İşte Bilmeniz Gereken En Yaygın Kripto Dolandırıcılıkları - BTC MAGAZİN

İşte Bilmeniz Gereken En Yaygın Kripto Dolandırıcılıkları

Her gün faklı olayların yaşandığı kripto dünyasına girmek kolay bir iş değil. Halihazırda uzun bir süredir sektörün içinde olanlar dikkat edilmesi gereken hususları bilirken, henüz kripto dünyasına yeni girmiş acemi yatırımcılar bazı tehlikeleri, özellikle güvenlik ile ilgili tehlikeleri farkedemeyebilir, ki bu da büyük kayıplara sebep olabilir. Şimdi yaygın olarak görülen ve sektöre yeni girenlerin kesinlikle bilmesi gereken kripto dolandırıcılıklarına bir göz atalım.

Şantaj

Kripto şantajlarında genellikle gönderenin bilgisayarınızı ele geçirdiği ve Uzak Masaüstü Protokolü ile çalıştırdığının iddia edildiği bir mesajın yazılı olduğu e-postalar kullanılır. Hangi sitelere ya da hangi yetişkin sitelerine ne sıklıkla girdiğinizi belirtir ve gizli kalmasını isteyeceğiniz bu bilgiler için kripto para ya da özellikle Bitcoin fidyesi isterler. Ayrıca size web kameranızı başkalarının görmek istemeyeceği şeyleri yapmak için kullandıklarını söyleyebilirler. Bu durumda şantajcı size iki seçenek sunar: Ya istedikleri parayı gönderirsiniz ya da sizinle ilgili özel bilgileri paylaşırlar. Başınıza böyle bir olay gelmesi durumunda ilk yapmanız gereken bir bilişim hukuku avukatına başvurmak olmalıdır. Bunun yanı sıra, hiçbir destek almadan istedikleri ödemeyi yapmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kripto/Bitcoin Çekilişleri-Hediyeleri

Dolandırıcılar bu yöntemi sık sık kullanırlar. Platformlarına kaydolmanız, yani bir bakıma onlara kişisel bilgilerinizi sunmanız kaydıyla size Bitcoin hediye edeceklerini söylerler. Hatta bazen bir adım daha ileri gidip, bu yaz büyük Twitter hack’inde de görüldüğü gibi, bir miktar Bitcoin göndermeniz karşılığında size kat kat daha fazlasını vereceklerini söylerler. Bir web sayfasında ya da Twitter gibi sosyal medya platformlarında bu tür güvenilir olmayan paylaşımlar görürseniz, bunlara inanıp para göndermek ve çevrenizdeki insanları buna katılmak için teşvik etmek yerine aldatmaca olduğunu bildirmeniz hem sizin hem de diğerlerinin yararına olacaktır.

Fidye yazılımı (ransomware)

Fidye yazılımı, bir mağdurun bilgisayarındaki verilerin genellikle şifreleme yoluyla kilitlendiği kötü amaçlı yazılım türüdür. Kripto dolandırıcıları, etkilenen verilerin şifresinin çözülmesi ve mağdura erişimin geri verilmesi için bir miktar kripto para isterler. Böyle bir olay yaşamamak için indirdiğiniz uygulamaları iki kere gözden geçirip sahte olmadığından emin olmanın yanı sıra girdiğiniz web sitelerinden, açılır pencelere ve tıkladığınız linklere kadar dikkat etmelisiniz.

Phishing (Oltalama)

Phishing, dolandırıcıların güvenli bir işletme gibi gözükerek insanları kandırdıkları, kredi kartı ve özel bilgilerin ele geçirilmesinin hedeflendiği siber saldırı türüdür. Bu tür saldırılarda genellikle e-posta aracılığıyla özel bilgilerinizi girmeniz amaçlanır. Bu e-postalar, kullanıcıyı şifresini yenilemesini veya kredi kartı bilgilerini onaylamasını isteyerek orijinal siteye çok benzeyen sahte bir internet sitesine aktarırlar. Bu dolandırıcılık türü kripto dünyasında da son derece yaygındır. Kötü niyetli kişiler bir ticaret platformunun web sitesinin taklidini oluşturur, cüzdan adresini kendisininkiyle değiştirir ve kullanıcıya meşru bir ödeme yaptığı izlenimi uyandırır. Böylece kullanıcı parasını çaldırır. Böyle bir durumdan kaçınmak için özellikle URL kontrolü yapmaya, özel anahtar bilgilerinizi paylaşmamaya, aldığınız e-posta hakkında araştırma yapmaya özen göstermelisiniz.

Sahte kripto borsaları

Kripto paralar ve özellikle Bitcoin günden güne daha popüler hale gelirken, daha çok insan kriptoya yatırım yapmak istiyor. Dolandırıcılar tabii ki de bunun farkında olduğu için bu durumdan yararlanmak istiyor ve sahte kripto borsaları kuruyorlar. Bu dolandırıcı kripto borsaları genellikle kullanıcılara cazip görünmek için sundukları son derece rekabetçi piyasa fiyatlarıyla bilinirler. Böylece kullanıcının en uygun fiyata eriştiğini düşünmesine neden olurlar. Bu nedenle, kişisel bilgilerinizi kötü niyetli insanlara sunup aynı zamanda maddi kayıplar da yaşamamak için paranızı yatırdığınız platformların saygın ve güvenilir kripto borsaları olduğundan emin olmalısınız.

Kripto dünyasında en yaygın dolandırıcılık türleri bunlardır. Tüm bunların yanı sıra, özellikle kripto paralarla alakalı Telegram gruplarından ya da sosyal medya üzerinden sizin adınıza yatırım yapacağını, size finansal danışmanlık yapabileceğini, bir miktar ödeme yapmanız durumunda bunun kat kat fazlasını size verebileceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz ve özel anahtarlarınızı hiç kimseyle paylaşmayınız.

Dolandırıcıların hedefi olmak için büyük yatırımcı olmanıza gerek olmadığını unutmayın ve getiri elde etmek ya da yatırım yapmak için çıktığınız bu yolda, daha fazla kazanma hırsıyla dolandırıcıların çeşitli oyunlarına kanıp elinizdekini de kaybetmemek için tüm bunlara dikkat etmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu