Dolar Geri Çekilirken Bitcoin Fiyatı Artıyor, Fed Yükselişi Durdurabilir mi?

Daha geniş kripto piyasası toparlanırken, Bitcoin fiyatı son birkaç saat içinde %9’un üzerinde arttı. Yine 21 bin doları geçti ve şu anda hala güçlü.

ABD doları endeksi yüzde 0,85 düştü. Doların güç gösterisi, hisse senetlerinin ve kriptonun düşük performans göstermesinin en büyük nedenlerinden biri. BTC, birkaç gün önce dolar yükselirken bir günde %6 düştü. 

S&P 500 ve NASDAQ 100 de yükseldi. Genel pazar ve özellikle teknoloji odaklı NASDAQ ile güçlü bir şekilde ilişkili olan Bitcoin de güçlendi.

Fed Bitcoin Fiyat Rallisini Durdurabilir mi?

ABD Federal Rezerv şahin duruşunu yineledi. Fed başkanı Jerome Powell, Cato Enstitüsü’ne yaptığı son konuşmada, Fed’in ABD’deki fiyat istikrarından sorumlu olduğunu söyledi. Fed’in fikir tartışması yapan enflasyonla mücadele etmek için agresif bir duruş sergilemeye hazır olduğunu açıkladı.

Powell’ın konuşmasının ardından Fed’den alışılmadık derecede yüksek bir faiz artırımı olasılığı arttı. Powell, enflasyonun hızlı bir şekilde kontrol altına alınması gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, insanlar yüksek fiyatları yeni normal olarak kabul edebilirler. Fed böyle bir senaryoyu en kötü ihtimal olarak değerlendirebilir.

CME Fed Watch aracı, 75 baz puanlık bir artış olasılığının %85 olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Fed’in artıştan sonra duruşundan dönmesinin muhtemel olmadığını da belirtmek önemlidir. Yakın tarihli bir konuşmada, Cleveland Federal Rezerv CEO’su Loretta Mester, Fed’in enflasyonla mücadele için 400 baz puanın üzerinde bir hedef orana ihtiyacı olacağına inanıyor. Mevcut hedef oran 225-250 bps’dir.

İzlenecek Önemli Olay

Yatırımcılar, 13 Eylül’de FOMC toplantısında açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi verilerini takip edecek. Olumlu bir TÜFE, Bitcoin‘i 75 bps’lik bir faiz artış ile yeni zirvelere itebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizinde Yeni Rekor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu