Centrifuge (CFG) Nedir? Centrifuge (CFG) Geleceği ve Yorum 2022

Centrifuge (CFG) Nedir?

Centrifuge (CFG), merkezi olmayan bir varlık finansmanı protokolüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için sermaye maliyetini düşürmeye ve yatırımcılara bir gelir kaynağı, istikrarlı girdi sağlamaya çalışırken, merkezi olmayan finansı (DeFi) gerçek dünya varlıkları (RWA) ile birleştirir. Projenin temel amacı, uçucu kripto varlıklarına bağlı olmayan karlar elde etmektir.

Centrifuge geleneksel finans dünyası için toplam likidite açarak yatırımcılara istikrarlı bir getiri sağlarken küçük işletmeler için kredi vermeyi daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir finans (DeFi) kredi protokolüdür.

Centrifuge spinner bağlantılı merkezi olmayan uygulama (dApp), Tinlake, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları için bir pazar yeridir. Şirketler, doğrulanmış gerçek dünya varlıklarını temsil eden değiştirilebilir token’lar (NFT’ler) yayınlayarak, kredileri için teminat olarak kullanmak üzere varlıkları artırabilir ve bireysel yatırımcılar tarafından sunulan daha likit fonlara hızla erişebilir.

Buna karşılık, yatırımcılar yatırımlarından daha öngörülebilir ödüller elde etmek ve kendilerini para piyasalarındaki öngörülemeyen dalgalanmalara karşı korumak için geleneksel ticari kredi verme yöntemlerini kullanabilirler. Aslen kendi blok zinciri olarak inşa edilen CFG, Polkadot parachainleri ile de uyumludur.

Centrifuge, NFT yetenekleri ve Tinlake protokolü geliştirirken Ethereum standartlarını takip eder. Bu şekilde CFG, Polkadot ve Ethereum ekosistemlerini birbirine bağlar ve her birinden yararlanmaya çalışır. CFG, blok zincirinin güvenliğini sağlarken, sahiplerinin işlem ücretlerini ödemelerine, varlıkları paylaşmalarına ve CFG yönetimine katılmalarına olanak tanıyan Centrifuge Token (CFG) tarafından desteklenmektedir.

Centrifuge, daha önce e-ticaret şirketi DeinDeal’i kuran CEO Lucas Vogelsang liderliğindeki bir Alman ekibi tarafından kuruldu. CFG’den önce, Vogelsang ve diğer kurucu ortaklar, bir FinTech işletme sermayesi çözümleri sağlayıcısı olan Taulia’yı piyasaya sürdü. Taulia, elektronik faturalama ve tedarik zinciri finansmanı gibi hizmetler sağlayarak 100’den fazla ülkede müşterilerine hizmet vermektedir Centrifuge, bu hizmetleri blok zinciri mimarisine yerleştirmeyi amaçlıyor.

CFG, Polkadot ve Kusama ağlarında dağıtılmış blok zinciri sistemlerinin oluşturulmasını sağlayan bir platform olan Parity Substrate üzerine kurulmuştur. Sonuç olarak, CFG, Polkadot’un ileri zincir güvenliği ve konsensüs protokollerinden yararlanarak, parachain haline geldikçe Polkadot ile sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilir. O zamana kadar, CFG Zincir, işlemlerini CFG ile yürüten bağımsız bir PoS blok zinciri görevi görür.

CFG’nin ana ürünü, Ethereum tabanlı bir açık piyasa ve yatırım uygulaması olan Tinlake’dir. Tinlake, ipotek kredilerinin geleneksel finansman teklifini blok zincirine getirmeye yardımcı oluyor. Geleneksel olarak, bir şirket daha fazla işletme sermayesi artırmak istiyorsa, zengin bir özel yatırımcıya yaklaşmak veya büyük bir finans kuruluşundan kredi almak zorundaydı. Ancak, küçük işletmeler, kredilerindeki düşük temerrüt oranlarına rağmen, büyük işletmelerle aynı finansal fırsatlara nadiren erişebilmektedir.

Tinlake, Tinlake’deki Varlık Oluşturucuları adlı işletmelerin ipotek ve faturalar gibi gerçek dünyadaki değerli varlıkları tokenleştirmesine olanak tanır. Şifrelenmiş bir belge olarak bilinen bu varlıkların her birinin bir NFT temsili daha sonra blok zincirine bağlanarak özgünlüğünü ve mülkiyetini doğrulanabilir hale getirir. Bu kripto varlık daha sonra Tinlake havuzlarına yatırım yapan likit yatırımcılar tarafından finanse edilen krediler için teminat olarak kullanılabilir.

Borç verenler olarak da bilinen yatırımcılar, kurumsal krediler şeklinde sermaye sağlamak için sabit paraları (DAI gibi) Tinlake havuzlarına kilitleyen katılımcılardır. Bunun karşılığında yatırımcılar, varlıkları yaratan şirketlere sağlanan sermaye üzerinden bir getiri elde ederler. Yatırımcılar, işin kalitesini daha iyi anlamak için ekiplerine likidite sağlamadan önce varlık yaratıcılarını araştırabilir. Bir yatırımcı bir havuz seçtiğinde, DAI’larını kilitler ve bir TIN veya DROP token’ını geri almayı seçer.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   DeFi Flash Loan (Flaş Kredi) Nedir? Ani Kredi ile Arbitraj Yapılır mı?

TIN, yatırımcılara daha yüksek risk ve dolayısıyla daha yüksek ödül sunar. TIN’i tutmayı seçen yatırımcılar, borçlunun krediyi temerrüde düşürmesi durumunda ilk zarar riskini kabul eder. Bununla birlikte, TIN’ler daha fazla oynaklığa rağmen daha yüksek bir yatırım getirisi sunar. DROP token’ları daha düşük ancak daha istikrarlı getiriler sunar. DROP token’larını almayı seçen yatırımcılar, her havuzdaki en iyi TIN sahiplerinin “korunmasına” sahiptir. CFG, bir TIN ile DROP arasındaki farkı, geleneksel finansta görülen alt ve üst uç yatırımlar arasındaki fark olarak tanımlar.

Centrifuge (CFG) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Lucas Vogelsang
  • Yayınlanma Yılı: 2021
  • Blok ZinciriPolkadot
  • Toplam Arzı: 430,011,123
  • Dolaşımdaki Arzı: 302,266,191
  • Piyasa Değeri: ₺ 2,153,011,058
  • En Düşük Fiyat: ₺ 3.03
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 46.81
  • Proje Amacı: CFG, küçük işletmeler için kredi vermeyi daha erişilebilir hale getirmeyi, aynı zamanda finans dünyasına toplu likidite açmayı ve yatırımcılara istikrarlı kârlar getirmeyi amaçlayan bir DeFi (merkezi olmayan finans) kredi protokolüdür.

Centrifuge (CFG) Geleceği

CFG token, Centrifuge platformunda buna değer bir dizi işleve sahiptir. CFG, Centrifuge platformunda işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Kullanıcılar, Tinlake için teminat olarak kullanılan NFT’leri yazdırmak ve işlemleri doğrulamak için düğüm operatörlerine CFG öder. CFG ayrıca platformun yönetişim mekanizmasına erişmek için bir token görevi görür.

Yönetişim token’ları, sahiplerinin platform güncellemeleri ve değişiklikleri üzerinde oy kullanmalarına izin vererek, platforma en çok yatırım yapanlara gelecekteki geliştirmelerde söz hakkı verir. Örneğin, Centrifuge ekibi, işlem ücretlerinin işlem başına kaydedildiği oran gibi protokol düzeyindeki özelliklere karar vermek için zincir içi yönetişimin kullanılacağını söylüyor.

Gerçek dünya finansı ile DeFi arasında bir bağlantıya ihtiyaç duyan kullanıcılar, cüzdanlarına CFG eklemeyi deneyebilir. Küçük işletmelerin sermayeye daha iyi erişmesine yardımcı olmak isteyenler de CFG’de değer bulabilir.

Centrifuge (CFG) Yorum

CFG platformunun bir hizmet token’ı ve koruyucusu olarak, platformu kullanan ve gelecekteki gelişiminde söz sahibi olmak isteyen yatırımcılar CFG’ye yatırım yapabilir.

Ayrıca CFG sahiplerine varlıklarını ağ içinde paylaşma olanağı sunarak ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı oldukları için ödüller almalarını sağlar.

Kripto yatırımcıları, hızlı benimsenme potansiyeli olan bir yatırım platformunun gelecekteki değerini görebilir ve CFG, platformun temel birimini temsil eder. Tinlake’in Ethereum’dan Polkadot’taki CFG Zincirine potansiyel geçişi, CFG’yi daha da çekici hale getirebilir.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Centrifuge (CFG) Nereden ve Nasıl Alınır?

Centrifuge (CFG)’ü güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu