Binance Fonlama Cüzdanı Nedir? Spot Cüzdan ile Arasındaki Fark ne?

Spot cüzdan ile fonlama cüzdanı arasındaki farklar neler? Hangi cüzdan türü kripto para saklamak için daha avantajlı?

Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Binance, platform içinde birçok farklı cüzdan seçeneğine sahip. Spot cüzdan, margin cüzdanı, earn cüzdanı gibi cüzdanlar arasında bakiyelerimizi taşıyabiliyorduk. Diğer çoğu borsada olan ama Binance’te olmayan yeni bir cüzdan Binance tarafından eklendi: Fonlama cüzdanı.

Normalde kullandığımız spot cüzdanı ile fonlama cüzdanının arasındaki fark nedir, kripto para tutmak için hangisini kullanmak daha avantajlı, birlikte inceleyelim.

Binance Spot Cüzdanı

Binance Fonlama Cüzdanı Nedir? Spot Cüzdan ile Arasındaki Fark ne? 2

Binance spot cüzdanını, kripto paralarımızla borsada ticaret işlemleri yapmak için kullanırız. Spot cüzdanında tuttuğumuz kriptolar her an alım satıma hazırdır. Spot cüzdana farklı cüzdan veya platformdan kripto veya fiat para yollayabilir, banka veya kredi kartı ile de bakiye ekleyebiliriz.

Spot cüzdanda bulunan bakiyemizle bir ticaret yaptığımızda yeni kripto paralar da doğrudan spot cüzdanı bakiyesine eklenir. Spot cüzdandaki kripto paralar Binance’in emaneti altındadır. Özel anahtar Binance’tedir ve cüzdan Binance’in güvenlik önlemleriyle korunur. İstediğiniz zaman spot cüzdanınızdan farklı cüzdana bakiye çekebilirsiniz.

Binance Fonlama Cüzdanı

Binance Fonlama Cüzdanı Nedir? Spot Cüzdan ile Arasındaki Fark ne? 3

Eğer borsanın spot piyasasında düzenli olarak kripto ticareti yapmıyorsanız varlıklarınızı fonlama cüzdanında tutabilirsiniz. Fonlama cüzdanındaki bakiyeler, eşler arası (P2P) işlemler için kullanılır. Satın aldığınız kripto parayı tutmak veya ticaretini yapmak konusunda kararsızsanız, ticarete karar verene kadar fonlama cüzdanında tutmak makuldür.

Bir saklama yeri olarak da kullanılan fonlama cüzdanındaki bakiye şunları içerir:

  • Binance Card kullanımından elde edilen kripto ödülleri
  • P2P ticareti ile ticareti yapılan kripto paralar
  • Binance Pay aracılığıyla alınan kripto ödemeleri
  • Başka Binance kullanıcılarının size gönderdiği Binance hediye kartları

Binance Pay veya Binance P2P aracılığıyla aldığınız kripto paralar doğrudan fonlama cüzdanınıza yansır. Bu kripto paralarla spot ticareti yapmak, earn seçeneği ile faiz kazanmak, nakite çevirip satmak gibi işlemler için kripto paraları önce spot cüzdanınıza transfer etmeniz gerekir. Binance’ten Binance TR’ye kripto çekmek için de spot cüzdanı kullanılır. Spot cüzdanının özel anahtarı Binance tarafından kontrol edilirken fonlama cüzdanı özel anahtarı kullanıcılara aittir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cortex (CTXC) Nedir? Cortex (CTXC) Geleceği ve Yorum 2022

Fonlama ve Spot Cüzdanları Arasında Bakiye Aktarımı

Binance Fonlama Cüzdanı Nedir? Spot Cüzdan ile Arasındaki Fark ne? 4

Hem mobil uygulamada hem de web sitesinde bakiyenizi spot cüzdandan fonlama cüzdanına veya tam tersine aktarmanız oldukça basittir.

  1. Binance hesabınıza girdiğinizde Cüzdan Özeti kısmında sol tarafta hem Spot Cüzdana hem de Fonlama Cüzdanına ulaşabilirsiniz.
  2. Spot veya fonlama cüzdanınızda bulunan bir kripto parayı diğer cüzdanlardan birine aktarmak için üzerine gelip sağ tarafta bulunan transfer seçeneğine tıklamalısınız.
  3. Burada hangi cüzdandan hangi cüzdana ne kadar aktarma yapmak istediğinizi basitçe seçebilirsiniz.
  4. Onayladığınızda istediğiniz tutarda kripto para diğer cüzdanınıza taşınmış olacaktır.

Eğer bir yerden Binance cüzdan adresinize bir kripto para gelmesini bekliyorsanız ama cüzdan bakiyenizde görüntüleyemiyorsanız para muhtemelen fonlama cüzdanınıza gelmiştir.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu