Cartesi (CTSI) Nedir? Cartesi (CTSI) Geleceği ve Yorum 2022

Cartesi (CTSI) Nedir?

Cartesi (CTSI), birden fazla blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) geliştirilmesini kolaylaştıran bir Düzey 2 ölçeklendirme çözümüdür. Kendisini “zincir dışı bir merkezi olmayan bilgi işlem platformu” olarak tanımlayan CTSI, merkezi olmayan uygulamaların Linux üzerinde blok zinciri doğrulanabilir bir şekilde çalışmasına izin veriyor. CTSI ile, blok zincirinin hesaplama limitlerine ve bu limitlerle ilişkili ücretlere bakılmaksızın karmaşık işlemler zincir dışı yapılabilir.

Cartesi, blok zinciri nötrdür ve roll-up ve yan zincirler (shards) gibi popüler Tier2 çözümlerini entegre eder. Basitçe söylemek gerekirse, Cartesi’nin dApp oluşturma platformu, Ethereum dahil olmak üzere birçok farklı blok zincirinde çalışabilir. CTSI ayrıca hibrit bir model de sunuyor; DApp geliştiricilerine esneklik sağlamak için hem zincir içi hem de zincir dışı bileşenleri içerir.

Cartesi’nin Noether adında bir yan zinciri de var. Noether, geçici veriler için optimize edilmemiştir ve dApp’ler için düşük maliyetli veri kullanılabilirliği sağlar.

Cartesi, geliştiricilerin Python gibi zaten bildikleri dilleri kullanarak akıllı sözleşmeler yazılmasına da olanak tanır.

CTSI token’ı, Cartesi platformuna özgü çok amaçlı bir kripto para birimidir. Noether yan zinciri için tasarlanan CTSI token’ı, ağın ProofofStake sistemine güç sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, CTSI token’ın temel amacı, CTSI düğüm operatörlerini sistemle dürüstçe etkileşime girmeye teşvik etmektir. CTSI token’ları, sistemdeki işlem ücretlerinin stake edilmesi ve ödenmesi için de kullanılır.

CTSI, 2018 yılında Erick de Moura, Augusto Teixeira, Diego Nehab ve Colin Steil tarafından kurulmuştur.

Kurucu ekip, IOTA kurucusu Sergei Popov ile birlikte akademik bir makale yazan kuruculardan biri olan Augusto Teixeira sayesinde blok zinciri dünyasına girdi.

Popov, Cartesi’nin ilk yatırımcı ve danışmanlarından biri oldu. Bu arada Augusto, veri bilimcileri için güvenilir bir yapay zeka pazarı yaratmayı hayal etti.

Sergei Popov’un anlatımından hikayenin geri kalanını okuyun:

“CTSIekibi daha geniş bir kapsamları olduğunu fark etti ve proje, ölçeklenebilirlik, bilgi işlem ve blok zinciri uygulamaları için altyapı zorluklarının üstesinden gelmek için genel amaçlı bir Tier2 Linux altyapısına dönüştü.”

CTSI platformunu özel yapan şey, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve dApp’ler oluşturmak için popüler dilleri, bileşenleri ve yazılım kodunu Linux işletim sistemiyle doğrudan kullanmalarına izin vermesidir.

Daha basit bir ifadeyle CTSI, geliştiricilerin Python gibi zaten bildikleri kodlama dillerini blockchain ekosistemi içinde kullanmalarına olanak tanır. Bu CTSI özelliği, sektöre girmeden önce blok zinciri tabanlı sistemlerle hiç çalışmamış geliştiricilere kapı aralıyor. Bu, blockchain teknolojisinin entegrasyonu için önemli bir adım olarak kabul edilebilir.

Cartesi’nin sunduğu bir diğer yenilik ise blockchain’i bir tür yüksek mahkeme olarak kullanması. Açıklayalım: CTSI ile, bir Linux ortamında zincir dışı gerçekleştirilen tipik gerçek dünya hesaplamaları blok zinciri tarafından doğrulanabilir. dApp kullanıcıları zincir dışı fikir birliğine ulaşabilir. Hesaplamada hileli bir girişim olması durumunda bile, blok zinciri dürüst olmayan tarafları belirleyecek ve cezalandıracaktır.

CTSI’nin birçok geleneksel Tier2 çözümüne göre avantajlarından biri, tarafların sürece katılmak için sürekli çevrimiçi olmasını gerektirmemesidir. Bu nedenle CTSI, kullanıcıların haber vermeden ademi merkeziyetçilikten yararlanabilecekleri bir platformdur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Harmony (ONE) Nedir? Harmony (ONE) Geleceği ve Yorum 2022

Cartesi (CTSI) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Erick de Moura, Augusto Teixeira, Diego Nehab ve Colin Steil
  • Kuruluş Yılı: 2018
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 1,000,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 567,214,570
  • Piyasa Değeri: ₺ 1.938.904.715,29
  • En Düşük Fiyat: ₺ 2,27
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 28,19
  • Proje Amacı: Cartesi, geliştiricilerin Solidity yerine ortak yazılım yığınlarını kullanarak kodlama yapmasına izin vererek akıllı sözleşme programlamasında devrim yaratıyor. Noether, DApp’ler için düşük maliyetli veri sağlama sağlayan, geçici veriler için optimize edilmiş bir CTSI yan zinciridir.

Cartesi (CTSI) Geleceği

Cartesi blockchain projesi, geliştirdiği teknolojiler sayesinde rakip Layer2 projelerinden sıyrılıyor. Projenin geliştiricilerin işini kolaylaştırması ve kripto dünyasında blockchain dışı geliştiricileri içermesi büyük bir avantaj. Kripto dünyası ile anlaşma imzalayan şirketleri yukarıdaki görselde bulabilirsiniz. Binance Launchpad ile yapılan ortaklık sayesinde kullanıcılar CTSI alabilir. Avalanche, Elrond, Polygon gibi blok zincirlerle işbirliği, CTSI ekosisteminde birçok geliştiriciyi içerebilir. Çünkü anlaşmalı olduğu blockchain projelerinde geliştiricilerin rolü oldukça fazladır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Cartesi (CTSI) Yorum

CTSI, Cartesi ağına güç sağlayan ve Cartesi’nin Proof of Stake konsensüs sistemine yerleştirilebilen kripto para birimidir. Staking, token sahiplerinin ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı oldukları için ödüller kazanmalarını sağlar. CSTI, Noether yan zinciri ile etkileşime girerken ücret ödemek için de kullanılır.

CTSI token’ı ayrıca dApp’lerin sorunsuz çalışmasını sağlar ve kötü oyuncuları önler, böylece CTSI ağının güvenliğini sağlar.

Diğer birçok kripto para birimi gibi, maksimum CTSI kaynağına sahiptir, bu da yalnızca 1 milyar CTSI token’ı olacağı anlamına gelir.

Blok zinciri alanı o kadar hızlı büyüdü ki, benimsemenin kendisi büyümesini sınırlayabilir. Başarılı olmak için, Ethereum gibi katman 1 zincirleri, artan kullanıcı kabulü ile ağ verimliliğini korumanın bir yolunu bulmalıdır.

CTSI, yeni bir yaklaşımla Seviye 2 ölçeklendirme çözümüdür. DApp geliştirmeyi basitleştirir ve ademi merkeziyetçiliği sürdürmeye çalışırken dApp’lerin daha verimli çalışmasına olanak tanır.

CTSI, Cartesi’nin çevik ölçekleme metodolojisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cryptocurrency kullanıcıları, bir düğüm çalıştırarak, dApp’ler tasarlayarak veya bunlara katılarak ödüller kazanarak veya yalnızca platform-formsartesi’de değer gördükleri için CTSI token’ları alarak ağına katılmakla ilgilenebilirler.

Cartesi (CTSI) Nereden ve Nasıl Alınır?

Cartesi (CTSI)’yi güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu