Satoshi’nin Kimliğine Dair Yeni İddia; Bitcoin’in Yaratıcısı Bir Suçlu mu?

Amerika’nın en fazla nefret edilen adamı unvanına sahip olan, hükümlü eski biyoteknoloji girişimcisi Martin Shkreli, yakın tarihli bir Substack gönderisinde, eski bir programcı ve eski suç karteli patronu Paul Le Roux’un gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. 

Le Roux, Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi tarafından başarılı bir şekilde tuzağa düşürüldükten sonra 2012 yılında tutuklandı. DEA tarafından düzenlenen bir operasyon sırasında, ücretli bir muhbir, gangsteri gizlice kaydetti. 

Uyuşturucu baronu ve silah kaçakçısı, Haziran 2020’de 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Le Roux, kalan hayatının tamamını parmaklıklar ardında geçirebilirdi, ancak DEA’ya kapsamlı yardım sağladığı için cezası düşürüldü. 

Kodlayıcıdan krala dönüşen kişi, bir süredir Satoshi Nakamoto’nun en iyi adaylarından biri. 2019’da yayınlanan bir Wired makalesi, Bitcoin’in suç dehası tarafından yaratıldığına dair çok güçlü kanıtlar olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin topluluğu, Shkreli’nin en son iddiasını reddetti. Tanınmış Bitcoin Core geliştiricisi Peter Wuille, blog gönderisinin yalnızca Finney’nin özel anahtarına erişimi olan birinin iddia edilen mesajı imzaladığını kanıtladığını savunuyor.  

Bir başka önde gelen geliştirici olan Greg Maxwell de Shkreli’nin iddialarına karşı çıktı ve iddia edilen Satoshi tarafından kullanılan imza türünün Finney’ninki hizmet dışı kalana kadar var olmadığını savundu. Dolayısıyla, bu yalnızca birisinin yazılım geliştiricinin özel anahtarını kontrol ettiğini kanıtlar. 

Shkreli haklıysa, bu, Le Roux’un Bitcoin’i büyük olasılıkla suç imparatorluğunu desteklemek için bir kara para aklama aracı olarak yarattığı ve birçok kripto para birimi muhalifinin uyarılarını doğruladığı anlamına gelir. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kiyosaki Yatırımcıları Uyarıyor: Altın, Gümüş ve Bitcoin'e Odaklanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu