Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Altcoin’ler Düşüyor, İşte Nedeni!

Duygular daha olumsuz hale geldiğinden kripto piyasası büyük bir telaş içinde. Bitcoin fiyatı son 24 saatte %2, son 7 günde ise %4,15 düştü. BTC şu anda 19,084 dolardan işlem görüyor ve tehlikeli bir şekilde 19 bin doların altına düşmeye yakın.

En büyük altcoin de benzer bir kaderi paylaştı. Ethereum fiyatı son birkaç saatte %3 düştü ve son 7 günde %5’e yakın değer kaybetti. ETH, uzun süre tuttuğu 1300$ seviyesinin altında 1280$’dan işlem görüyor.

Altcoin piyasasının geri kalanı da bu düşüş duygularının ağırlığıyla karşı karşıya. Binance Coin (BNB) fiyatı son 24 saatte %2’nin üzerinde düştü ve 271 dolardan işlem görüyor. Dünkü piyasanın galibi XRP, bugün muhtemelen en büyük kaybeden oldu.

XRP fiyatı son birkaç saat içinde %7’nin üzerinde düştü ve 0,48 dolardan işlem görüyor. Benzer şekilde, Cardano fiyatı %6 düştü ve Solana fiyatı %4’ün üzerinde düştü. Sırasıyla 0,3961 ve 31,55 dolardan işlem görüyorlar.

Meme paraları da fiyatlarında güçlü bir düşüş gördü. Dogecoin, son gün %4,46 düştükten sonra şu anda 0.05924 dolardan işlem görüyor. Benzer şekilde, Shiba Inu (SHIB) da fiyatında büyük bir düşüş gördü. SHIB son günde %6.60 düştü ve 0.00001027$’dan işlem görüyor.

Kripto Para Birimlerinin Fiyatı Neden Bugün Düştü?

Merkez bankalarının para politikası borsayı yönlendiriyor. Federal Rezerv’in enflasyon seviyelerini düşürmek için niceliksel sıkılaştırması piyasada düşüş hissi yaratıyor. Kripto pazarı, genel olarak daha geniş pazarla güçlü bir şekilde ilişkilidir.

S&P 500, düşüşe devam etti. Dün %3’e yakın düştükten sonra son 24 saatte %1 daha düştü. Benzer şekilde, teknoloji odaklı NASDAQ 100 %1 daha düştü.

ABD doları, dün bir başka güçlü rallinin ardından pozisyonunu daha da güçlendirdi.

İzlenecek Önemli Olaylar

Kripto piyasası tamamen makroekonomik ortama bağlıdır. Bu nedenle, bu hafta açıklanacak olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi, herhangi bir fiyat hareketi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Benzer şekilde ABD Üretici Fiyat Endeksi de bu hafta açıklanacak.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Piyasası Zorlu Bir Yılı Geride Bıraktı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu