Kripto Avukatı Stephen Palley Ripple’a Karşı SEC’i Destekliyor

Üst düzey bir avukat ve kripto meraklısı Stephen Palley, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu söyleyerek SEC’i destekledi. XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla SEC’in dava açmasının ardından geçen yılın Aralık ayının sonundan beri mahkemede bulunuyor.

Bundan önce XRP topluluğu, Ripple yönetimini merkezi sistemi nedeniyle piyasadaki kripto para birimini periyodik olarak boşaltmakla suçlamıştı. Ripple, SEC’in şirkete ve yöneticilerine XRP’den 1,3 milyar dolarlık satış ve kar elde etmek için dava açmasından önce bu iddiayı birkaç kez reddetti.

Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına inandığı için SEC ile savaşmaya hazır olsa da, kripto alanındaki bazı önemli şahsiyetler ve onlardan biri olan Stephen Palley SEC’in pozisyonunu onayladı.

Geçen hafta, Biden’in yeni atanan SEC başkanı Gary Gensler, kripto alanında XRP gibi daha fazla kayıtsız menkul kıymetler olabileceğini ve bunları düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. XRP ile ilgili durum henüz sonuçlandırılmamış olsa da, Palley gibi en iyi kripto para birimi etkileyicilerinin konumu, sonucuna dair bir fikir verebilir. Halihazırda, birçok borsa XRP’yi listeden çıkardı ve dünyanın önde gelen dijital varlıklar yöneticisi Grayscale de XRP’yi bu yılın başlarında büyük sermaye fonlarından kaldırdı .

Bu arada Japonya’da XRP yatırımcıları, dava ilerledikçe XRP için net bir destek pozisyonu aldı. Ripple, Japonya’nın önde gelen finansal hizmetler şirketlerinden SBI Holdings ile uzun süredir devam eden bir iş ilişkisine sahip. Sonuç olarak, XRP ülkede kabul gördü ve oradaki kripto yatırımcıları, SEC’in iddia ettiği gibi bir menkul kıymet değil, bir para birimi olduğunu düşünüyor. XRP ve Ripple’ı destekleyen bir başka ülke, XRP’nin bir menkul kıymet olarak görülmediği Birleşik Krallık. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin SEC davası başlamadan önce genel merkezini Londra’ya taşımayı düşündüğünü daha önce açıklamıştı. Mahkeme sonunda SEC lehine karar verirse, Ripple’ın memnuniyetle karşılandığı bu ülkelerden birinde yerini bulması gerekebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Jed McCaleb Milyonlarca XRP'yi Nakte Çevirmek İçin Taşıdı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu