taşırken ödeyeceğiniz ücret yalnızca 0.01 ALGO iken aynı ücret diğerinde 0,1 XRP’dir. Bununla birlikte ALGO 1 dakikadan çok daha kısa sürede cüzdanınıza ulaşırken, diğerinde bu süre 3-5 dakikayı bulabilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   GastroAdvisor-Blockchain Tabanlı Restorant Ödül Platformu

Geliştiriciler için daha hızlı ve daha kolay

Geliştiriciler Algorand blokzincirinin sahip olduğu özellik ile hem vakitten kazanırken hem de gereksiz uğraşlardan kurtulmaktadır. Bahsi geçen bu özellik sayesinde geliştiriciler herhangi bir tam node kurmadan ve işlem geçmişinin tamamını indirmeden geliştirme faaliyetleri yürütebilirler. Doğrudan kendi seçtikleri blok yüksekliğine kadarki olan blokzincirinin anlık görüntüsünü alabilir ve bu noktadan sonra senkronizasyona devam edebilirler. Bu ifadeleri geliştirici olmayan okuyucularımız için daha basite indirgeyecek olursam: Diğer blokzincirlerde olduğu üzere geliştiriciler, tüm blokzincir ile senkronize olması gerekmektedir. Ancak Algorand blokzincirinde geliştiriciler bu senkronizeyi beklemek zorunda kalmadan hemen çalışmaya/faaliyetlerini yürütmeye başlayabilmektedirler.Daha sonrasında istedikleri herhangi bir zamanda tam nodeye yükseltme yapabilirler.

Değiştirebilir cüzdan anahtarlarıyla kontrolün kolay aktarılması

Algorand’ın en önemli özelliklerinden biri olmakla birlikte, değiştirebilir cüzdan anahtarları konusu daha önce detaylıca tarafımca kaleme alınmıştır, ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Algorand blokzinciri, özellikle anonim ekiplere sahip olan DeFi projeleri, merkeziyetsiz olan projeler için bir vazgeçilmez olabilir. Algorand blokzinciri, herhangi bir cüzdanın özel anahtarının, başka bir deyişle cüzdana erişim sağlamanıza olanak tanıyan özel kelimelerin kombinasyonunun değiştirilmesine olanak tanır. Bu konuda ilk ve tektir. Merkeziyetsiz projelerdeki kurucu/ekip takımdan ayrıldığında ya da görev değişikliğine gittiğinde, Algorand blokzinciri üzerindeki değiştirebilir cüzdan anahtarları sayesinde geliştirme fonunun tutulduğu cüzdanın yetkisini başka bir kişiye/ekibe doğrudan kolayca aktarabilir. Ayrıca bu cüzdan yetkisi herhangi bir sözleşmeye bile devredilebilir. Algorand blokzinciri bu özellik sayesinde geliştiricileri/proje ekiplerini/kullanıcıları büyük bir zahmetten kurtararak (fonların taşınması, yetkilerin en baştan ayarlanması gibi zahmetler), bu alanda bir devrime imza atmıştır. Bu özellik gelecekte kesinlikle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Algorand blokzincir teknolojisi âdeta geleceğin teknolojilerine şimdiden ev sahipliği yapıyor.


Algorand’ın en son ki önemli güncel haberi:

Yukarıda ki tweetin içeriğinden de anlaşılacağı üzere Amerika’nın önde gelen borsası Coinbase artık Algo stake etme (staking) işlevini desteklemeye başladı. Artık doğrudan kullanıcılar bu borsa üzerinden ALGO’larını stake edebilirler. Bu gelişme henüz Coinbase borsasının Türk kullanıcıları için desteklenmiyor olsa da (Coinbase borsası üzerindeki stake etme işlevi Türk kullanıcıları için aktif değildir) bu gelişme Algorand için gerçekten önemlidir. Önde gelen borsalardan birinden daha yeşil ışık almış olması Algorand’ın geleceği gerçekten heyecan yaratıyor olmalı ki bu gelişmenin açıklanması ardından ALGO fiyatı yaklaşık %15 oranında yükseliş göstermiştir.


Önceki yazılarıma da göz atın:
Algorand: Sınırsız Bir Ekonomi İnşa Etmek
Algorand Nasıl Stake Edilir?
Algorand’ı Anlamak
Algorand: Değiştirilebilir Cüzdan Anahtarları
Algorand Cüzdanında Nasıl Hesap Oluşturulur ve Faydaları Nelerdir?
Algorand’ın Bir Ülkeyle Çalıştığını Biliyor muydunuz?


Feragat: Sunulan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Yazar (Atilla Günduğ) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu