Avrupa Merkez Bankası (AMB), Faiz Oranlarını 25 Baz Puan Artırdı, Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 4 Mayıs’taki toplantısında ana faiz oranlarını 25 baz puan artırarak politika sıkılaştırmasının yavaşlayacağını gösterdi. Euro Bölgesi’nde enflasyon oranı Nisan ayında %7’ye ulaştı ve çekirdek enflasyon oranı ise %5.6 ile tarihi bir yükseklikte kaldı.

AMB’nin faiz artırımına, ABD Merkez Bankası’nın da 25 baz puanlık faiz artışının ardından, kripto para piyasası olumlu bir tepki verdi. Merkez bankalarının agresif faiz artışı işaretinde bulunmaması halinde, yatırımcılar muhtemelen boğa piyasası için pozisyon açacaklar.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi, ana refinansman işlemlerinin faiz oranını %3.75, marjinal borç verme kolaylığı faiz oranını %4.00 ve mevduat faiz oranını %3.25’e yükseltme kararı aldı.

AMB, yüksek enflasyon seviyeleri nedeniyle politika faizlerini %2 hedefine yakın bir seviyeye getirmeyi hedefliyor. Merkez bankası, gerekli olduğu kadar düşük seviyeleri korumaya çalışacak. Ayrıca, Yönetim Konseyi, Eurosystem’in varlık satın alma programı (APP) portföyünü ölçülü bir şekilde azaltmaya devam edecek ve APP kapsamındaki yeniden yatırımları Temmuz 2023’ten itibaren durduracak.

AMB’nin faiz oranlarını artırmasının ardından borsa endeksleri düşerken, Euro Amerikan doları karşısında hafif bir düşüş kaydetti. DXY endeksi 101,1’den 101,57’ye keskin bir şekilde yükselerek kripto para piyasası üzerinde hafif bir baskı oluşturdu. Ancak genel görünüm boğa piyasası yönünde kalmaya devam ediyor ve Bitcoin fiyatı 30.000 doları aşmayı hedefliyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının enflasyonu daha da düşürmek için çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Uygun düzey ve kısıtlamanın süresini belirlemek için veriye dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceklerini belirtti.

AMB’nin faiz oranlarını artırmasının ardından BTC fiyatı yükseldi. Fiyat şu anda 24 saat içinde %1.84 artışla 28.837 dolar seviyesinde işlem görüyor. ABD’de yeni başlayan bankacılık krizi nedeniyle BTC fiyatını tekrar 30.000 doların üzerine çıkaracak yukarı yönlü ivmeye yönelik işlemler ve yatırımlar gelebilir. PacWest Bancorp’un bir sonraki iflas edecek banka olduğuna inanılıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Morgan Stanley Kısa Vadeli Bitcoin Rallisi Bekliyor

Ethereum fiyatı 24 saat içinde neredeyse %1.64 bir artışla 1885 dolardan işlem görüyor. Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi diğer altcoin’ler de güçlü bir performans sergiliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu