İşte Santiment’e Göre Bitcoin’in 16.000 Doların Altına Düşmesinin Nedeni

En son Bitcoin düşüşü, FTX iflasından sonra yatırımcılar arasındaki endişelerin yatıştığı gerçeği göz önüne alındığında, piyasa katılımcılarının çoğunu şaşırttı.

Bununla birlikte, ilk kripto para birimi hala satış baskısına ayak uydurmakta zorlanıyor ve nedeni Santiment tarafından açıklandı.

Santiment’e göre, Bitcoin’in (BTC) iki yıl içinde ilk kez 15.800 dolara düşüşü, FTX iflasının ardından hızlanan merkezi borsalara duyulan güven eksikliği nedeniyle kaynaklandı.

Türev piyasalardaki çoğu yatırımcı, kalan fonları çekmek ve portföylerini azaltmak için pozisyonlarını tasfiye ediyor. Tüm piyasanın likidite sorunları yaşadığı bir zamanda satış baskısında böylesine büyük bir artış, ilk kripto para biriminin fiyatını yıllardır görülmemiş değerlere çekmek için mükemmel bir yol.

Bu tez ayrıca, yatırımcıların varlıklarını üçüncü şahıslardan kendi kendine saklamaya aktardıkları büyük bir döviz çıkışı döneminde meydana gelen adres faaliyetindeki ani artışla da doğrulanmaktadır. Bu sürecin tam tersi genellikle piyasa toparlanırken ve trader’lar kaldıraç kullanmak ve karlarını maksimize etmek veya alternatif varlıklara maruz kalmak için fonlarını tekrar ticaret platformlarına aktardığında gerçekleşir.

Buradan en olası senaryo, likidite eksikliği ve yeni girişler nedeniyle piyasanın durgunluğunun devam etmesidir. CoinShares’in verilerine göre, kurumsal yatırımcılar hala dijital varlıklara maruz kalmaktan kaçınıyor. ABD’deki sıkı para politikası hakim olana ve yatırımcılar ek riske maruz kalmaktan kaçınana kadar durumun değişmesi pek olası değil.

Yazım zamanında, Bitcoin 16.082 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içinde değerinin %2,84’ünü kaybediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   AB Uyardı: Bitcoin ve Kripto Yatırımcıları Tüm Paralarını Kaybedebilir

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu