NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri

Markalar, dijital sanatçılar, blok zinciri projeleri ve aslında herkes, farkındalık oluşturmak ve kitle oluşturmak için NFT oluşturma yöntemini tercih ediyor. Aslında 2014’ten beri var olan bu teknoloji, 2021’den itibaren yükselen bir ivmeyle hayatımızın merkezine dahil oldu.

Dijital sahipliği kanıtlama fikri, dijital mülkiyeti kullanarak sanatını sanala taşımak isteyen markaların ve sanatçıların Web3’e girmesine sebep oluyor. NFT’ler, yatırımcıların daha sonra yüksek kâr ederek satması gibi bir pratiğe de sahiptir. Bu tıpkı geleneksel olarak antika bir sanat eserinin biri tarafından satın alınıp bir süre sonra daha yüksek fiyata satması umuduyla müzayedeye çıkarılmasına benzer. NFT teknolojisinden yararlanma yöntemleri daha fazladır ve insanların ilgi gösterdiği NFT’ler genellikle kıt, faydalar sunan ve dijital ürünleri temsil eden özelliklere sahiptir.

Eğer NFT koleksiyonu piyasaya sürmeye hazırlanan bir kişi veya grupsanız, bilmeniz gereken ilk şey, bir koleksiyonun başarısını belirleyen en önemli şeyin sadık bir topluluk oluşturmak için NFT pazarlama stratejileri geliştirmek olduğudur.

NFT Koleksiyonu Pazarlama Stratejileri

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 2
NFT Koleksiyonu Pazarlama Stratejileri

Oluşturmayı planladığınız NFT koleksiyonlarının başarılı olması için her adımı önceden hesaplamalısınız. İnsanlar sizin NFT’lerinizi satın almak için NFT’lerde farklı şeyler ararlar. Örneğin NFT’lerin bazı etkinlikler için giriş bileti sağlamasını, bir oyun evreninde ayrıcalıklara sahip olmayı, bir kripto airdropundan pay almayı veya buna benzer şeyleri sağlaması gerekmektedir. Eğer NFT koleksiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyorsanız bunları zaten planlamışsınız demektir. Tüm planlarınızı yol haritasında açıkça göstermelisiniz. Yol haritasına gerçekleşebilir tarihler ve hedefler koymalı, sık sık güncelleme yaparak ulaşılan kilometre taşlarını işaretlemelisiniz.

Ayrıca iyi bir teknik incelemeye yani whitepaper’a sahip olmalı, yine projeyle alakalı her bilgi ve detayı alt başlıklarla eksiksiz bir şekilde bu dosyada sunmalısınız.

Topluluk Oluşturma

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 3
Topluluk Oluşturma

Koleksiyonu ve projenin tamamını tanıtmak için sosyal medyanın gücünü kullanarak olabildiğince büyük ve sadık bir topluluk oluşturmak gereklidir. Bu, potansiyel olarak NFT’leri satın almak isteyen kişilerin sayısını önemli ölçüde artırır. Özellikle daha önceden varolan bir marka veya geliştirici ekibi adına proje yürütüyorsanız topluluk oluşturmanız daha da kolay olacaktır. Mevcut marka tanınırlığından ve kitlelerden yararlanmak, sınırlı sayıdaki NFT’leri satın almayı isteyebilecek kitleyi büyütebilir.

Topluluğunuzu yönetmek ve onlarla iletişim halinde kalmak için en iyi yöntem Discord kulanmaktır. Birçok sosyal medya kanalında aktif olmak ve topluluğun sadakatini ödüllendirmek, topluluğu büyütmeye devam etmek için iyi bir yaklaşımdır.

Web Sitesi Oluşturun

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 4
Web Sitesi Oluşturun

Bir NFT koleksiyonunu tanıtmak için en iyi pazarlama yöntemi web sitesi olmasa da koleksiyon hakkında tüm bilgi ve detayları tek bir noktada toplamak için kullanacağınız en iyi şey web sitesidir. Trafiği yönlendirmek, zamanı geldiğinde NFT mint etmeye aracı olmak ve güncel bilgileri detaylıca paylaşmak için web sitesi kullanılır.

Webde var olmak, kitlelerden ilgi ve güven toplamayı sağlar. Ayrıca web sitesinde NFT koleksiyonunuza biraz gizem verebilir, kullanıcıları koleksiyonun gizemli hikayesinin içine çekebilirsiniz. Ayrıca tüm işbirlikçileri, ortakları, geliştirici ekibini ve medyada koleksiyonla alakalı yapılan haberleri de web sitesinde derleyebilirsiniz.

Pazar Yeri Seçimi

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 5
Pazar Yeri Seçimi

NFT koleksiyonunun hangi blok zincirinde yayınlanacağı sizin ihtiyaç ve tercihinize kalmış bir şeydir. Piyasanın en büyük ve en eski NFT pazar yeri OpenSea olsa da Magic Eden, SuperRare, LooksRare ve Rarible gibi başka iyi pazarlar da vardı. Çoğu birden fazla blok zincirini destekleyen bu ağlar içinde sizin projenize özellikle fayda sağlayacak bir tanesi varsa onu seçmelisiniz. Yoksa topluluğunuzun sesini dinlemeli, oradan da net sonuç alınamıyorsa en büyük kullanıcı tabanına sahip olan OpenSea’yi tercih etmelisiniz.

White Paper

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 6
White Paper

Eğer piyasaya sürülecek koleksiyondaki NFT’lerin tümünün satın alınacağından eminseniz, bir beyaz liste fonksiyonu oluşturabilirsiniz. Beyaz liste, koleksiyonun destekçilerine erken erişim sağlamak için çok yararlı bir yöntemdir. Bu sayede erken benimsenmeyi ve yüksek etkileşimi teşvik edebilir, NFT satın almaya çok gönüllü kişileri ödüllendirebilirsiniz.

Topluluğu öncelik alan yaklaşımlar, sadakati artırarak proje ile köklü bir bağ kuranlara öncelik vermeye yarar. Unutumayın, özellikle NFT projelerinde topluluk her şeydir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   En İyi Solana NFT Pazar Yerleri

Whitelist etkinliğinde aynı zamanda projeye ne kadar ilgi gösterildiğini de ölçebilirsiniz. Beyaz listede olmak için doğrudan adım atan kişiler muhtemelen bir veya birkaç NFT satın almak için gönüllü olacaktır.

E-Posta Kampanyaları

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 7
E-Posta Kampanyaları

Web sitesi oluşturmanın önemli yanlarından biri, proje hakkında güncel bilgileri öğrenmek için gönüllü olan kişilerin e-postalarını almaktır. Kitleyi görmek, etkileşimleri teşvik etmek, ilgiyi ölçmek ve heyecan yaratmak için bir e-posta listesi oluşturabilir ve iyi tasarlanmış etkileşimli e-postalar ile içeriğinizi ilgililere sunabilirsiniz.

Örneğin koleksiyonun lansman tarihi yaklaşırken beyaz liste duyurusunu e-posta yoluyla yapabilirsiniz. E-postayı alıp kontrol eden kişiler, beyaz listede olmaya uyumlu hale gelmek için adımlar atmaya başlayabilir. Bu, projenin sosyal medya hesaplarının etkileşimlerini doğrudan artıracaktır.

Ücretli Medya & Basın

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 8
Ücretli Medya & Basın

NFT lansmanına ilgiyi artırmak için ücretli medyadan yararlanmanız gerekmektedir. Piyasada NFT’lerle, blok zinciri projeleriyle ve Web3’le ilgilenen binlerce web sitesi, basın bülteni ve sosyal medya hesabı var. Koleksiyonun çok fazla kişiye iyi şekilde tanıtılması için koleksiyonun sunduklarıyla uyumlu kitlelerle örtüşen medya araçlarına ücretli reklam verebilirsiniz.

Geleneksel sosyal medya reklamları yerine NFT’lerle ilgilenecek kişilere reklam verilmesi, NFT odaklı kitleler aracılığıyla daha anlamlı sonuçlar elde etmeyi sağlar. Yüksek katılımlı ve hedefli topluluklar, iyi Web3 projelerine mutlaka ilgi gösterir.

Lansman

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 9
Lansman

Tüm pazarlama çabalarının sonucunda nihai lansman adımı en kolay ama en heyecan verici adımdır. Stresli sürecin sonuna gelmiş ve artık ya web sitenize Web3 kripto cüzdanı bağlayarak NFT mint etme yoluyla ya da algoritmanın mint ettiği NFT’leri pazar yerinde açık artırmayla satma yoluyla lansman yapabilirsiniz.

İkinci seçeneği tercih ediyorsanız yapmanız gereken şey NFT’leri tercih ettiğiniz pazar yerine yüklemek, NFT’ler için taban fiyatı girmek ve süreli açık artırmayı başlatmaktır. Artık arkanıza yaslanarak rahatlayabilir ve pazar yerinde ve sosyal medyada koleksiyondan ne kadar bahsedildiğini izleyebilirsiniz. Belki bu sırada bir canlı yayın etkinliği yapabilir, veya katılımı artırmak için yürüttüğünüz NFT pazarlama stratejisi kapsamındaki adımları aynı anda bir kez daha uygulayabilirsiniz.

Lansman Ertesi

NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri 10
Lansman Ertesi

Koleksiyonun lansmanını tamamladığında artık her şeyin bittiğini düşünüyorsanız büyük bir hataya düşersiniz. Yol haritasına eklediğiniz adımları gerçekleştirmek için çaba sarfetmeye devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca bir NFT koleksiyonu geliştiricisi olarak lansman sırasında elde ettiğiniz gelirin çok daha fazlasını NFT’lerin sonraki satışlarındaki telif ücreti payından elde edebilirsiniz.

Tüm NFT’ler başarılı şekilde satıldıysa ve topluluk etkileşimi sürüyorsa tebrikler, yeni ve alt küme NFT koleksiyonları için de hazırlık yapabilirsiniz. Farklı projeler ve etkinlikler için yeni koleksiyonlar oluşturmak, stüdyoların çokça tercih ettiği bir yöntemdir. Ayrıca koleksiyonları yeni kategorilere genişleterek birçok farklı sektörden faydalanabilirsiniz.

Koleksiyondan NFT’lere sahip olanlar için mümkün olduğunca yeni anlaşma, hediyeler ve faydalar oluşturmaya devam etmelisiniz. Bu, sadakati artırmak için gereken şeylerin bütününü kapsamaktadır. NFT koleksiyonunu bir metaverse’e taşımak, blok zincirinin gücünden ve trendlerden yararlanmanın başarılı yöntemidir. Bu ayrıca marka bilinirliğini artırmaya ve işbirliği yapmaya gönüllü kaliteli projeler bulmaya yarar. NFT alanında öne çıkan sanatçılar ve markalarla işbirliği yaparsanız, hem aktüel hem de gelecekteki koleksiyonlarınızda daha yüksek başarıları hedefleyebilirsiniz. Çünkü dijital dünyada marka bilinirliği oluşturmak için mutlaka yüksek etki gücüne sahip kişi ve markalarla etkileşimde olmak gerekiyor.

Gelecekte markalar farkındalık ve sadakat programları oluşturmak için NFT teknolojisinden yararlanmaya devam edecek. Bu sektörün içinde olarak geleceğin güçlü Web3 dünyasında erken yer alanlardan olun.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu