Namibya Artık Bitcoin ile Ödemelere İzin Veriyor

Bitcoin, Namibya’da hala yasal para birimi olarak kabul edilmiyor, ancak ülkenin merkez bankası yakın tarihli bir inovasyon merkezi duyurusunda perakendecilerin ve tüccarların bu tür faaliyetlerde bulunmaya, takas veya ticaret yapmaya istekli olmaları ve dijital para birimlerinin doğasında bulunan riskleri üstlenmeye hazır olmaları halinde bu formda para kabul edebileceklerini söyledi. Namibya merkez bankası (BON), ilgili makamlarıyla dikkatli bir şekilde görüştükten sonra uygun yasa ve yönetmelikleri gözden geçirmeyi düşündüğünü de sözlerine ekledi. 

Namibya merkez bankası uzun zamandır kripto para birimlerine karşı çıkıyor ve halkın kripto sahipliğini, kullanımını veya ticaretini tanımadığını, desteklemediğini veya tavsiye etmediğini söyledi, ancak bu en son açıklama BON’un onları daha fazla kabul edebileceğini gösteriyor. Merkez bankası, kripto para birimleri konusundaki görüşlerini gevşetmiş olsa da, ülke vatandaşlarına kripto para birimleriyle ilgili mali kayıplar yaşamaları durumunda hiçbir yasal başvuruda bulunmayacağını söyledi.

Uzun zamandır kriptoya şüpheyle yaklaşan BON Valisi Johannes Gawaxab, paranın geleceğinin kritik bir dönüm noktasına ulaştığını kabul etti ve şunları söyledi:

Paranın geleceği bir dönüm noktasında. Bir yanda düzenlenmiş ve düzenlenmemiş para ile diğer yanda egemen ve egemen olmayan para arasındaki savaş.

BON, CBDC’ye Açık

Ancak Gawaxab, merkez bankası dijital para birimlerinin özel olarak çıkarılan dijital para birimlerinin sunmadığı bir şey sunduğunu savunuyor. BON’un bir CBDC yayınlamanın uygulanabilirliğini incelediğini ekledi, ancak bunu yapmak için aceleye getirilmeyeceğini açıkça belirtti:

CBDC’ler gerekli özen ve dikkatle araştırılır ve uygulanırsa, özel dijital para biçimlerinden daha istikrarlı, daha güvenli, daha yaygın olarak kullanılabilir ve daha ucuz ödeme araçları için büyük potansiyel fayda sağlayabilirler.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Araştırmaya Göre El Salvador'un Bitcoin Benimsemesi Başarısız Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu