Polygon (MATIC) Nedir? Polygon (MATIC) Geleceği ve Yorum 2022

Polygon (MATIC) Nedir?

Eskiden Matic Network olan Polygon (MATIC), blockchain çekirdek ağ katmanını güncellemek yerine ikinci bir katman oluşturarak ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi hedefliyor. Bu nedenle Polygon, Ethereum (ETH) için bir katman 2 çözümüdür. Gerçekten de, başlangıcından bu yana, Ethereum’un hızını ve kullanılabilirliğini artırmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Polygon’un ana hedeflerinden biri, ağ üzerinde gerçekleşen ve etkileşime giren işlemler arasındaki karmaşıklığı azaltmaktır. Polygon (MATIC), kullanıcılar, merkezi olmayan finans, yani DeFi uygulamaları ve ekosistem arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. MATIC, bu amaçla Proof-of-Stake Chain of Commitment mekanizmasını ve Plasma adlı ölçeklendirme çözümünü kullanır.

Plazma, Ethereum ağının önemli ölçüde ölçeklendirilmesine izin veren bir çözümdür. Bu çözümle, Polygon (MATIC), temel blok zincirinde küresel merkezi olmayan finansal uygulamalar oluşturabilir. Bu çerçeveye ek olarak, Polygon (MATIC), daha fazla güvenlik için yan zincirler ve iş kanıtı doğrulayıcıları ekledi.

MATIC ağının yerel kripto para birimi MATIC token. MATIC, kripto para birimi değildir ve tüm MATIC arzı platform tarafından üretilir. MATIC’in toplam arzı 10.000.000.000 adettir.

Aslen Matic Network olarak oluşturulan platform 2019 yılında faaliyete geçmiştir. Şubat 2021’de Matic Network adını MATIC olarak değiştirmiştir. Merkezi olmayan uygulamalar büyük adımlar atmış olsa da, şu anda kullanımda olan çoğu blok zinciri sistemi, mevcut kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ölçeklenemez. Polygon (MATIC), bu sorunu etkin bir şekilde ele alan, işlemleri hızlandıran ve maliyetleri azaltan ilk girişimlerden biridir. MATIC, Plazma çerçevesinde daha hızlı ve daha ucuza merkezi olmayan bir platform oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca Ethereum (ETH) ağında bulunan Proof of Stake kontrol noktalarının kullanımını da hızlandırır. Bu sayede tek bir MATIC dizisi üzerinde 65.536 işlem gerçekleştirilebilir.

Polygon, Ekim 2017’de Hindistan’da iki deneyimli blok zinciri geliştiricisi ve bir iş danışmanı olan Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından başlatıldı. Polygon (eski adıyla Matic Network), Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için ilk iyi yapılandırılmış ve kullanımı kolay platformdur. Ana bileşeni, birçok uygulama türü oluşturmayı destekleyen modüler ve esnek bir çerçeve olan Polygon SDK’dır. Yeniden markalaşmaya rağmen, MATIC token’ın adı değişmedi. Bu token, ağdaki gaz ücretlerini ödemek ve platformdaki yerel ödeme işlemleri için kullanılır. Ayrıca, MATIC’in toplam arzı 10 milyon ile sınırlandırılmıştır.

Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından 2019’da yazılan MATIC, Polygon ağının “merkezilikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeyi” ve mevcut geliştirici topluluğu ve ekosistemden yararlanmayı” istediğini belirtiyor. Resmi MATIC token raporunda, MATIC “uygulamalar için ölçeklenebilirlik ve üstün kullanıcı deneyimi sağlamak için mevcut platformlar için bir yan zincir/zincir dışı ölçeklendirme çözümü” olarak tanımlanmaktadır.

MATIC bunu bir “yan zincir” olarak geliştirdi. Başka bir deyişle, bir alt blok zinciridir ve Ethereum ağından tamamen bağımsız olarak çalışır. Kendi düğümleri (düğümleri) ve blok oluşturucuları (doğrulayıcılar/yetkilendirenler) vardır. MATIC kendisini 2. Düzey ölçeklendirme çözümü olarak tanımlar; bu, projenin yakın zamanda mevcut temel blok zinciri katmanını yükseltmeye çalışmadığı anlamına gelir. Proje, ölçeklenebilirliğe ve aktif blok zinciri işlemlerinin karmaşıklığını azaltmaya odaklanıyor. Ticari olarak, MATIC yan zincirleri, Ethereum ekosisteminde bulunan çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerini desteklemek için yapısal olarak tasarlanmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ultra (UOS) Nedir? Ultra (UOS) Geleceği ve Yorum 2022

MATIC, Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için ilk iyi yapılandırılmış ve kullanımı kolay platformdur. Ana bileşeni, birçok uygulama türü oluşturmayı destekleyen modüler ve esnek bir çerçeve olan Polygon SDK’dır. Polygon, iyimser küme zincirleri, ZK küme zincirleri, bağımsız zincirler veya geliştiricinin ihtiyaç duyduğu diğer altyapılar kullanılarak oluşturulabilir.

Ayrıca platformun farklı uygulamaların oluşturulmasına izin veren ana ve esnek modüler bileşenleri sayesinde geliştiriciler çapraz zincir ve blok zinciri gibi farklı altyapılara sahip olabiliyor. İkinci katman çözümü olduğu için daha yüksek ölçeklenebilirlik sunduğunu söyleyebiliriz. Polygon’un internet formundaki Ethereum blok zincirini çoklu blok zincirlerine dönüştürdüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca zincirler arası mesajlaşma protokolleri, veri hizmetleri, paylaşılan güvenlik hizmetleri, harici blok zinciri bağlantı seçenekleri, modüller ve uygulamaya özel çözümler sağlayabilir.

Polygon (MATIC) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Sandeep Nailwal
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 10,000,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 8.010.000.000
  • Piyasa Değeri: ₺ 64,378,797,281,74
  • En Düşük Fiyat: ₺ 5,41
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 48,94
  • Proje Amacı: Polygon, Binance ve Coinbase tarafından sunulan Seviye 2 ölçeklendirme çözümüdür. Proje, çoklu blok zincirlerinde ölçeklenebilme problemlerini çözerek kripto birimlerinin toplu biçimde benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Polygon (MATIC) Geleceği

Bugün, merkezi olmayan Blockchain finansal uygulamaları hızla büyüyor. MATIC Coin, bu tür uygulamaları geliştirmek için bir proje olarak geleceği temsil etmektedir. Kısa blok süreleri ve ölçekleme sorununa uzun vadeli çözümler MATIC Coin’in en önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Blockchain projelerinin artan birlikte çalışabilirlik ihtiyacını karşılamanın yanı sıra ölçeklenebilirlik sorununu da çözen MATIC projesi, Ethereum’a kendi ağında olduğu gibi sağladığı avantajların yanı sıra ağ üzerindeki geliştiricilere ve yatırımcılara kendi ayrıcalıklarını da sağlıyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Polygon (MATIC) Yorum

Token’ın grafiğini ve temel verileri izleyen uzmanların yaptığı araştırma sonuçlarına göre, bu kripto para birimi hakkında oldukça olumlu görüşler verdiklerini söyleyebiliriz. Öte yandan, balinalar olarak bilinen büyük kripto yatırımcılarının, değeri nedeniyle bu kripto para birimi hakkında çok iyi yorumlar verdiğini görebiliyoruz. MATIC Coin, güvenlik ve şifreleme için Ethereum blockchain altyapısını kullanır.

Lansman tarihinden itibaren büyük ilgi gören ve doğal bir sonuç olarak takdir edilen MATIC Coin Comment 2022 verileri oldukça olumlu görünüyor. En popüler kripto borsaları Binance, Uniswap, Bitexen, Bitmax ve Bitforex’te işlem görebilen Polygon Coin’in (MATIC) gelecekteki değeri hakkında net bir bilgi paylaşılamıyor.

Polygon (MATIC) Nereden ve Nasıl Alınır?

Polygon (MATIC)’u güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu