Bitcoin (BTC) Fiyatı Tekrar Düşüş Riskiyle Karşı Karşıya

Kripto yatırımcıları, ABD Merkez Bankası’nın faiz kararını ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını bekliyor. Boğalar ve ayılar, Fed politika kararı öncesinde hakimiyetlerini sürdürmek için mücadele ederken, Bitcoin fiyatı 23.000 dolar zirvesi sürecini görmeye devam ediyor. 

Bitcoin için 24 saatlik en düşük ve yüksek fiyat sırasıyla 22.884 dolar ve 23.225 dolar.

On-chain analizine göre, stablecoin arzı azalıyor. Stablecoinler, kripto paranın likiditesi olarak rehberlik eder.

2020’de, stablecoin arzındaki büyük artış, kripto piyasasında yükselişe neden oldu. Bununla birlikte, stablecoin arzı Şubat 2022’den bu yana azaldı ve kripto borsası FTX gibi birçok kripto şirketinin yolculuğunu sonlandıran bir ayı piyasasına neden oldu.

Stablecoinlerin Dolaşımdaki Arzı 
Stablecoinlerin Dolaşımdaki Arzı 
Kaynak: CryptoQuant

Ocak 2023’te, dolaşımdaki stablecoin arzındaki kısa vadeli bir artış, Bitcoin fiyatında %40’lık bir artışa yol açtı. Bununla birlikte, MA 21 ve MA 100’ün arzını dolaşan stabilcoinler arasında bir ölüm geçişinin tekrar gerçekleşmesi muhtemel. Bu durum Bitcoin fiyatının düşmesine neden olacaktır.

Dolaşımdaki stablecoin arzı daha fazla artmazsa, kripto piyasası tekrar bir ayı piyasasına girecek. Yatırımcı duyarlılığını büyük ölçüde etkileyecektir.

ABD Fed Faiz Artırım Kararı

ABD Merkez Bankası, art arda dört adet 75 baz puanlık ve 50 baz puanlık bir artışla faiz oranını geçen yıl toplam 425 baz puan artırdı. Piyasa, soğuyan enflasyon, güçlü istihdam verileri ve ABD GSYİH büyüme oranının dördüncü çeyrekte %2,9’a yükselmesi nedeniyle faiz artışının 25 baz puana kadar yavaşlamasını bekliyor.

CME FedWatch Tool’a göre, ABD Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırma olasılığı %99,3. ABD Dolar Endeksi (DXY), Fed politika kararı öncesinde artan oynaklık gösteriyor.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Christopher J. Waller, Fed’in bir pivotu değerlendirmek için üç aylık pozitif verilere değil, altı aylık verilere ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, Fed’in 2-3 Mayıs’taki toplantısı öncesinde faiz artırımına ara vermesi muhtemel.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cardano Kurucusu Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmeyi Hedefliyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu