Dash (DASH) Nedir? Dash (DASH) Geleceği ve Yorum 2022

Dash Nedir?

Dash coin, herhangi bir merkezi konum olmaksızın dünyanın her yerinde hızlı, güvenli ve basit ödemelere izin veren bir sistemdir. Token, ilk kurulumunda Bitcoin tarafından kullanılan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiştir, ancak o zamandan beri üzerinde ciddi iyileştirmeler yapılmıştır. Dash coini bu kadar popüler yapan ana faktör, sıkı gizlilik politikası ve piyasa işlemlerine kıyasla daha hızlı olmasıdır. Tüm bu aktivitenin arkasında “Masternodes” adında bir model var.

Token ağı, kendi kendini düzenleyen ve finanse edilen bir modele sahiptir. Bitcoin sisteminin aksine Dash, teknolojisini geliştirmek ve kullanıcılara sağlam bir altyapı sağlamak için kendi kendini finanse ediyor. “Dijital ve Nakit” kelimelerinden türetilen coin, 18 Ocak 2014 tarihinde Evan Duffield tarafından “Xcoin (XCO)” olarak piyasaya sürüldü. 28 Ocak 2014 tarihinde adını “Darkcoin” olarak değiştirdi. Umduğu ismi bulamayacağını düşünen firma, 25 Mart 2015 tarihinde adını “Dash” olarak değiştirmiş ve adını yazdırmıştır.

Dash coin Litecoin’de dövüldü. Litecoin, oluşturulduğunda Bitcoin’e de çatallandı, ancak Dash çatallanma sırasında çöktü ve piyasaya sürülmesinin ilk iki gününde 1,9 milyon token çıkarıldı. Bu miktar, toplam Dash miktarının bir kısmını temsil eder.

Bitcoin ve Litecoin kod tabanına dayalı anında yarı özel bir kripto para birimidir. Bununla birlikte, 201’teki lansmanından bu yana fark yaratan bir dizi değişiklik ve iyileştirme içeriyor. Proje yaratıcısı Evan Duffield, ağda gördüğü üç ana sorunu çözmek için Dash’i kurdu. Bugün Bitcoin: gizlilik, yönetişim ve işlem hızı.

Başlangıçta Xcoin ve Darkcoin olarak bilinen Dash, bitcoin gizliliğindeki işlem gecikmelerini ve güvenlik açıklarını düzeltmek için Ocak 2014’te Evan Duffield tarafından Bitcoin protokolünün bir çatalı olan Litecoin’in bir çatalı olarak piyasaya sürüldü. Dash, Masternode’ları kullanarak daha yüksek hızlarda işlem yaparken X11 algoritmasını kullanan kullanıcıların anonimliğini korumak için tasarlanmıştır.

Dash Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Evan Duffield
  • Kuruluş Yılı: 2014
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 10,687,440
  • Dolaşımdaki Arzı: 10,687,440
  • Piyasa Değeri: ₺ 16.193.737.524,55
  • En Düşük Fiyat: ₺ 1148,01
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 7030,06
  • Proje Amacı: Token, düşük maliyetli, hızlı, şeffaf ve gizlilik odaklı ödemeler yapmak için geliştirilmiş gizlilik odaklı bir kripto para projesidir. Token, tamamen merkezi olmayan otonom bir ağdır.

Dash Geleceği

Coin verilerini incelerken, söz konusu coin’den kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların uzun vadeli plan yapması gerektiğine dikkat edilmelidir. Değişikliklere ayak uydurduğu bilinen Coin, diğer birçok coin gibi genel iniş çıkışlara tabidir. Bu nedenle yatırımcıların bu senaryoları dikkate almaları avantajlıdır. Yorumlar kontrol edildiğinde ise kullanıcıların ikiye ayrıldığı tespit edildi.

Bazı yatırımcılar kısa vadeli yukarı yönlü aradıkları için para kaybedeceklerini söylerken, bazıları uzun vadeli yatırım aradıkları için endişelenmediklerini söylüyor.

Bir zamanlar Coinmarketcap’ın en büyük kripto para birimleri listesinde ilk 5’te yer alan token hızla düşmeye başladı. Bugün coinin eski günlerine dönmesi adeta bir mucize gibi. Bununla birlikte, kripto para piyasası her zaman değişkendir, bu nedenle kripto para birimleri hakkında konuşmaya değer bir şey yoktur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Ethereum Name Service (ENS) Geleceği ve Yorum 2022

Token sistematik olarak yeni nesil projelerden daha eski ve değiştirilmesinin daha zor olması, gelecekte ortaya çıkacak yeni projelerle rekabet etmeyi zorlaştırıyor. Başka bir deyişle, Metaverse veya Uniswap gibi yeni projelere olan ilginin token gibi eski bir projeye dönmesi pek olası değildir. Bu, token yatırımcılarının token’larını yavaş yavaş ellerine bırakmasına neden olur. Bu durumun geri dönülebilir olması için çok ciddi bir durumun gerçekleşmiş olması gerekir ve şu anda böyle bir durum ufukta görünmüyor. Bununla birlikte, token şu anda dünyanın en büyük ve en büyük borsalarında listelendiği belirtilmelidir. DASH’in şu anda listelendiği 300’e yakın borsa var.

Token, büyüyen bir blockchain projesidir. Hızla büyüyen bir topluluğa, ne yaptıklarını anlayan bir ekibe ve büyüyen endüstri ortaklıklarına sahiptir. Giderek daha fazla kişi ve işletme Dash kullanıyor. Pek çok faktöre bağlı olduğu için gelecekte kesin bir fiyat vermek zor. Gelecekteki fiyatlara bakmanın en iyi yolu, projenin geçmiş performansına ve uzun vadede meydana gelen yeni gelişmelere bakmaktır. Kullanıma sunma ve uygulama ekibi ne kadar başarılı olursa, o kadar çok insan coini kullanacak ve bu da token talebine ve fiyat artışlarına yol açacaktır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Dash Yorum

Ethereum’un Ambition’ına benzer şekilde Dash, X11 adlı Proof of Stake algoritmasının bir modifikasyonunu kullanır. Proof-of-stake, Bitcoin’in çalışma kanıtına alternatif bir fikir birliği mekanizmasıdır ve güce aç kripto para madencilerinin ağda tuttukları ve paylarına dayalı işlemleri doğrulayan doğrulayıcılarla değiştirir. Blokları doğrulamanın yanı sıra ağ içi ödemeler ve gizlilik hizmetleri de sağlarlar.

Bu model, olası bir siber saldırıyı, ağı koruyan işlemleri doğrulamanın ödülünden daha az ödüllendirici kıldığı için daha az riskli olarak kabul edilir. Token doğrulayıcıları veya “Masternode’lar”, ağ hizmetlerini gerçekleştiren ve yatırım yaptıkları yatırımın geri dönüşünü sağlayan 1.000 tokenin minimum depozitosunu (veya bonolarını) tutan tam düğümlerdir. Masternode hizmetleri, özel işlemleri (PrivateSend), anlık işlemleri (InstantSend) ve ağ ve hazine yönetim sistemlerini içerir. Token’ın modeli ayrıca, bir işlemi onaylamak için gereken düğüm sayısını yönetilebilir bir sayıya indirerek işlem ölçeklenebilirlik sorunlarını çözer.

Dash Nereden ve Nasıl Alınır?

Dash’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu