Powell’ın Kasvetli Konuşmasından Sonra Bitcoin Geri Dönebilir mi?

Fed başkanı Jerome Powell, Jackson Hole konuşmasında agresif bir duruş sergiledi. Sonuç olarak, Bitcoin son 24 saatte %6’ya yakın düştü. Şu anda 20 bin dolardan işlem görüyor. Bu arada, Ethereum %10’a yakın bir düşüşle 1.468 dolardan işlem görüyor.

Oyunda İki Zıt Kuvvet

Piyasa, oyunda çok farklı iki güce tepki gösterdi. Bir yandan PCE verilerinin beklenenden daha az olduğu ortaya çıktı. Bu, Ağustos ayı TÜFE verisinden sonra soğutma enflasyonunu gösteren ikinci ardışık veridir. Piyasalar bu iki veriye de olumlu tepki verdi. 

Beklenti, Federal Rezerv’in Niceliksel Sıkılaştırma ve faiz artırımı politikasından dönmesiydi. 

Ancak, kilit Fed yetkilileri, hatta Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari gibi güvercinler bile agresif bir duruş sergilediler. Jerome Powell da açıkça sert bir duruş sergiledi. Enflasyonla mücadelenin Fed’in ana hedefi olduğunu açıkladı. Haneleri ve işletmeleri yaklaşan zorluk konusunda uyardı. 

Piyasa sert tepki verdi ve önemli ölçüde düştü. S&P 500 de %3’ten fazla düştü. Uzmanlar, Powell’ın sözlerinin tüketici ve iş coşkusunu frenlemek için bir araç olduğuna inanıyor. 

Kripto analisti Lark Davis, Powell’ın 10 dakikalık konuşmasının hisse senetlerinden ve kriptodan yaklaşık bir trilyon doları sildiğini ortaya çıkardı. Ancak, Eight Global’ın CEO’su Michael van de Poppe biraz umut verdi. 

Ona göre Fed şahin politikasına devam edemez. Eğer öyleyse, gelecekteki enflasyon verileri soğutma enflasyonunu ortaya çıkardığı için Bitcoin ve Ethereum geri dönebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   El Salvador ve Tron, Bitcoin Düşüşünü Satın Aldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu