Spot Bitcoin ETF Onayı Beklenirken ProShares ETF’si Rekorlar Kırıyor

ProShares Bitcoin ETF'sinin Olağanüstü Performansı: Spot ETF Beklentisi Artarken Değer İkiye Katlandı

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, ProShares Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sinin (BITO) son birkaç günde olağanüstü bir performans sergilediğini belirtti.

Bu ETF, son 30 günde varlıklarının değerini neredeyse iki katına çıkardı ve bu ilerlemenin büyük bir kısmı piyasa takdirinden kaynaklandı. Yaklaşık 240 milyon dolarlık hacmin akışlardan geldiği ve ETF’nin bu dönemde ikinci en iyi ayını yaşadığı bildirildi.

ETF, bu hafta yaklaşık 2 milyar dolarlık varlık işlemiyle hacim rekoru kırmaya doğru ilerliyor. Balchunas, bu değer artışının büyük bir kısmının, ABD SEC’ten beklenen spot Bitcoin ETF onayına yönelik endüstri genelindeki beklentilerle ilişkili olduğunu belirtti.

Ayrıca, bir spot Bitcoin ETF‘nin onaylanması durumunda, bu gibi vadeli işlem ETF’lerinin yerini alacağını belirterek durumu bir ironi olarak nitelendirdi.

CFTC’ye göre, Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’leri, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyat hareketlerine maruz kalan halka açık ticarete konu edilen menkul kıymetlerdir.

Bunlar, Bitcoin’in spot fiyatının taklit edilmesi şeklinde işlev görür ancak Bitcoin’in gerçek performansını yansıtamazlar.

Buna karşın, spot Bitcoin ETF’leri, yatırımcılara cüzdan, Bitcoin adresi veya gizlilik anahtarlarına sahip olmadan BTC’nin fiyatını yasal olarak ticaret yapma imkanı sunar.

Bu tür ETF’ler, yatırımcılara kripto para piyasasına maruz kalma olanağı sağlarken, kripto para birimiyle ilişkilendirilen risklerden kaçınma şansı verir.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, spot Bitcoin ETF onayının 10 Ocak’a kadar %90 ihtimalle verileceğini öngörüyor. BlackRock, Fidelity Investments ve VanEck gibi büyük finans kuruluşlarının başvuruları, Bitcoin spot ETF’lerine yönelik genel bir iyimserliği destekliyor.

Özellikle, SEC’nin son dönemde artan ilgisi ve Grayscale ile yapılan görüşmeler, spot Bitcoin ETF onayı için beklentileri artırıyor.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Piyasası Tasfiyesi 119 Milyon Doları Aştı, Başı Bitcoin Çekti!

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu