Apple, App Store’da NFT Satışına İzin Verecek

NFT’ler kripto alanında hızla ilerlerken küresel teknoloji devleri buna kayıtsız kalmıyor. En son gelişmeye göre, Apple App Store, platformunda NFT satan uygulamalara izin verecek.

Apple, App Store’da listelenen mevcut uygulamaların geliştiricilerinin yanı sıra NFT satan yeni uygulamaları yeşil bayrakla işaretledi. Ancak buradaki sorun, Apple’ın uygulamalar aracılığıyla yapılan tüm NFT işlemleri için %30’luk yüksek ücret talep etmesidir.

Bu yüksek ücret aynı zamanda projeleri, oyun sahiplerini ve uygulamaları App Store’da bu özelliği kullanmaktan caydıracak. Bunun nedeni, OpenSea ve Magic Eden gibi diğer tipik NFT pazaryerlerinin genellikle çok az sayılabilecek olan yalnızca %5 komisyon almasıdır.

The Information  tarafından bildirildiği üzere, NFT girişimi Magic Eden, hizmetlerini App Store’dan geri çekmeye karar verdi. Bu, Apple’ın yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan şirketler için komisyonunu %15’e düşürmesine rağmen gerçekleşti. 

Web3 CEO’su Gabriel Leydon, durumu şu şekilde değerlendirdi:

Apple, geliştiricilerin oyunların/uygulamaların içinde NFT satmasına izin vermeye karar verdi. Herkes Apple’a odaklanıyor ve bunun 1B + oyuncuları olan her bir mobil oyuna bir ETH cüzdanı koyabileceğini fark etmeden her işlemden %30 pay istiyor!

Apple Kriptoya ‘Hayır’ Diyor

Apple şu anda App Store’daki uygulamaların NFT satmasına izin veriyor olsa da, şirket henüz kripto kabul etmeyecek. Ayrıca Apple, kripto ve NFT alanına doğrudan dahil olmaktan kaçınıyor. Bunun bariz sebeplerinden biri, daha önce Facebook olan Meta’nın karşılaştığı düzenleyici öfkeyi çekmek istememeleri olabilir.

Bu yılın Haziran ayının başlarında, Apple’ın geliştirici konferanslarından birinde muhtemelen NFT ticaret kartlarını yayınlayacağına dair bazı söylentiler vardı. Ancak bir türlü sonuca ulaşamadı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   TikTok ilk NFT Serisini Başlattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu