2023’te Dikkat Edilmesi Gereken Kripto Para Trendleri

2022 kripto paralar için finansal olarak çok kötü bir yıl oldu. Kripto paraların geneli, senenin başından sonuna kadar %50 ila %85 arasında değer kaybetti. Bir yandan fiyatlarda büyük çöküşlere şahit olurken diğer yandan da yeni protokollerin ve projelerin hayata geçirilmesi ve blok zincirlerinin yükseltmeler yapması ile endüstride gelişmeler yaşandı.

Ethereum’un The Merge yükseltmesi, senenin en olumlu noktasıydı. Blok zincirini daha güvenli, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir hale getiren Ethereum, yeni seneye umutla bakmamızı sağlayan bir dizi iyileştirme önerisini de yol haritasına ekledi. Bunun yanında Türkiye de dahil olmak üzere çok sayıda ülke CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) hakkında araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulundu.

Kripto para piyasasında tüm bunlar yaşanırken internet dünyasının gerçeği olan siber güvenliğe de ihtiyaç arttı. Siber saldırılar, çevrimiçi dolandırıcılıklar, oltalama yöntemler, hacklemeler, ve daha fazlası, dünyada birçok kişi ve kurumun canını yakmaya devam etti.

2022 acısıyla tatlısıyla geride kalırken bugünlerde ortaya çıkan önemli soru şu: 2023’ün kripto trendleri neler olacak? 2023 için beklentiler, boğa sezonunun fitilini ateşleyebilecek kategoriler, uzmanların beklentileri ve daha fazlası hakkında incelemelerimiz aşağıda.

Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, açıklardan yararlanarak fon çalmayı misyon haline getirmiş siber saldırganlar, her geçen gün farklı tekniklere başvuruyorlar. Dijital güvenliğe odaklanan teknolojiler, 2023’te benimsenecek önemli kategoriler arasında olabilir. Kendilerine maksimum faydayı sağlayacak şekilde yeni teknikler geliştiren dolandırıcılar, işletmelerin ve blok zinciri projelerin itibar ve para kaybetmesine yol açıyor.

Gizlilik yanlısı bir veri altyapısı oluşturabilen projeler, kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olacak temel güvenliği sağlayabilecekler. Şeffaf, güvenli ve sağlam ortamlar, kullanıcıların hem kişisel verilerini hem de fonlarını koruyabilecek. Siber güvenlik alanına odaklanan kripto projeleri, 2023’te çok itibar görebilir.

Yapay Zeka & Makine Öğrenimi

Yapay Zeka & Makine Öğrenimi

Artık işletmeler geleneksel yaklaşımların ötesine geçerek daha akıllı protokollerle çalışmayı tercih ediyor. OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka projeleri, piyasaya sürüldükleri anda öğrenmeye ve kendilerini geliştirerek daha iyi çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Yapay zeka, davranışsal biyometri, makine öğrenimi ve cihaz zekası gibi alanlar, 2023’te kripto piyasasında isminden söz ettirebilir.

Şu anda bile içinde yapay zeka geçen herhangi bir blok zinciri projesi hemen ilgimizi toplamayı başarırken, projelerin yapay zekayı başarılı şekilde entegre ederek çözümler sunması bu kategorinin hızla trendler arasına girmesini sağlayabilir.

GameFi

GameFi

Blok zinciri oyun projeleri 2021 ve 2022’de de belirli zamanlarda trend olmuş olsa da ilgilenilebilecek çok sayıda alternatif proje ve gerçekten rekabetçi ve sürükleyici oyunlar bulması zordu. Daha fazla kitlesel benimseme, daha yüksek kaliteli oyunları ve P2E’lerin tekrar trend olmasını beraberinde getirebilir.

Şu anda birçok oyun, giriş engellerini azaltarak ve hatta oynaması ücretsiz konseptler oluşturarak Web2 ile Web3 arasında köprü görevi görüyor. Bu, potansiyel olarak yüz milyonlarca yeni kullanıcının kripto dünyasına P2E oyunları ile dahil olması demek. Blok zinciri tabanlı oyna – kazan oyunları, insanların kripto işlemlerine aşina olmalarını sağlıyor ve kripto dünyasının diğer alanlarına da ilgi duymalarına aracılık ediyor.

Diğer yandan metaverse projeleri de hızlı büyüme eğrisi içinde. Kripto kışı devam etmesine rağmen birçok kurumsal şirket, metaverse’lere dahil olarak kendi dijital mülklerini oluşturmayı tercih etti.

Web3 Sosyal Medya

Web3 Sosyal Medya

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından başlayan karışıklık, yeni Web3 sosyal medya platformlarının piyasada trend olabileceğini gösteriyor. Gittikçe daha fazla insan çevrimiçi verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak ve kişisel verilerinin iyi korunarak kimseyle paylaşılmadığından emin olmak istiyor.

Web3 sosyal medya platformları, sektördeki büyük bir boşluğu doldurabilmesi muhtemel. Şu anda var olan merkezi sosyal medya platformlarından memnuniyetsizlik duyanlar, Web3 sosyal medya platformlarına hızlıca geçmeye hevesliler. İnsanların avatarları ile dahil olabileceği, topluluklar oluşturabileceği merkeziyetsiz sosyal medyalar, 2023’ün öne çıkan trendleri arasında kendine yer bulabilir.

İklim & Sürdürülebilirlik Projeleri

İklim & Sürdürülebilirlik Projeleri

İklim krizinin büyüdüğü ve iklim değişikliğinin etkilerinin güçlü şekilde hissedildiği bugünlerde Web3 ve blok zinciri teknolojileri bu etkileri ters çevirmeye çalışmakta büyük bir rol oynayabilir. Birçok kuruluş ve sivil toplum örgütü, bireylerin ve kurumların karbon ayak izlerini dengelemeleri için faaliyetler yürütmesi gerektiğini ve bu faaliyetlerin gerçekliğini sürdürülebilir blok zinciri teknolojisi ile kanıtlayabileceklerini düşünüyor.

İklim artık herkesin ilgi göstermek zorunda olduğu bir alan. 2023’te bu alanda daha fazla somut adım atılacaksa, sürdürülebilirliğe, karbon salınımını azaltmaya ve iklim krizi etkilerini tersine çevirmeye odaklanan kripto para projeleri trend olabilir.

Akıllı Sözleşme Platformları

Akıllı Sözleşme Platformları

Başta Ethereum olmak üzere akıllı sözleşme platformları, blok zinciri teknolojisinin bu noktaya kadar ilerlemesini sağlayan, blok zincirlerinin gerçek dünyada işe yarar şeyler olmasını sağlayan platformlardır. Ethereum, Cardano, Polkadot, Polygon gibi platformlara göz atıldığında, piyasanın farklı koşullarında diğer kriptolara kıyasla daha güçlü şekilde ayakta kalabildiklerini görüyoruz.

Şu anda piyasada hakim olan korku ve endişe azaldığında, kurumsal yatırımcılar ilk olarak ciddi blok zinciri projelerine yatırım yapacaktır. Artan regülasyon ihtiyacı, belki de yine blok zinciri bazlı teknolojiler kullanılarak giderilecektir.

DEX

DEX

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’in iflası, merkezi kripto para borsalarının yerel tokenlarının SEC tarafından menkul kıymet olarak değerlendirilme ihtimali, merkezi borç verme platformlarının batması gibi durumlar, daha fazla merkeziyetsiz borsaya ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Kripto paraların merkeziyetsiz ve eşler arası şekilde gerçek zamanlı olarak takas edilebilmesini sağlayan DEX’ler, aslında DeFi piyasasının bayrağını taşıyor. Özellikle Uniswap ve PancakeSwap’ın taşıdığı yük göz önüne alındığında her blok zinciri için birçok DEX’in daha piyasaya sürülebileceğini tahmin edebiliriz. 2023, kripto için yeni bir çağ başlatabilir ve bu sırada DEX’lerin büyümesi beklenebilir. Hem halihazırda var olan DEX’ler, hem de bilindik ve güvenilir ekipler tarafından geliştirilen yeni DEX’ler, 2023’te yatırım yapmak için iyi araçlar olabilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları

Ethereum

Ethereum

Ethereum, başlı başına trend olabilecek kadar büyük ve gelişmiş bir blok zinciri. 2022, Ethereum blok zinciri için belirleyici bir yıl oldu. Token oluşturma, NFT’ler ve oyun için açık ara en büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, sonunda The Merge yükseltmesini de tamamladı; Bu, iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçişi temsil ediyor.

Ethereum yatırımcıları ETH fiyatında büyük bir artış için nefeslerini tutmuş bir şekilde bekledilerse de The Merge, fiyatta bir patlamaya sebep olamadı. The Merge, Ethereum’un devasa ölçeklenebilirlik yükseltmesinin ilk aşamasını temsil ederken ve platformun konsensüs mekanizmasını temelden değiştirirken, aslında işlem hızlarını ve hatta işlem maliyetlerini değiştirmedi. Bu ikisi, Ethereum’un ölçeklenebilirliğinin önündeki iki büyük engel.

Bu, 2023’te değişebilir ve muhtemelen değişecektir. Teknik ayrıntılara fazla takılmadan The Merge; The Surge, The Verge, The Purge ve The Splurge dahil olmak üzere önümüzdeki yıllar için daha fazlası planlanan bir dizi kafiyeli yükseltmenin yalnızca ilkiydi. The Surge yükseltmesi, işlem maliyetini önemli ölçüde azaltacak ve verimi saniyede 15 işlemden (tps) 100.000 tps’ye çıkaracak olan sharding ve rollup adı verilen iki teknoloji biçimini ağa uygulayacaktır. Özünde The Surge, The Merge’in ilk verdiği sözleri yerine getirecektir.

ETH, ekosistem büyüdükçe kesinlikle güçlü bir fiyat hareketi görebilir, ancak diğer projeler de fayda sağlayacaktır. Optimism (OP), Arbitrum ve bunların en büyüğü olan Polygon (MATIC) dahil olmak üzere Layer-2 çözümlerinin de değerlerinin arttığını görebiliriz. Bunun nedeni, Ethereum topluluğunun ağ ölçeklenebilirliğini kolaylaştırmak için bu ve benzeri projelere aktif olarak güvenmesidir.

2016’da günde ortalama 40.000 işlem, 2019’da günde yaklaşık 700.000 işlem gerçekleştiren ve son iki yıldır sürekli olarak günde bir milyon işlemin üzerinde olan Ethereum, dApp protokolü geliri açısından, son 12 aylık dönemde 3,8 milyar dolarlık gelirle diğer tüm projelerin üzerinde yer alıyor.

2023, Kripto Paralar İçin Boğa Yılı Olacak mı?

2023, Kripto Paralar İçin Boğa Yılı Olacak mı?

Yeni yılda kripto paraların nasıl performans göstereceği konusunda bunların ve birkaç başka trendin rol oynaması bekleniyor. Yaklaşan resesyon endişeleri de dahil olmak üzere küresel ekonominin refahı hakkında devam eden endişeler, büyük ölçekli işletmelerin blok zinciri fırsatlarıyla nasıl etkileşime girdiği konusunda önemli bir rol oynayacak.

Gerçek dünyadaki sorunları çözmek ve işleri ölçeklendirmek için çok daha ciddi yatırımlar ve daha hedefli yatırımlar görebiliriz. 2023’ün başlarında enflasyon oranıyla ilgili netlik gördükten sonra bu, yatırım tablosuna herkes için daha fazla kesinlik katacaktır.

Enflasyon potansiyel olarak yatışacak ve bu da riskli varlıkları yatırımcılar için daha çekici bir seçenek haline getirecek. 2023’ün Bitcoin için genel olarak 2022’den daha iyi bir yıl olması bekleniyor. Bitcoin’in bu sene tekrar rekor kıracağını söylemek fazla iyimser olur ancak 2023’te çok daha sağlıklı bir piyasa göreceğimiz düşünülüyor. 2023’te daha büyük işletmelerin Web3 fırsatlarını benimseyeceği yıl olması da bu beklentiyi güçlendiriyor.

En büyük kripto para trendlerinden biri, kurumsal yatırımcıların girişidir. Bireysel yatırımcılar ticaret rakamlarını yükseltmeye devam ederken, kurumsal yatırımcıların 2023’te tırmanması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl kripto para endüstrisine esas olarak bireysel yatırımcılar hakim oldu.

Kurumsal yatırımcıların girişi, önemli ölçüde daha büyük işlem hacimleriyle sonuçlanacaktır. Kripto para alanında işlem hacmi düşük olsa bile sektör kendini ayakta tutmayı başardı. Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına tam olarak nasıl gireceği hala bir ikilem. Bu yıl birçok gelişmenin olacağı tahmin ediliyor.

Son Düşünceler

Kripto para endüstrisinin 2023’te nasıl hareket edeceğini tahmin etmek zor olsa da, kripto paraların bizimle burada kalacağı kesin. Ve şimdi, kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesiyle, kripto para yatırım alanında bazı büyük gelişmeler ve ilerlemeler bekleyebiliriz. Kripto paralarla ilgileniyorsanız, kendinizi 2023’e hazırlayın. Dünya çapında ilgi sağlayan kripto para trendlerinin artmasıyla 2023, kripto yatırımcıları için önemli fırsatlar getirecek.

2023’te kripto sahiplerinin sayısı önemli ölçüde artacak. Kripto kabulü şu anda küresel nüfusun yaklaşık %4’ünü içeriyor. Bu fazla bir şey değil, ancak büyüme katlanarak arttı ve bu eğilimin gelecek yıl da devam etmesinin birçok nedeni var. Yeni başlayanlar için, birçok platform kripto özelliklerini entegre ediyor.

En dikkate değer olanlar, birden fazla akıllı sözleşme platformunda NFT’leri test eden Facebook ve Instagram’dır. Starbucks bile Polygon’da bir NFT sadakat programı oluşturdu. Sadece bu da değil, Telegram ve Signal gibi ifade özgürlüğü odaklı sosyal medya platformları, TON (The Open Network) ile kripto özelliklerini platformlarına entegre ediyor. Ve Elon Musk, Twitter’ın kripto entegrasyonuna sahip olacağını açıkça belirtti. Tüm bu şirketlerin milyarlarca kullanıcısı var. Sosyal medya kullanıcıları tarafından kripto kabulünün sadece küçük bir yüzdesi bile önemli olacaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu