Ruslardan Bitcoin Çalan Ukraynalı Hayır Kurumuna Bağış Yaptı

Ukraynalı bir Siber İstihbarat uzmanı olan Alex Holden, bir Rus uyuşturucu pazarından 25.000 dolar değerinde Bitcoin çaldı ve Kiev merkezli Enjoying Life adlı bir hayır kurumuna bağışladı. Enjoying Life, savaşın vurduğu ülke Ukrayna’da insani yardım sağlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Hold Security’deki ekibi, Rusya’nın en büyük çevrimiçi uyuşturucu pazarlarından biri olan Solaris’e girdi ve kaçakçılara ve site sahiplerine borçlu olunan kripto para birimini yeniden yönlendirdi ve Enjoying Life’a transfer etti.

Holden, Bitcoin’leri nasıl çalabildi?

Solaris’i destekleyen internet altyapısının büyük bir bölümünün, yasa dışı pazarı yöneten birçok yönetici hesabının, web sitesinin kaynak kodunun, bir kullanıcı veritabanının ve uyuşturucu teslimatı için bırakma yerlerinin kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Ancak, bu konuda ayrıntı vermeyi reddetti. Ekibinin, Bitcoin‘i takas etmek için kullanılan Solaris Wallet üzerinde kısa süreli bir kontrole sahip olduğunu iddia etti.

Para cüzdandan hızlı bir şekilde gelip gidiyordu, dolayısıyla sadece 1.6 Bitcoin yönetebiliyorlardı. Değeri 25.000 dolar.

Hayır kurumunun sahibi de Bitcoin işlemini aldıklarını doğruladı. Holden ayrıca Forbes’a işlemi onaylayan birkaç ekran görüntüsü gösterdi.

Holden’ın Ukrayna ile ilişkisi

Holden, 1980’lerde ülkede tahribat yaratan Çernobil nükleer felaketinin ardından şehri terk eden bir Kiev sakini. Bu yılın Şubat ayında Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve savaş çıktı. Holden sadece savaşın parçaladığı ülkesinin insanlarına hizmet etmek istiyor.

Forbes ile röportajında Holden şöyle dedi:

“Uyuşturucuları olmayan Ruslar belki de ayık bir şekilde ülkelerine bakar ve bir şeyler yaparlardı. Belki de Kremlin, Ukrayna’yı işgal etmek yerine ülkesinin uyuşturucu ticaretini savunmayacak ve uyuşturucu sorunlarını çözmeyecektir.”

Holden şu anda Solaris’in kullanıcıları ve operasyonları hakkında oldukça büyük bir veri havuzuna sahip ve bu havuzun, siteyi bir operasyon üssü olarak kullanan herhangi bir Rus siber suçluyu tespit etmek için kullanılabileceğini düşünüyor. Şimdiye kadar bir dizi pazar segmenti üzerinde nüfuzunu korumayı başardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Venezuela'nın Önde Gelen Havacılık Akademisi Bitcoin'i Kabul Etmeye Başladı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu