Dai (DAI) Nedir? Dai (DAI) Geleceği ve Yorum 2022

Dai Nedir?

Dai Coin, merkezi olmayan, tarafsız ve teminatlı bir kripto para birimidir ve 1 dolara sabitlenmiştir. Çoklu Teminat Dai (MCD) Sistemi olarak da bilinen Maker Protokolü, kullanıcıların Maker Management tarafından onaylanan teminatlardan yararlanarak token oluşturmasına olanak tanır. “Maker Yönetimi” kavramı, Maker Protokolünü yöneten topluluk tarafından organize edilen ve işletilen bir süreçtir.

1 dolara sabitlenmiş, merkezi olmayan, tarafsız ve teminatlı bir kripto para birimidir. Düşük oynaklık nedeniyle hiperenflasyona karşı koyan DAI, herkese, her yerde ekonomik özgürlük ve fırsat getiriyor. Token, Ethereum ve diğer popüler uygulamalar tarafından desteklenen bir cüzdan veya kripto para birimi platformunda tutulur. Token’ın oluşturulması, erişilmesi ve kullanılması kolaydır.

Kullanıcılar, emanet varlıklarını Maker Protokolüne göre Maker Vault’a yatırarak token üretir. Token bu şekilde dolaşıyor ve kullanıcılar likiditeye erişiyor. Alternatif olarak token, aracı kurumlardan veya borsalardan satın alınarak veya sadece ödeme için kullanılarak da elde edilebilir. Token oluşturulduktan veya satın alındıktan sonra diğer kripto paralarla aynı şekilde kullanılabilir: başkalarına gönderilebilir, mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanılabilir ve hatta Maker protokolünün bir özelliği sayesinde tasarruf olarak saklanabilir.

Bu, kâr amacı gütmeyen şirketler tarafından çıkarılabilen diğer varlığa dayalı kripto para birimlerinin aksine, Token’ın Ethereum blok zincirinde çalışan Merkezi Olmayan bir uygulama olan Maker Protocol adlı açık kaynaklı yazılımın bir ürünü olduğu anlamına gelir.

Böylece DAI, bir şirketin elindeki ABD doları tarafından desteklenerek değil, Ethereum’un kripto para birimi olan eter (ETH) tarafından güvence altına alınan borcu kullanarak değerini korur.

Bilmiyorsanız, teminatlı krediler, borç verenlerin sahip oldukları varlıklarla bir krediyi güvence altına almalarını sağlar. Tarihsel olarak, bu krediler teminatsız kredilerden daha düşük faiz oranlarına sahipti, çünkü borç verenin mülkü ele geçirmesine ve borçlunun temerrüde düşmesi durumunda satmasına izin verdiler.

Maker Protocol, Ethereum üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler aracılığıyla, borçluların ETH ve diğer kripto varlıklarını kilitlemelerine izin vererek, kredi şeklinde yeni token’lar oluşturmalarını sağlar.

Borçlu kilitli ETH’yi geri almak isterse, DAI’yi protokole iade etmesi ve bir ücret ödemesi gerekecektir. Tasfiye durumunda Maker Protocol teminat alacak ve ulusal piyasaya dayalı bir müzayede mekanizması kullanarak satacaktır.

Tasarımı nedeniyle, DAI beslemesi ağın herhangi bir bölümü tarafından değiştirilemez. Bunun yerine, sözleşmedeki varlığın piyasa fiyatındaki değişikliklere dinamik olarak tepki vermek üzere tasarlanmış bir akıllı sözleşmeler sistemi aracılığıyla sürdürülür.

Dai Genel Bilgiler

 • Kurucusu: DAI’nin ayırt edici özelliklerinden biri, herhangi bir bireysel veya küçük kurucu ortaklar tarafından oluşturulmamış olmasıdır. Bunun yerine, onu destekleyen yazılım geliştirme ve yeni token’ların verilmesi MakerDAO ve Maker Protokolü tarafından yönetilir ve Maker DAO ekibi tarafından oluşturulan orijinal DAI konsepti, Maker DAO’nun CEO’su Rune Christensen tarafından oluşturuldu.
 • Kuruluş Yılı: Kasım 2019
 • Blok ZinciriEthereum
 • Toplam Arzı: 6,411,225,812
 • Dolaşımdaki Arzı: 6.410.000.000
 • Piyasa Değeri: ₺ 99.271.030.245,57
 • En Düşük Fiyat: ₺ 15,24
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 56,81
 • Proje Amacı: İlk merkezi olmayan ve teminatlandırılmış kripto para birimi olan DAI, diğer kripto varlıklarını sözleşmeye kilitleyerek ABD doları karşısında sabit 1:1 değerini korumaya çalışan bir kripto varlığıdır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Helium (HNT) Nedir? Helium (HNT) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Dai Yorum

MakerDAO, dolar ($), euro sembolü (€) ve sterlin (£) gibi evrensel ve tanınır hale gelmek istediği sembolden başlayarak, DAI’yi “dünyanın ilk tarafsız token’ı” yapmak için çok çalışıyor.

İlk büyük güvenilmeyen para birimi olma arayışında, DAI’nin milyonlarca kişi tarafından benimsenmesi ve kullanılması gerekecektir, bu yalnızca marka bilinci oluşturmayı değil, aynı zamanda pazarlama ve cinsiyet eğitimi de gerektiren bir görevdir. Bu kolay bir iş olmasa da, bunu gerçekleştirmek için daha iyi bir stabilcoin yok.

Token, Bitcoin’e harika bir alternatiftir ve değişken kripto para birimi Ether tarafından desteklenmektedir. Ethereum ağı, token için fiyat istikrarlı bir kredi sistemine sahiptir. İnsanlar, bir tür akıllı kişisel kasa olan güvenli bir borç pozisyonuna Ether yatırır. Ether tokeninin fiyatı hedef fiyatının altına düştüğünde, sahibi karşılık gelen miktarda token alacaktır. Ancak merkezi olmayan bir sistem olduğu için bu, para kaybetme riskinin token’larla kıyasla çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

Dai Geleceği

Token’ın geleceği bağlamında, herhangi bir büyük varlığa bağlı olmayan merkezi olmayan bir kripto para birimi olduğu belirtilmelidir. Değeri, başka bir dijital para birimi olan Ethereum tarafından desteklenmektedir. Bu, Ethereum’u istikrarlı bir dijital para birimi olduğu için daha kararlı hale getirir. Bu piyasanın oynaklığından kaçınırken portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için ideal bir seçimdir. Token, varlıklarını çeşitlendirmek isteyenler için harika bir seçim olarak kabul edilir.

Merkezi olmayan bir kripto para birimi olarak, şeffaflığa, merkezsizliğe ve istikrara değer veren yatırımcılar için iyi bir seçimdir. Başarısı, farklı endüstrilere entegre olma yeteneğine bağlı olacaktır. Token, sınırlamalarına rağmen, DeFi alanında hareketlilik yaratabilir ve blok zincirinden yarar sağlamak isteyenler için uygun bir seçenek olarak görülebilir.

Bir Dai’nin oluşturulması, bir kullanıcı büyük miktarda Ether veya bir Dai ödünç aldığında gerçekleşir. Borç zamanında ödenmezse, kullanıcı parayı iade etmelidir. Bu sayede birçok kullanıcı bu merkezi olmayan sistemden faydalanabilmektedir. Bu projenin ana avantajlarından biri, ekonominin durumundan bağımsız olmasıdır. Diğer herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi, gelişimine tanık olmalısınız. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Dai Nereden ve Nasıl Alınır?

Dai’yi güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:

 • OKX
 • FTX
 • Bybit
 • Hotcoin Global
 • Phemex

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu