Binance CEO’su: “Kripto Fiat’tan Daha Güvenli”

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, analitik verileri son derece düşük bir suç benimseme yüzdesini ortaya çıkardığı için kripto para birimlerinin genellikle fiattan daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Yasadışı adresleri içeren toplam hacmin yüzdesi inanılmaz derecede düşük

CZ, blockchain tabanlı analitik platformu Chainalysis’in istatistiklerine atıfta bulunarak, geçen yıl kripto alanındaki yasa dışı işlemlerin sayısının yıl boyunca toplam işlem hacminin yüzde 0,15’ini oluşturduğuna dikkat çekti. Bu veriler, kripto para birimlerinin daha fazla suç faaliyeti için kullanıldığına dair kripto karşıtı savunucuların çoğunluğu arasındaki kesin inancın aksine işaret ediyor.

Kripto fiattan daha güvenlidir. Zincir Analizi: Yasadışı adresleri içeren işlemler, 2021’de kripto para birimi işlem hacminin sadece %0,15’ini temsil ediyordu. Birleşmiş Milletler: bir yılda küresel olarak kara para aklanmasının küresel GSYİH’nın %2-5’i veya ABD doları cinsinden 800 milyar dolar – 2 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

CZ

Chainalysis verileriyle ilgili olarak, kripto para birimleriyle ilgili suçlar, 2020’deki 7,8 milyar dolardan %79’luk bir artışla geçen yıl 14 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak bu rakamlar her şeyi ortaya koymuyor.

Geçen yıl kripto işlemlerindeki toplam 15,8 trilyon ABD Doları (2020 rakamına göre %567 artış) olan muazzam büyüme ile ilgili olarak, yasadışı adresleri içeren oranın inanılmaz derecede düşük olduğu ve tüm işlemlerin yüzde 0,15’ini oluşturduğu ortaya çıktı. Hatta 2020’deki yüzde 0,62’den bile daha düşük.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   KuCoin, Çalınan 285 Milyon Doların Tamamını Kurtardı

Grafikte 2019, %3.38 ile en yüksek orana sahip görünüyor, bu büyük ölçüde Çinli ve Güney Koreli yatırımcıları içeren PlusToken Ponzi Programından kaynaklanıyor.

Ne olursa olsun, kripto para birimleriyle ilgili mali suçların genel işlem hacmine göre azaldığı görülüyor. Aynı şey fiat için söylenemez, çünkü Birleşmiş Milletler yılda yaklaşık 800 milyar – 2 trilyon doların aklandığının tahmin edildiğini bildiriyor, bu rakam küresel GSYİH’nın %2 – 5’ini temsil ediyor.

Kripto para birimlerinin de enflasyona karşı mükemmel bir korunma aracı olduğu kanıtlandı

Yasadışı işlemler açısından daha güvenli olmanın yanı sıra, kripto para birimlerinin enflasyona karşı mükemmel bir koruma olduğu kanıtlandı. Kısa bir süre önce, Federal Rezerv gösterge faiz oranını yüzde 0,5 puan artırdı. FED, 2000’den beri görülen en yüksek faiz artırımına gitti. Bu, Mart ayında tüketim mallarında yüzde 8,5’lik bir fiyat artışının bildirilmesinden bir ay sonra geldi.

2021 yılının sonlarında milyarder hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones, Bitcoin’in enflasyona karşı altından daha iyi bir hedge olduğuna neden inandığını belirtti. Aynı zamanda, Amerikan yatırım firması JP Morgan, müşterilerine, kurumsal yatırımcıların altından ziyade enflasyona karşı daha iyi bir koruma olarak Bitcoin’e geçiş yaptığını bildirdi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu