Çin, Diğer Ülkeleri CBDC’ler İçin Birlikte Çalışmaya Çağırdı

Çin, merkez bankalarını gelecekteki dijital para birimleri için bir dizi ortak standartla birlikte çalışmaya çağırdı.

Çin Halk Bankası dijital para araştırma birimi başkanı Mu Changchun, İsviçre merkezli Bank for International Settlements tarafından düzenlenen bir seminerde farklı merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) arasındaki birlikte çalışabilirliğin önemini vurguladı.

Farklı yetki alanlarına ve borsalara ait CBDC (merkez bankası dijital para birimi) sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik etkinleştirilmelidir.

Blockchain şirketi Ripple geçtiğimiz günlerde merkez bankalarını “toplu protokoller” geliştirmeye çağırırken yalnızca ülke içi kullanım durumlarına odaklanmaktan caydırmayı amaçlayan bir beyaz kağıt yayınladı.

Her bir CBDC, kendi iç pazarına en iyi uyan kendi kurallarını ve politikalarını oluşturabilir. Bununla birlikte, CBDC’ler, diğer CBDC’ler ve Dijital Para Birimleri ile sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlayacak toplu protokoller tarafından birleştirilmeli ve yönlendirilmelidir.

Eylül 2019’da Çin’in dijital para projesine öncülük eden Changchun’un önerisi de bu yönde. PBOC, CBDC’ler için evrensel bir kurallar dizisi geliştirmeye çalışıyor:

Düzenleyicilerin işlemleri uyum için izlemesini kolaylaştırmak amacıyla bilgi akışı ve fon akışları senkronize edilmelidir.

Çin’in CBDC’si diğer ödeme sistemleriyle birlikte var olacak

Dijital yuan’ın piyasaya sürülmesi için kesin bir tarih bulunmamakla birlikte, PBoC zaten Çin’in büyük şehirlerinde birkaç deneme gerçekleştirdi.

Seminer sırasında Changchun, CDBC’nin Çin’in her yerde bulunan Alipay ve WeChat Pay gibi mobil ödeme uygulamaları için elektronik cüzdanları değiştirmeden bir “yedek” görevi görebileceğinden de bahsetti.
 
Uluslararası ticaret yapmak için geniş çapta bir kabul görürse, Çin’in CBDC’si 1944’ten beri dünyanın rezerv para birimi olan ABD dolarının hegemonyasını potansiyel olarak alaşağı edebilir.

Ancak Changchun, CBDC’lerin küresel finansal sistemin istikrarını bozmaması gerektiğini vurguladı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Blockchain.com, Yeni Finansmanda 120 Milyon Dolar Topladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu