iOS’ta Belirlenen Güvenlik Açığı, Dogecoin Topluluğunu Tedirgin Ediyor

Apple’ın iOS platformunda Dogecoin’i kullanan kişilere, topluluk liderlerinden acil bir yazılım güncelleme talebi geldi.

Bu önemli uyarı, Citizen Lab adlı siber güvenlik uzmanları ekibinin, saldırganların iOS aygıtlarına kullanıcının müdahalesi olmadan erişebileceği bir güvenlik zafiyeti bulmasının ardından yapıldı. Bu güvenlik açığına BLASTPASS adı verilmiştir ve kötü niyetli PassKit eklerini iMessage üzerinden gönderme yeteneğine sahiptir. Bu açık, en yeni iOS 16.6 sürümüne sahip iPhone’larda bile karşılaşılabiliyor. Apple, bu sorunu ele almak için bir güncelleme yayımladı. BLASTPASS’in kötüye kullanılma yöntemi, Washington DC merkezli bir STK ile bağlantılı bir bireyin cihazında Citizen Lab tarafından tespit edildi.

Bu güvenlik zafiyeti, saldırganların, NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı casus yazılımı, kullanıcıya herhangi bir eylemde bulunmadan cihazlarına yüklemelerine izin veriyor.

Bu tür bir güvenlik zafiyetinin potansiyel tehlikeleri nedeniyle, hem Apple hem de Citizen Lab, bu saldırının etkisini azaltabileceği düşünülen “kilitleme modu” özelliğini aktif hale getirmeleri konusunda kullanıcıları uyarıyor. Ancak bu sorun sadece Dogecoin topluluğu için değil, tüm iOS kullanıcıları için de büyük bir risk oluşturuyor. Kripto paralara yatırım yapanlar, değerli dijital varlıkları nedeniyle sıkça hedefleniyor, bu da bu tür güvenlik zafiyetlerinin derhal ele alınmasını kritik hale getiriyor. Kripto topluluğundan Patrick Lodder, sosyal medya üzerinde “Kilitleme modunun” hayati önem taşıdığını belirterek, “Kilitleme modu, kullanılması gereken tek moddur” ifadesini kullandı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Shiba Inu (SHIB) ve Bitcoin (BTC) Korelasyonu Azalıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu