Citibank’dan Dikkat Çekici Ethereum Merge Raporu

Önde gelen ABD şirketi Citibank, Pazartesi günü, yaklaşmakta olan Ethereum Merge yükseltmesinin türünün ilk örneği olabileceğini kaydetti. Küresel olarak kripto işlemleri üzerindeki mevcut düzenleyici baskı göz önüne alındığında, Ethereum Merge, endüstri tarihinde bir ilk olacaktır. Kripto şirketleri üzerindeki artan baskıyı ‘finansal koşulların sıkılaşması’ olarak nitelendiren banka, olayın önemli farklılıklar taşıdığını söyledi. Banka, diğer tarihsel kripto olaylarına kıyasla bu farklılıkların bir uyarı görevi görmesi gerektiğini belirtti.

Ethereum Merge, Diğer Kripto Yükseltmelerinden Ne Kadar Farklı?

CoinDesk raporuna göre Citibank, Merge’in mevcut ETH fiyat seviyesinde ne kadar etkisi olduğunu tahmin etmenin kolay olmadığını söyledi. Citibank, Ethereum’un geçmişte yükseltme yaptığı zamanki olumlu ivmesine rağmen:

“Önceki yükseltmeler ile şimdi arasında önemli farklar var. Tarihlerinde ilk kez dijital varlıklar sıkılaşan finansal koşullarla karşı karşıya.” dedi.

Bu arada, ETH fiyatı son birkaç ayda önemli ölçüde yükselirken, Bitcoin göreceli olarak düşük performans gösterdi.

Raporda, “Haziran ortasındaki “Luna sonrası krizden” bu yana Ether %43 kazanırken, ana rakipleri geride kaldı ve BTC aynı dönemde %1.4 düştü.” vurgusu yapıldı.

Bu, değerleme yoluyla Bitcoin’in kripto para birimi pazarındaki payının düşüşü açıkça görülüyor. 2021’in başlarındaki %71.89’luk yüksek bir seviyeye kıyasla, BTC şimdi sadece %38.88’lik bir paya sahip. Aynı zaman periyodu arasında, Ethereum piyasa değerindeki payını %10.66’dan %19.48’e neredeyse ikiye katladı. 

Kripto Tarihindeki En Büyük Pivotlar?

Ağın bir proof of stake mekanizmasına dönüştürülmesi, kripto para birimleri tarihindeki en büyük pivotlardan biri olabilir. “En karşılaştırılabilir olay, ETH’nin güçlü kazançlar kaydettiği proof of stake’e geçiş için belirleyici bir an olan 2020’de Beacon Chain’in piyasaya sürülmesiydi.” Bununla birlikte, pivotun kısa vadede kripto fiyatları üzerinde ani bir etkisi olup olmayacağını henüz tahmin etmek zor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Merge’in fiyatlandırılmasının yaklaşık 8 ay sürebileceğini öngördü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Adreslerinin Sayısı Artıyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu