Bitcoin 21 Eylül’de Toparlanabilir, İşte Nedeni

FED, faiz oranını artırarak veya azaltarak ülkenin para politikasını ayarladığından, yaklaşan FOMC toplantısı hem Bitcoin ve kripto para birimleri hem de borsa için her zaman stresli bir olay olmuştur.

Ancak, bazı endüstri uzmanları kısa vadeli bir rahatlama rallisi bekliyor. Pazarın öngörülebilirliği S&P500 opsiyonlarının yapısına göre, olumsuz veya olumlu doğasına rağmen, piyasanın beklentileri Fed’in kararıyla eşleştiğinde FOMC sonrası bir günlük “harika” bir ralli görebiliriz. Beklenen 75 baz puanlık bir faiz artışının ardından Bitcoin fiyatının %14’ün üzerinde arttığı son FOMC toplantısında benzer bir ralli gördük.

Piyasanın bugünkü fikir birliği, 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha gerçekleşeceği yönünde ve bu da başka bir kısa vadeli ralliye neden olabilir. Ancak, en son TÜFE raporunda beklenmedik şekilde yüksek enflasyon rakamlarının ardından 100 baz puanlık daha önemli bir artış olasılığı büyük ölçüde arttı.

Fed, herhangi bir nedenle 75 baz puanlık bir adımın yükselen enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olmadığına karar verirse, piyasa 100 baz puanlık bir artışla darbe alacaktır. Böyle bir artış, endüstrinin geleceğini belirsizleştirdiği ve 2023 ortasına veya sonuna kadar bir piyasa toparlanma şansını ortadan kaldırdığı için kripto para birimi sahipleri arasında kesinlikle bir rahatsızlığa neden olacaktır.

Ethereum Merge Etkisi

Ethereum Merge güncellemesi, son birkaç hafta ve hatta aylardır piyasanın ana itici gücü oldu. Yükseltmenin Ethereum’da başarılı bir şekilde uygulanmasıyla, bundan yararlanan kripto paraların çoğu büyük ölçüde düştü. Ethereum’un hash gücünü devralan alternatif ağlar da yatırımcıların Ethereum’un büyüme potansiyelinin eşdeğerini içlerinde görmedikleri için zayıf durumda.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasa Psikolojisi: Kazananlar ve Kaybedenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu