Nasdaq’ın Bir Sonraki Hareketi Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyecek mi?

Son zamanlarda, Bitcoin (BTC) fiyatı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki borsa performansıyla yakın bir ilişki sürdürdü. Hisse senedi fiyatının agresif bir şekilde yükseldiği dönemlerde, Bitcoin fiyatı da nispeten daha düşük bir aralıkta yükseldi. Bu senaryo göz önüne alındığında, NASDAQ borsasındaki önemli değişiklikler kısa vadede kripto para birimlerinin fiyatları üzerinde bir etki yaratabilir.

Verilere göre NASDAQ aşağıdaki görselden de görüleceği üzere trend risk desteğinin üzerinde kaldı. Bu trend çizgisi fiyatların daha fazla düşmesini engelledi ve 2010’dan beri destekliyor. Ancak önümüzdeki haftalarda piyasa bu trend çizgisine nasıl tepki vereceğine karar verecek.

Nasdaq trend çizgisi

Geçmişte bu trend çizgisinin piyasaya destek işlevi gördüğü beş örnek olmuştur.

Bu trend çizgisinin mevcut düşüş trendine son verme ve piyasanın toparlanması için başlangıç ​​noktası olma potansiyeline sahip olmasına rağmen; Trend çizgisinin desteği, kırılması durumunda, mevcut düşüş trendinin son derece güçlü olduğunu ve piyasanın düşmek için hala daha fazla yeri olduğunu gösterecektir.

Bitcoin NASDAQ’ı mı Taklit Ediyor?

Öte yandan, Bitcoin de aşağıdaki şekilde görülebileceği gibi şu anda bir trend çizgisinde desteğe dayanıyor.

Borsa ve Bitcoin arasındaki ilişki göz önüne alındığında, borsa burada desteklenirse kripto para piyasasında bir tersine dönüş beklentisi olabilir. Borsa desteklenmiyorsa, analistler düşüş eğiliminin devam etmesini bekliyorlar.

Nasdaq vs Bitcoin

2021’in bitiminden sonra ve 2022’nin ortalarına kadar kripto para birimlerinin fiyatı, hisse senedi fiyatlarıyla karşılaştırılabilir bir şekilde yükseldi ve düştü.

Bitcoin (BTC) fiyatının S&P 500 (SPX) ve Nasdaq 100 ile karşılaştırması aşağıdaki tabloda (NDX) gösterilmektedir.

Bitcoin (BTC) fiyatının S&P 500 (SPX) ve Nasdaq 100 ile karşılaştırması

BTC Madenciliği Sıkıntıları

Bitcoin fiyatını aşağı çekebilen borsa korelasyonunun yanı sıra, piyasa değerine göre bir numaralı kripto para birimi, devam eden ayı piyasası nedeniyle ciddi bir bitcoin madenciliği krizinin darbesiyle karşı karşıya.

Bitcoin’in hashrate’i, madencilik zorluğu ve madencilik firmalarının olası iflasları, kısa vadede BTC fiyatında düşüşe neden olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PayPal'ın Kurucusu Bitcoin'in Çin'in Finansal Silahı Olduğunu Söyledi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu