Uzmanlar Bitcoin İçin 2023 Yılının Başına İşaret Ediyor

Bitcoin’in (BTC) geleneksel pazarlarla bağıntılı olması, mevcut döngünün çarpıcı yönlerinden biri oldu. Devam eden kripto ayı piyasası döngüsü birçok yönden garipti. Bitcoin tabana yaklaşırken short pozisyonlarda bir düşüş gerçekleşti. 

Aynı zamanda, ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını artırmaya devam ederek enflasyonu kontrol etmeye kararlı. Bununla birlikte, tahmini rakamlar, Fed’in faiz oranlarını gevşetmeye başlaması durumunda bir Bitcoin kırılmasının gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Tarihsel olarak, uzun süreli bir fiyat düşüş trendi, BTC’nin dibe ulaşmasına neden oldu. Ancak mevcut ortamda, en iyi kripto para birimi uzun süre aynı düşük aralıkta kaldı. Bu durgunluk, BTC balina birikiminde düşüşe neden oldu. Aslında, son veriler BTC balinalarının son üç yılda en düşük arzı elinde tuttuğunu gösteriyor. Buna karşılık, 0.1 ila 10  $ BTC tutan adreslerin sayısı aynı dönemde önemli bir artış gördü.

Büyük geleneksel piyasa varlıkları ile bir dizi korelasyondan sonra, BTC geçen ay biraz geri çekildi. Bitcoin, dolar gücü endeksi (DXY) dışındaki tüm piyasa varlıklarından daha iyi performans gösterdi. Sonraki Fed faiz artışları, son aylarda Bitcoin’in yanı sıra piyasa varlıklarını da etkiledi. Makro uzmanlara göre, 2023’ün başlarında Fed’in faiz artırımlarında bir gevşeme olabilir. Fidelity’nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, gevşemenin 2023’ün başından itibaren yaklaşık iki yıl devam edeceğini tahmin etti:

“Fed ne zaman geri çekilecek? İleri eğri şimdi, 2023’ün başında %4.93’lük bir terminal oranı ve ardından sonraki iki yıl boyunca 130 baz puanlık bir gevşeme olduğunu gösteriyor.”

Bu, BTC’nin dış etkenlerden bağımsızlığını nasıl yeniden kazandığının potansiyel bir göstergesi olabilir. Uzmanlar, son zamanlarda Bitcoin ayı piyasasının sonunun yakın olabileceğini tahmin ettiler. Kripto yatırım şirketi Arca’nın CEO’su Rayne Steinberg, piyasanın çöküşün sonuna yaklaştığını söyledi. İki aya yakın bir süredir BTC, 23.000 $ seviyesine geri dönmek için mücadele ediyor. 

Btcmagazin market verilerine göre, BTC fiyatı son 24 saatte %1,22 düşüşle 18.974 $’dan el değiştiriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Anonim Balina Yarım Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Taşıdı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu