Kripto Para Borsası Bithumb’ın Sahibinin 8 Yıl Hapsi İsteniyor

Yonhap haber ajansının bir raporuna göre, Güney Koreli savcılar, Güney Kore’nin önde gelen kripto para borsası Bithumb’ın sahibi Lee Jung-hoon için sekiz yıl hapis cezası istiyor.

Lee, yaklaşık 100 milyar won (70 milyon $) değerinde büyük çaplı dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor. Bithumb Holdings’in eski başkanı, Temmuz 2021’de Güney Koreli savcılar tarafından suçlandı. Lee’nin Bithumb borsasını satın alma sürecinde BK Group’un başkanı Kim Byung Gun’dan milyonlarca dolar çaldığı iddia ediliyor. Ortak kayıtlı BTHMB konsorsiyumunun 400 milyon $ karşılığında ticaret platformunda %50 hisse alması gerekiyordu.

Kim, satın alımın ardından borsayı ortaklaşa yönetmeyi kabul ettikten sonra Lee’ye 100 milyon dolarlık bir “sözleşme ücreti” ödedi. Anlaşmanın bir parçası olarak, Lee’nin BK Group’a bağlı Blockchain Exchange Alliance tarafından Bithumb borsasında yayınlanan BXA tokenini listelemesi gerekiyordu. Potansiyel listeleme yoluyla kazanılan paranın, kalan satın alma maliyetlerini karşılaması gerekiyordu. Ancak, token borsada hiçbir zaman listelenmedi ve bu da Kim’in 2020’de ortağına dava açmasına neden oldu. Savcılar, Lee’nin token’ı listeleme niyetinde olmadığını iddia etti; bu, ortağını büyük miktarda parayla dolandırmak için yapılan bir oyundu.

FTX, Bithumb’ı satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Ancak, potansiyel satışı, eski başkanıyla ilişkili yasal riskler nedeniyle engellenecektir. Geçmişte, Nexon, Naver, JP Morgan ve hatta Deutsche Bank’ın borsanın alıcıları arasında olduğu söylentileri vardı, ancak bu anlaşmalar, borsayı çevreleyen yasal belirsizlik nedeniyle düştü.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Araştırma, Yatırımcılar Arasında Bitcoin ve Kriptoya Güvenin Arttığını Gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu